• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dėl plačiai plintančio planšetinių kompiuterių, tokių kaip iPad, naudojimo padaugėjo specifinių atramos – judėjimo sistemos pažeidimų. Leidinys Daily Mail parengė tokių ligų apžvalgą, kurią komentuoja ergonomikos – mokslo apie tai, kaip darbo aplinką ir darbo įrankius padaryti patogesnius naudojimui, ekspertai.

REKLAMA
REKLAMA

Apžvalgoje pateikiami ergonomikos specialistės Cyndi Davis komentarai. Pasak jos, naudojantis tokiu kompiuteriu rasti patogią kūno padėtį – labai sunku. „Mano manymu, planšetinis kompiuteris nėra tinkamas ilgam darbui, ypač, kai reikia rinkti tekstus. Dirbant su juo, praktiškai neįmanoma ilgai išbūti saugioje teisingoje kūno pozicijoje, tokioje, kuri neįtakotų atramos – judėjimo sistemos pažeidimų“. Dėl neteisingos kūno padėties, dirbant su iPad, labiausiai pažeidžiama kaklinė stuburo dalis, todėl žymiai padidėja tokių ligų rizika.

REKLAMA

Pirma vietą tarp panašių pažeidimų, kaip ir naudojantis įprastu stacionariu kompiuteriu, užima „pasikartojančių apkrovimų traumos“ (repetitive strain injuries) – tai sausgyslių pažeidimai, atsiradę dėl nuolatinės monotoniškos įtampos ir tempimo. Iš jų labiausiai paplitęs – riešo kanalo sindromas (karpalinis tunelinis sindromas) – tai dėl suspausto vidurinio nervo riešo kanale atsirandantis deginantis plaštakos bei pirštų delninės pusės skausmas, vėliau gali susilpnėti jutimai plaštakoje ir netgi išsivystyti plaštakos raumenų atrofija. O juk kai planšetiniame kompiuteryje tenka ilgai rinkti tekstą, naudotis „pelyte“ arba tiesiog laikyti kompiuterį rankose didžiausias apkrovimas kaip tik ir tenka riešui.

REKLAMA
REKLAMA

Tai, kad „keliaujant“ po meniu ir puslapius nuolat naudojamasi dešinės rankos rodomuoju pirštu, įtakoja chroniškas su juo susijusių raumenų ir sausgyslių traumas.

Taip pat apžvalgoje pranešama, kad planšetinių kompiuterių naudotojai dažnai skundžiasi ir kairės rankos didžiojo piršto skausmais. Šis pirštas patiria didelį krūvį, nes jam tenka laikyti įrenginį. Dauguma nemalonius pojūčius jaučia alkūnėse ir pečiuose, dėl to kalta nepatogi poza dirbant.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tarp planšetinių kompiuterių naudotojų panašūs sutrikimai jau netgi gavo savotišką apibūdinimą – „iPad hand“ („aipodinė“ ranka). O medikai vis dažniau praneša apie naujus pacientus, kuriuos vargina tokios kilmės ligos.

Su panašiomis problemomis susiduria ne tik iPad, bet ir kitų planšetinių kompiuterių vartotojai. Visgi, planšetiniai kompiuteriai turėtų būti skirti ne informacijos kūrimui ar ilgų tekstų suvedimui, o naudojami kaip trumpalaikio vartojimo įrenginiai.

REKLAMA

„Ilgalaikis planšetinių kompiuterių naudojimas dėl pasikartojančių apkrovimų gali sukelti įvairių tipų rankų ir riešų traumas. Teisinga laikysena ir dažnos trumpos pertraukėlės dirbant padėtų išvengti dalies tokių simptomų“ – tokia Bomonto (Mičiganas, JAV) skausmo medicinos centro direktoriaus John Pappas išvada.

Jau dabar daugelis planšetinių kompiuterių gamintojų vis daugiau dėmesio skiria ergonomikai. Galima kartu su kompiuteriu įsigyti bevielę klaviatūrą ir pelę, įvairius stovelius. Be to, apie teisingą kūno laikyseną reikia pagalvoti ne tik dirbant su kompiuteriu.

Ir dar: Vyrai, kurie planšetinį kompiuterį laiko ant kelių, rizikuoja sėkminga spermatozoidų gamyba ir spermos kokybe. Taip laikant sėklidžių temperatūra per valandą pakyla net 2,5 laipsnio, o tyrimais yra įrodyta, kad spermatogenezė (spermatozoidų gamyba) sutrinka sėklidžių temperatūrai pakilus jau vos vienu laipsniu. Išeitis: reikia dirbti, prietaisą padėjus ant stalo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų