REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Penktadienį iš Vilniaus geležinkelio stoties išlydima šių metų ekspedicijos „Misija Sibiras“ komanda.

REKLAMA
REKLAMA

Septintus metus rengiamos ekspedicijos metu šešiolika jaunuolių tvarkys tremtinių kapus Rusijoje, Rytų Sibiro pietuose esančioje Chakasijoje, susitiks su tose vietose gyvenančiais lietuvių tremtiniais ir jų palikuonimis.

REKLAMA

Projektą „Misija Sibiras“ nuo 2006 metų rengia Lietuvos jaunimo organizacijų taryba. Nuo projekto vykdymo pradžios lietuvių tremties ir įkalinimo vietose Sibire jau įvyko dešimt ekspedicijų, jų metu sutvarkyta apie 80 lietuviškų kapinių iš 800 palaidojimo vietų. Per iki šiol vykusias ekspedicijas lietuvių tremtinių kapai tvarkyti Irkutsko, Krasnojarsko, Komijos, Tomsko, Buriatijos, Sverdlovsko srityse, Kazachstane, praėjusiais metais – Tadžikistane.

REKLAMA
REKLAMA

Ekspedicijos „Misija Sibiras“ dalyvius iš Vilniaus geležinkelio stoties išlydės projekto globėjas prof. Vytautas Landsbergis, Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos prezidentė Loreta Senkutė, užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis, europarlamentarė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė ir kt.

Jaunimo pilietiškumo ir patriotiškumo ugdymo projekto „Misija Sibiras“ dalyviai kasmet vyksta į atokias tremtinių gyvenvietes, kad, tvarkydami trečių žemėn atgulusių mūsų tautos kankinių kapavietes, išreikštų pagarbą nukentėjusiems nuo stalininių represijų, surinktų duomenų Lietuvos archyvams, Lietuvos gyventojų ir rezistencijos tyrimų centrui, o grįžę į Lietuvą lankosi mokyklose ir pasakoja moksleiviams apie tremtį.

Istorikų skaičiavimais, iki 1953-iųjų sovietinės okupacijos metais į lagerius ir tremtį atšiauriausiose tuometinės Sovietų Sąjungos vietose išvežta apie 270 tūkst. Lietuvos gyventojų. Mokslininkų duomenimis, 58 proc. tremtinių buvo ištremta į Altajų, 27 proc. – į Novosibirsko sritį, likusi tremtinių dalis išblaškyta po kitas Sovietų Sąjungos vietoves, Vidurinę Aziją, kur išgyveno pasityčiojimo, bado ir vargo likimą. Nuo Laptevų jūros ir Lenos žiočių, kur buvo ypač sunkios išgyvenimo sąlygos, grįžo mažiau negu pusė ten ištremtų lietuvių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų