REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nors kaip keisis ekonominė situacija Lietuvoje prognozuoti dar sunku, tai mažiausias galvos skausmas, teigė ekonomistas Nerijus Mačiulis.

REKLAMA

TV3 žinių „Dienos komentare“ N. Mačiulis sakė, kad, jo nuomone, lietuviai pasiryžę daug kam, kad tik nejaustų pašonėje esančios agresijos. 

Kas laukia Lietuvos ekonomikos artimiausiu metu?

Reikia pripažinti, kad niekas šiuo metu negali prognozuoti, kaip vystysis scenarijai artimiausiomis keliomis dienomis, savaitėmis. Tai priklauso nebe nuo ekonomikos dėsnių, nebe nuo normalių ekonominių procesų.

Vis tiek mums norisi tikėtis, kad situacija Ukrainoje normalizuosis ir tikrai neišplis į kitas šalis. Prie to scenarijaus Lietuva ir kitos Europos Sąjungos valstybės mokėdamos didesnę kainą už dujas, didesnę kainą už naftą, didesnę kainą už kai kurias kitas pabrangusias žaliavas, gali išgyventi be didesnių neigiamų ekonominių pasekmių, net jei eksportas į Rusiją visiškai sustotų.

Kitas scenarijus – situacijos eskalavimas ir visiškas energetinių išteklių, dujų, naftos srautų sustojimas į Europą. Žinoma, būtų gerokai rimtesnis scenarijus abejoms pusėms. Tai Rusijai irgi būtų labai skausminga, nes 75 proc. visų parduodamų dujų pajamų ateina iš Europos Sąjungos.

REKLAMA
REKLAMA

To eksporto sustabdymas reikštų, kad prarandamas labai svarbus pajamų šaltinis. Europai reikėtų skubiai ieškoti alternatyvų – daugiau suskystintų gamtinių dujų, galbūt kuriam laikui reikėtų vėl atnaujinti elektros gamybą iš anglies, atidėti kai kurių atominių elektrinių uždarymo planus ir, tikriausiai, kai kurios pramonės įmonės turėtų pristabdyti savo veiklą ir naudoti mažiau dujų, mažiau elektros energijos.

REKLAMA

Ta kaina, manau, Europai vis tiek yra įkandama. Tai yra maža kaina, kurią mes mokėtume tam, kad sustabdytume karinę agresiją mūsų pašonėje.

Visiško embargo Rusijos energetikos žaliavoms atveju, kas laukia kuro kainų?

Tai labai priklausys nuo to, ar naftos rinkoje liks pasiūla panašiame lygyje, kaip yra dabar, ar Rusija iškris iš tiekimo grandinės, nes Rusija yra trečia didžiausia pagal gavybą pasaulyje valstybė.

Tai natūralu, kad jos naftos srautų sustabdymas pakeltų naftos kainą galbūt ir į dvigubai aukštesnį lygį nei dabar, bet netgi jei ir kuras pabrangtų dar 10–30 centų, tai tikrai yra mažiausias galvos skausmas, apie kurį aš galvoju ir kuris man mažiausiai kelia nerimą, ir, tikriausiai, mažiausiai nerimą keliantis dalykas daugeliui lietuvių.

Mes visi pasiruošę mokėti ir 2 eurus už kurą tam, kad nereikėtų matyti ir jausti tos karinės agresijos pašonėje.

Visą pokalbį išgirskite reportaže, esančiame straipsnio pradžioje. 

ekonomiste ,tai neekonomistas o mulkis ,,nejaugi kuro kaina 2 eurai isgelbes nuo karo ,kuro kainu kilimas tai eiliniu zmoniu nuskurdinimas ,paciam tai neaktualu ,bet reikia nepamirrsti nerealiai uzaugusiu duju ir elektros kainu ir visa tai sudejus darosi baisu,o ka kalbeti apie pensininkuz ir asmenis kurie dirba uz minimuma,tad prasyciau baigti skiesti nesamones ir taip girti musu neigaliaja vyriausybe
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų