REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pastaruoju metu ekspertai vis garsiau prabyla apie recesiją ir krizę. Ekonomistas Aleksandras Izgorodinas teigė, kad pirmieji trys ateinančių metų ketvirčiai mums bus sudėtingi, tačiau ne tokie baisūs kaip prieš 14 metų.

Pastaruoju metu ekspertai vis garsiau prabyla apie recesiją ir krizę. Ekonomistas Aleksandras Izgorodinas teigė, kad pirmieji trys ateinančių metų ketvirčiai mums bus sudėtingi, tačiau ne tokie baisūs kaip prieš 14 metų.

REKLAMA

Tokiai jo nuomonei pritarė ir kartu su juo naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ diskutavęs Seimo narys, socialdemokratas Algirdas Sysas.

Aleksandrai, sakote, kad ta krizė dar neatėjo ir ji ateis kitais metais. Tai mūsų laukia ne tiek sunki žiema kiek sunkesnis pavasaris?

A. Izgorodinas: Didelės dramos nebus. Mano prognozė yra tokia, kad mes krisime 1, 2, galimai ir 3 kitų metų ketvirtį. 4 kitų ketų ketvirtį ekonomika pradės atsigauti. Iš kitos pusės, nereikėtų sutapatinti šitos artėjančios krizės su 2008–2009 metų krize.

Lietuvos ekonomika yra puikiai pasiruošusi sunkmečiui, jei kažkiek ir nukrisime, tai nukrisime labai panašiai kaip Europos Sąjungos ar euro zonos vidurkis. Tai BVP, darbo rinka, atlyginimai vis tiek bus stipresni negu prieš COVID laikotarpį.

REKLAMA
REKLAMA

Ta krizė labiausiai palies keletą sektorių, kurie yra labai energetiškai intensyvūs, bet visos ekonomikos kontekste tai nepridarys mums labai daug žalos.

REKLAMA

Kaip Lietuva yra pasiruošusi žiūrint į prognozuojamą beveik 5 proc. BVP deficitą? Ar pakankamą riebaliuką esame užsiauginę?

A. Izgorodinas: Lietuvos skola yra viena iš mažiausių Europos Sąjungoje, ji siekia apie 40 proc. nuo BVP. Mes turime didelį nuo užsienio prekybos perteklių fiksuotomis kainomis panaikinant infliaciją, kas reiškia, kad ekonomikoje nėra disbalanso. Tai yra labai skirtinga situacija lyginant su 2008–2009 metais.

Negana to, mes tapome euro zonos nare, ir jei matysime kažkokią tai kritinę situaciją finansų rinkose, Lietuva gali pretenduoti į Europos Centinio banko pagalbą – jie supirktų dalį mūsų obligacijų ir leistų valstybei pasiskolinti pigiai. Ši krizė bus visiškai nepanaši į 2008–2009 metų kontekstą kalbant apie Lietuvos ekonomiką, nes Lietuva padarė milžinišką progresą.

REKLAMA
REKLAMA

Pone Sysai, jūs taip pat ramiau žengiate į šią krizę nei prieš 14 metų? Jūsų nuomone, mes geriau pasiruošę?

A. Sysas: Akivaizdu, tai, kas padaryta, Aleksandras išvardino, o vien buvimas euro zonoje yra labai didelis saugiklis. Tikrai euro zona neleis vienai valstybei kažkur tai nugrimzti. Kitas dalykas, pramonė persitvarkiusi labai neblogai, tie pagyrimo žodžiai pirmiausia ir buvo nukreipti į tai, kad mūsų eksportas nemažėja. Jis sukuria pridėtinę vertę ir BVP augimą. 

Jei mes sugebėsime išlaviruoti šioje situacijoje, tai tie patys EBPO (Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija) tvirtina, kad ir kitais metais bus šioks toks augimas. Šiek tiek mažesnis – 1,3 proc.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žinoma, gyvenimas parodys, nes ir šiais metais niekas neprognozavo tokios infliacijos ar energetinių kainų, bet atsitiko taip, kaip atsitiko. Bet aš žiūriu optimistiškai, manau, kad mes susitvarkysime su iššūkiais, kurie mūsų laukia kelyje į gerovės valstybę. Krizės ateina ir praeina.

Visą pokalbį išgirskite laidoje, esančioje straipsnio pradžioje. 

Jau seniai ta krizė yra-ir ekonominė,ir moralinė!
kiek skaitau ir girdžiu, tai tie visi ekonomistai tik ir laukia krizes, daugiau nieko kito nesužinosi, kartoja kaip mantrą kokią jau gerus du-3metus.
Atsibuskit, išsiblaivykit
Atsibuskit, išsiblaivykit
mane stebina toks bukumas, tarsi tie visi oficialūs asmenys būtų atsidūrę negyvenamoje saloje prieš 100 metų. Kai seniai vyksta ir pasaulinis karas, ir jau gili krizė, jie paisto kad gali prasidėti.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų