Naujų protestų banga, planuojama penktadienį, gali privesti Egiptą prie revoliucijos. Policija jau įspėjo, kad sutramdyti protestantus darosi vis sunkiau. Per tris dienas trukusius protestus Egipto sostinėje Kaire ir kituose šalies miestuose policija žiauriai tramdė aktyvistus, mažiausiai 7 žmonės žuvo. Tačiau tai neišgąsdino organizatorių, kurie penktadienį planuoja surengti patį didžiausią protesto žygį, informuoja telegraph.co.uk.
Ryžto jiems suteikė į Egiptą iš Austrijos sugrįžęs aršiausias prezidento kritikas Mohamedas El Baradei, Nobelio taikos premijos laureatas. Jis ketina prisidėti prie planuojamų protestų ir žmonių akyse jau tapo pasipriešinimo vadovu.
Egipto prezidento valdžios aparatas ankstyvą penktadienio rytą jau ėmėsi griežtų priemonių prieš planuojamus naujus protestus. Specialieji policijos daliniai užėmė pozicijas strategiškai svarbiose Kairo aikštėse, praneša agentūra AFP.
Didelių demonstracijų tikimasi po penktadienio pamaldų.
Yra pranešimų apie opozicijos lyderių areštus, vykdytus naktį iš ketvirtadienio į penktadienį. Preliminariais duomenimis suimta 20 opozicinės Musulmonų brolijos narių. Griežtų priemonių prieš Musulmonių broliją buvo imtasi sužinojus, kad judėjimas tap pat žada remti penktadienio protestus. Judėjimas, be kita ko, reikalauja paleisti parlamentą, pakeisti konstituciją ir paleisti suimtus demonstrantus.
Desperatiškai bandydama neleisti pasikartoti Tuniso Jazminų revoliucijos, šio mėnesio pradžioje nuvertusios prezidentą Zine al–Abidine Ben Ali, istorijai Egipte, H. Mubarako valdančioji partija sušaukė nepaprastąjį posėdį.
Nepaisant veiksmų, kurių imasi tris dešimtmečius šalį valdantis 82 m. prezidentas, policijos įsitikinimu, didesnės nei 70 tūkst. protestuotojų minios sutramdyti nepavyks.
Tuo tarpu socialiniame tinklalapyje „Facebook“, kurio pagalba yra mobilizuojami prieš režimą nusiteikę žmonės, per 24 valandas jau buvo 56 tūkst. pareiškusiųjų, kad tikrai dalyvaus penktadienio proteste.
Kaip praneša telegraph.co.uk, penktadienio rytą Kaire dingo interneto ryšys. Daugelis linkęs kaltinti vyriausybę, kuri neva siekia sustabdyti veiksmą socialiniuose tinklapiuose.
„Mubarako režimui, manau – galas“, sakė Maha Azzam, Didžiosios Britanijos karališkojo tarptautinių santykio instituto „Chatam House“ atstovė, gimusi Egipte.
„Gali praeiti keli mėnesiai ar ilgiau, bet, manau, dabar nuolatos bus jam prieštaraujama. Jei policija nesustabdys demonstruojančiųjų, Mubarakui neliks nieko kito kaip tik pasikliauti armija. Nors Egipto pareigūnai užtikrina palaikantys prezidentą, vaikyti taikius protestuotojus atvira ugnimi jie gali atsisakyti, o tada ir patys atsisukti prieš režimą. Būtent taip atsitiko Tunise, kai prezidentas Ben Ali prarado armijos pasitikėjimą“, – dėstė analitikė.
„Jeigu aukštiems generolams reikės žudyti žmones, jie atsitrauks“ – moteriai pritarė Egipto analitikas Hishamas Kassemas.
Savo ruožtu opozicija jau yra pasiūliusi į šalį grįžusiam El Baradei vadovauti pereinamajai vyriausybei.
„Jei žmonės, ypač jaunuoliai, nori, kad vadovaučiau aš, jų nuvilti negaliu“ – sakė El Baradei.
Tarptautinės bendruomenės nepasitenkinimas Egipto įvykiais taip pat auga. Jungtinės Valstijos ir Didžioji Britanija ragina Mubaraką atkreiptį dėmesį į žmonių skundus ir imtis institucinių reformų.
Tačiau, atrodo, kad Egipto prezidentas klausytis kol kas nežada.
Jo saugumo pajėgos jau suėmė beveik 1000 žmonių, šimtai sužeista. Ketvirtadienį policija nušovė dar vieną protestuotoją Sinajaus regione, kuris iki šiol buvo ramus.