REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ekonomistai tvirtinta, kad Lietuvoje gyvenimas gerėja. Nedarbas mažėja, atlyginimai auga, o kainos esą kyla ne taip greitai. Tačiau tai tik vidurkiai. Realybėje yra dvi Lietuvos – Vilnius ir likusi Lietuva. Ir ši praraja kuo toliau, tuo darosi vis gilesnė.

Ekonomistai tvirtinta, kad Lietuvoje gyvenimas gerėja. Nedarbas mažėja, atlyginimai auga, o kainos esą kyla ne taip greitai. Tačiau tai tik vidurkiai. Realybėje yra dvi Lietuvos – Vilnius ir likusi Lietuva. Ir ši praraja kuo toliau, tuo darosi vis gilesnė.

REKLAMA

„Darbo užmokestis kyla ne tik didmiesčiuose, bet taip pat ir regionuose. Skirtumai didesni yra lygyje. Darbo užmokestis vis dėlto didmiesčiuose didesnis, regionuose yra mažesnis, bet čia yra lygio klausimas, o ne augimo. Augimas juntamas visur ir visur jis viršija kainų raidą, tai yra, auga daugiau, nei didėja kainos“, - teigė Lietuvos banko Anot specialisto, nereikėtų siekti, kad darbo užmokestis būtų vienodas visose ekonomikos dalyse ir visuose regionuose. „Pati ekonomika apsprendžia tai, kad skirtinga pridėtinė vertė skiriasi regionuose todėl ir darbo užmokestis turi skirtis“, - TV3 sakė Lietuvos banko skyriaus viršininkas Ernestas Virbickas.

Vyriausiasis „Swedbank“ ekonomistas Nerijus Mačiulis teigia įžvelgiantis, kad atlyginimų augimo tendencija visoje Lietuvoje yra plataus masto. „Matome jį beveik visuose regionuose ir beveik visuose sektoriuose“, - teigė specialistas.

REKLAMA
REKLAMA

Visgi, Vilnius išlieka traukos centru pažangiausioms įmonėms. „Vilniuje atlyginimų augimas įsibėgėja, nes tai reiškia, kad surenkamas gyventojų pajamų mokestis, kuris perskirstomas ir kitoms savivaldybėms. Dėl to nerimauti ar pykti tikrai negalima“, - sako N.Mačiulis.

REKLAMA

Kad egzistuoja Vilnius ir likusi Lietuva rodo ir Statistikos departamento duomenys. Štai praėjusį ketvirtį visoje šalyje atlyginimai mažėjo, tik vieninteliame Vilniuje šiek tiek augo. Ekonomistai tikina, esą metų pradžioje atlyginimai Lietuvoje sumenko dėl to, kad buvo lyginami su prieš tai buvusia metų pabaiga, kai darbuotojai gavo daug premijų. Tačiau Vilniuje net ir po premijų algos statistiškai didėjo, nors ir ne visiems.

Tačiau jis įžvelgia kitą problemą – per mažai pritraukiamų investicijų į kitas Lietuvos apskritis. „Atlyginimų augimas daugelyje Lietuvos miestų yra gana vangus ir tas vangus augimas yra nuo gana žemos bazės. Bet didžiausia problema yra ne atlyginimų augimas, o darbuotojų trūkumas.

REKLAMA
REKLAMA

Vilniuje atlyginimai pernai vidutiniškai augo apie dešimtadalį ir šiuo metu vidurkis į rankas siekia apie 710 eurų. Tai 60 eurų lenkia šalies vidurkį, o mažiausių atlyginimų miestą Tauragę lenkia beveik 200 eurų.

Lietuvoje yra vienintelis miestas – Vilnius – kur šiu metu užimtumas yra didesnis, nei buvo prieš dešimtmetį.

„Čia yra tam tikras užburtas ratas, kurį sudėtinga pralaužti ir nutraukti, kuomet nėra darbuotojų ir nėra įmonių. Darbuotojų nėra, nes nėra gerai apmokamų darbo vietų, o įmonės ten neinvestuoja, nekuria darbo vietų dėl to, kad nėra jaunų kvalifikuotų darbuotojų“, - komentavo ekonomistas.

Nedarbas šalyje toliau mažėja, ekonomika auga, tad atlyginimų augimas numatomas ir toliau. Šiemet, anot Lietuvos banko, šalyje atlyginimai turi augti dar 6,5 proc., kitąmet procentu mažiau. Tačiau takoskyra tarp Vilniaus ir likusios Lietuvos ir toliau didės. Didesni atlyginimai augs dar labiau, o mažesni nuosaikiau.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot jo, šį užburtą ratą nutraukti yra nelengva užduotis. „Nedaugelis valstybių sugebėjo tą regioninę atskirtį panaikinti ar reikšmingai sumažinti“, - įsitikinęs N.Mačiulis. LB ekonomisto teigimu, 2018 metų prognozė palikta nepakeista, nes darbo užmokesčio augimas turėtų būti nuosaikesnis.

Banko prognozėmis, vidutinis darbo užmokestis šiais metais turėtų augti 6,5 proc., o kitąmet - 5,7 procento. Numatoma, kad infliacija šiemet sieks 3,2 proc., o kitąmet kainos turėtų ūgtelėti 2,2 procento.

Prognozuojama, kad Lietuvos eksportas šiemet augs 3,9 proc., o 2018 metais - 4,3 procento. Nedarbo lygis, pernai siekęs 7,9 proc., šiemet turėtų sumažėti iki 7,3 proc., o 2018 metais - iki 7,1 procento.

Išsamiau žiūrėkite vaizdo įraše.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų