• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai (LVŽS) šie metai itin įtempti – vis daugiau valstiečių atskyla nuo Ramūno Karbauskio vadovaujamos politinės jėgos ir nusprendžia jungtis prie kitų partijų. Durimis trenkiant ir ryškiausiems valstiečių veidams, ekspertai įspėja lyderį ne tik apie kitų bendrapartiečių pasitraukimą, bet ir apie galimą rinkėjų atsigręžimą. Tačiau, ar dar yra vilties išsaugoti vis skylančią partiją?

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai (LVŽS) šie metai itin įtempti – vis daugiau valstiečių atskyla nuo Ramūno Karbauskio vadovaujamos politinės jėgos ir nusprendžia jungtis prie kitų partijų. Durimis trenkiant ir ryškiausiems valstiečių veidams, ekspertai įspėja lyderį ne tik apie kitų bendrapartiečių pasitraukimą, bet ir apie galimą rinkėjų atsigręžimą. Tačiau, ar dar yra vilties išsaugoti vis skylančią partiją?

REKLAMA

2020 m. Seimo rinkimuose daugiausiai pirmumo balsų LVŽS atnešė keturi politikai: ekspremjeras Saulius Skvernelis, partijos lyderis Ramūnas Karbauskis, buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ir buvusi šešėlinė teisingumo ministrė Agnė Širinskienė.

Didžiausio rinkėjų balsų sulaukęs S. Skvernelis dar rugsėjo pranešė ne tik paliekantis valstiečių frakciją Seime, bet ir kuriantis savo frakciją „Vardan Lietuvos“, kurioje  – dalis yra buvę LVŽS nariais, dalis yra iš Mišrios Seimo narių grupės.

REKLAMA
REKLAMA

S. Skvernelio ir dešimties bendražygių atsiskyrimas nuo LVŽS iškart kirto per reitingus, politologai taip vienbalsiai prognozavo, kad  partijos reitingų mažėjimo tendencija tik stiprės.

REKLAMA

Pirmadienį – dar vienas nokdaunas, galintis sumažinti visuomenės palankų vertinimą valstiečiams – iš partijos ir frakcijos pasitraukė dar viena valstiečių veidu laikyta, ketvirtoje vietoje daugiausiai Seimo rinkimuose pirmumo balsų surinkusi A. Širinskienė.

Jos pasitraukimas atvėrė žaizdas dėl partijos vienybės nebuvimo, kitų partiečių svarstymus palikti partiją.

Ar iš frakcijos pasitrauks dar daugiau valstiečių? Karbauskis taip nemano

Buvęs valstietis, prie Seimo frakcijos „Vardan Lietuvos“ prisijungęs Tomas Tomilinas, naujienų portalui tv3.lt patvirtino, kad su buvusiais bendrapartiečiais teko kalbėti apie sekančius jų pasitraukimus iš didžiausios opozicinės frakcijos. Tačiau, kas jie – atskleisti nesutiko.

REKLAMA
REKLAMA

„Aš tikrai nevardinsiu Seimo narių, jie kiekvienas gali už save kalbėti“, – kalbėjo politikas.

Kad A. Širinskienė ne paskutinė parlamentarė, palikusi LVŽS, neabejoja ir naujienų portalo tv3.lt kalbinti politologai. Anot jų, įtampos viduje nuolat didės.

„O tam tikri neaiškumai, konfliktinės situacijos tik išryškės, o jos tokiu būdu gali sukelti norą pasitraukti ir išeiti, kol yra laiko“, – sako Vytauto Didžiojo universiteto profesorius, politologas Lauras Bielinis.

Pats R. Karbauskis abejoja, kad frakciją paliks daugiau bendrapartiečių. Anot jo, tai, kad dabar vyksta LVŽS, yra „apsivalymas nuo žmonių, kuriems valdžia yra tikslas“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Bandymas išnaudoti situaciją sakant, kad čia kažkas silpsta, tai linkiu sėkmės tiems politologams, nes su Sauliaus išėjimu išėjo visi tie, kurie su partija dirbo, nes jiems reikėjo naudos – jie išdavė, pasinaudojo partija.

<...> Kalbant apie A. Širinskienę, tai čia visai kitas atvejis. Čia yra asmenybiniai tam tikri dalykai, kurie yra susiję su frakcijos narių santykiais, jie absoliučiai neturi nieko bendro su politika ir t.t. Šitas sprendimas yra naudingas ir Agnei, ir partijai, ir tam, ką mes kartu padarysime ateityje“, – pridurdamas, kad politikės pasitraukimas ir vieši pareiškimai yra emociniai, o ne racionalūs, teigė LVŽS pirmininkas.

REKLAMA

„Šnekant apie 21 frakcijoje likusį Seimo narį, aš informacijos apie pasitraukimą neturiu ir man būtų labai keista, kad kas nors išeitų, nes liko vertybiniai žmonės. <…> Šioje situacijoje manau, kad Agnė dar labai rimtai pagalvos apie tai, ką ji padarė. Realiai, ji nuėjo į priešų stovyklą – davė ginklą priešams mušti valstiečiams, nors pagal pažiūras ir įsitikinimus, ji tikra valstietė“, – pridūrė jis.

Kalbos apie valstiečių partijos subyrėjimą R. Karbauskiui taip pat atrodo keistos: „Pas mus dabar stoja daugiau žmonių nei iš jos išeina. Vieni ateina, kurie nekentė S. Skvernelio, kiti ateina tiesiog matydami, kad reikia palaikyti vienintelę partiją, kuri dar yra už tradicines vertybes. Mes labai ramiai žiūrim į ateitį ir toliau dirbame savo darbą. Mane juokina kai kurių politologų pasakymai – jie visą laiką kalba apie tai, kad valstiečių ir žaliųjų sąjunga žlunga“.

REKLAMA

Ar likęs Verygos ir Karbauskio tandemas yra pajėgus išgelbėti partiją nuo pražūties?

Nors Seimo nario mandato prieš metus atsisakęs R. Karbauskis reaguodamas į vieną po kito sekantį bendrapartiečių išėjimą teigė, kad nepakeičiamų nėra, vis dėlto ekspertai nurodo, kad partiją paliko itin svarbi partijos dalis ir kad pastarajam reiktų sunerimti.

„Jie simbolizavo tam tikrą požiūrį, tam tikrą poziciją. Galbūt mes su ja nesutikome, bet jie buvo ryškūs veidai ir visi tą matė. Dabar jie išėjo iš partijos, o partija savotiškai „nudyla“ be tokių ryškių veidų ir tokių ryškių kalbėtojų“, – teigė L. Bielinis, akcentuodamas, kad kuo daugiau ryškių veidų partijoje, tuo labiau ji ryškesnė ir geriau matoma viešumoje ir tuo efektyviau veikia tiek politinėse struktūrose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiai dienai LVŽS frakcijoje politologas mato tik vieną ryškų veidą – A. Verygą.

Antradienį Žinių radijo laidoje, kaip gebantį komunikuoti ir žingeidų politiką LVŽS frakcijoje išskyrė ir jo bendrapartietis Robertas Šarknickas. Jis taip pat tikino, kad pastarąjį paskyrus pirmininku LVŽS situacija keistųsi į gerą.

„Kai ponas Ramūnas pasakė, kad kviečia ir kitus kandidatus dalyvauti į LVŽS pirmininkus, aš atvirai pasakiau, kad siūlau gerbiamam A. Verygai. Jis tikrai būtų žmogus, kuris moka komunikuoti, yra atviras ir žingeidus įvairioms sritims, tai tikrai būtų įnešęs tam tikro gero vėjo gūsio, gal ir pokyčių būtų kitokių“, – sakė politikas, pridurdamas, kad ateityje apie tai turėtų būti svarstoma.

REKLAMA

Tačiau politologų nuomonė kitokia – A. Verygos pirmininkavimas partijos problemų neišspręstų.

Jie atkreipia dėmesį, kad šalia to, kad buvęs sveikatos apsaugos ministras yra žinomas žmogus, turintis patirties, vadybinių gebėjimų, jis –  vienas iš labiausiai visuomenės nemėgstamų politikų.

„Šiuo atveju, partijos požiūriu, nebūtų geras pasirinkimas, nes jis akivaizdžiai asocijuojamas su vienu vaidmeniu, jis žinomas kaip vienos idėjos šalininkas – būtent alkoholio apribojimo šalininkas, žinomas kaip sveikatos ministras nedėkingu laiku, o dabar jam perleisti partijos pirmininko postą būtų neverta“, – sako Mykolo Riomerio universiteto MRU docentas, politologas Saulius Spurga.

REKLAMA

Besiremdamas socialdemokratų pavyzdžiu, kuomet partijos lyderį Gintautą Palucką pakeitė visuomenėje palankiai vertinama Vilija Blinkevičiūtė ir partija reitingų lentelėje pakilo į viršų, ekspertas neatmeta, kad ir daugiau nei dešimtmetį vadovaujančio R. Karbauskio pakeitimas kitu lyderiu  partijai išeitų į naudą.

„Jeigu partijoje atsirastų daugiau demokratijos, jei joje pradėtų cirkuliuoti idėjos ir jeigu partija nebūtų tik vieno žmogaus ir truputį pasislėpusiu, nežinančių, ką daro, žmogaus partija, gal jai būtų ir geriau“, – nurodo jis.

Kiek anksčiau Vilniaus Didžiojo universiteto docentas B. Ivanovas akcentavo, kad valstiečius galėtų išgelbėti ir pakeistus partijos formatas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Turbūt reikės ponui Karbauskiui keisti partijos formatą ar pavadinimą. Pats valstiečių pavadinimas jau atsibodo visiems. Mes matome Regionų partijos istoriją – pakeitė pavadinimą ir reitingai paaugo. Čia bent jau pavadinimo prasme galima paieškoti variantų, kad rinkėjai neatrodytų tas pats senas komplektas“, – sakė jis.

Kaip bendrapartiečių pasitraukimas keis reitingų lentelę?

Bet visgi, ar valstiečių byrėjimas rodo partijos atsinaujinimą, ar jos kelią į pražūtį?

„Atsinaujinimu to tikrai nepavadinsi, o ir į pabaigą tai nėra panašu, nes mes matome, kad egzistuoja aibė partijų, kurios turėjo ne vieną krizę, tačiau po truputį išsilaikė, nors ne taip gausiai, ne taip efektingai veikiančios lauke“, – teigia L. Bielinis.

REKLAMA

LVŽS vis dar laiko pranašumą prieš kitas partijas regionuose ir tai labiausiai gelbsti valstiečius: „Rinkimai į savivaldos tarybas šioje partijoje kelia didžiulį interesą ir aš manyčiau, kad daug žmonių mato per savo galimybes laimėti arba vienaip ar kitaip tapti savivaldybių tarybų nariais būtent per šios partijos galimybes. Manau, kad ši partija dar funkcionuos“.

Jam antrina ir S. Spurga, neabejodamas, kad „valstiečiai išliks dar kurį laiką, tačiau nebus dominuojanti partija, kokia buvo visą laiką“.

Kartu jie taip pat neabejoja, kad A. Širinskienės pasitraukimas keis partijų reitingų lentelę, o palankiausia tai bus kelioms partijoms.

REKLAMA

„Bet kuris rinkėjas gali galvoti, kad jis tikėjo, klausė, simpatizavo partijai, kad ši turi tokią poziciją, o dabar A. Širinskienė sako, kad ji jau ne vienerius metus jautėsi labai nepatogiai ir po to kyla klausimas, kokios išties tos partijos tapatybė.

<…>  Valstiečiai visuomet konkuravo su centro ir kairės diapazone esančiomis partijomis – su darbiečiais, tvarkiečiais, socialdemokratais, kurie anksčiau prarado dalį balsų, nes valstiečiai juos perėmė. Aš manyčiau, kad atsiradus Skvernelio politinei jėgai vėl persiskirstys tie balsai ir tiek Karbauskio politinė struktūra dėl to nukentės, tiek ir kitos politinės partijos turės pajusti, kad dalis balsų pereina pas Skvernelį“, – sakė L. Bielinis.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga turi per 4,3 tūkst. narių ir antrą pagal dydį 21 narių frakciją Seime.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų