• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiauliuose jau dviejų daugiabučių gyventojai nesiryžo balsuoti už investicinius projektus renovuoti namą. Vieniems buvo išsiuntinėtas „ne tas planas“, kurį reikėjo rinktis, kiti – aptiko klaidų. Gyventojams kyla klausimų ir dėl sumų, ir dėl planuojamų darbų.

Šiauliuose jau dviejų daugiabučių gyventojai nesiryžo balsuoti už investicinius projektus renovuoti namą. Vieniems buvo išsiuntinėtas „ne tas planas“, kurį reikėjo rinktis, kiti – aptiko klaidų. Gyventojams kyla klausimų ir dėl sumų, ir dėl planuojamų darbų.

REKLAMA

Sumos iš lubų?

Draugystės prospekto 6 namo gyventojai nepakėlė rankų už renovacijos investicinį planą. Abejonių pirmiausia sukėlė tai, kad gyventojams buvo išsiųstas vienoks planas, o balsuoti reikėjo jau už kitokį.

Prieš susirinkimą gavo planą, kuriame buvo siūloma rinktis 1,5 milijono litų arba 1,3 milijono litų vertės investicijas. O per susirinkimą išdalytas kitas variantas – 1,3 milijono litų arba 1,1 milijono litų.

Ir viename, ir kitame nurodoma, jog mažesnės vertės investicijų paketai suformuoti „pagal gyventojų pageidavimą“.

„Ką tai reiškia? Ar kaip sovietiniais laikais patiekia kotletą valgyti tik su bulvėmis, o šnicelį – su makaronais, – ironizavo į redakciją atėjęs namo gyventojas. – Teigia, jog suklydo išsiųsdami „ne tą planą“. Buvome surašę, kokie darbai turėtų būti atlikti. Ar jie įtraukti, neaišku. Įrašytas ne tik lauko durų, bet ir tambūro durų keitimas, nors pas mus nėra jokių tambūrų.“

REKLAMA
REKLAMA

Inžinierė susirinkime nedalyvavo, nebuvo, kam atsakyti. Jeigu bute plastikiniai langai sudėti, tai esą iš plano juos „išminusuos“.

REKLAMA

Gyventojai klausė, kada, nes sumos kiekvienam butui jau suskaičiuotos iki cento.

Gyventojų reikalas

Šiaulių regiono plėtros agentūra rengia Šiauliuose renovuotinų namų investicijų projektus.

Agentūros direktorė Jolita Butkutė agentūros kaltės dėl minėto namo neįžvelgia – namą administruojanti bendrovė buvo atsakinga už investicijų plano išsiuntimą gyventojams.

„Bet prieš tai įvyko du susirinkimai, kuriuose projektuotoja aptarė su gyventojais investicijų planą, – sakė J. Butkutė. – Tik ne visi gyventojai dalyvavo. Prieš susirinkimą jie dvi savaites galėjo domėtis, aiškintis teikti pageidavimus, bet neteikė. Todėl ir kilo klausimų.“

REKLAMA
REKLAMA

Direktorės teigimu, gyventojų reikalas apsispręsti dėl renovacijos. Agentūra gali ir trečią kartą koreguoti investicijų planą, jeigu gyventojų susirinkime bus užprotokoluota, ką reikia keisti.

Nurodomas maksimumas

J. Butkutė pabrėžia, jog norint gauti 40 procentų valstybės paramą, yra numatytos būtinos įgyvendinti priemonės, kurios leidžia energijos sąnaudas sutaupyti 40 procentų.

Investicijų plane nurodomos maksimalios galimos investicijos ir paskolos sumos. Rengiant rangos konkursus, investicijų suma gali mažėti, atitinkamai nebus panaudota ir dalis paskolos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Paskirstant investicijų plano lėšas yra įvertinamos bendros investicijos ir individualios investicijos (buto langams keisti, balkonui įstiklinti ir panašiai).

J.Butkutė neneigia, jog pateiktame investicijų plane nėra nurodoma, kiek buto savininkui kaštuos bendros investicijos, kiek – individualios.

Aplinkos ministerija griežtina tvarką

Aplinkos ministerija jau griežtina renovuojamų daugiabučių investicinių projektų rengimo tvarką.

„Reaguodami į iškilusias problemas, operatyviai parengėme Daugiabučių namų atnaujinimo projektų rengimo tvarkos aprašo pakeitimus, – sako aplinkos viceministrė Daiva Matonienė. – Vienas svarbiausių pakeitimų – tai, kad dabar investicinių projektų rengėjai turės vykti į vietą, apžiūrėti, įvertinti objektą ir tik tada galės rengti projektą. Nėra gerai, kai svarbūs darbai atliekami net nemačius paties pastato, savo akimis neįvertinus jo būklės“.

REKLAMA

Investicijų plano rengėjas, prieš rengdamas planą, privalės atlikti namo vizualinę apžiūrą, patikrinti užsakovo pateiktą su namu susijusią techninę dokumentaciją ir joje nurodytą informaciją. Tik remdamasis šiais duomenimis, jis turės plane pateikti numatomas modernizavimo priemones ir joms įgyvendinti reikiamų darbų apimtį.

Pagal patikslintą tvarką investicijų plane reikalaujama pateikti ne mažiau kaip du skirtingus namo atnaujinimo priemonių variantus ir juos palyginti.

REKLAMA

Viename iš variantų turės būti numatytas termoreguliatorių ir vėdinimo sistemos butuose ir kitose patalpose įrengimas. Gyventojai patys galės spręsti, kuris variantas jiems priimtinesnis.

J. Butkutė tikina, jog Šiauliuose tai nėra aktualu, nes rengiant investicinius planus visa tai yra daroma.

Kaltina gyventojus

Šiaulių miesto savivaldybėje daugiabučių renovacijos reikalus kuruojantis Turto valdymo skyriaus vyriausiasis specialistas Vitalijus Matuzas informavo, jog ir Draugystės prospekto 17 namo gyventojai nepatvirtino investicinio plano.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Buvo klaidų, paprašė dar papildomų priemonių“, – sakė V. Matuzas, pats dalyvaujantis gyventojų susirinkimuose.

Specialisto nuomone, Draugytės pr. 6 namo gyventojų susirinkimas buvo konfliktinis dėl to, kad gyventojai laiku nesidomėjo investicijų planų rengimu.

„Į vieną susirinkimą ateina vieni, į kitą – kiti, o kai susirenka dar treti, kurie nieko nebuvo girdėję, tai ir vėl viskas prasideda iš naujo, – aiškina V. Matuzas. – Investicijų planas, namo nuotraukos – viskas yra patalpinta Savivaldybės tinklalapyje, galėjo susipažinti.“

REKLAMA

Kai kurie pritarimai – „ant ribos“

Šiauliuose renovacijos pirmam etapui buvo atrinkta 18 daugiabučių. Dešimt daugiabučių jau rengti gyventojų susirinkimai. Septynių namų renovacijos investicijų planai patvirtinti.

Bet tarp jų, pasak V. Matuzo, kai kurie yra „ant ribos“. Nes susirinkime už investicijų planą balsavo 50 procentų plius vienas buto savininkas.

„Bankas gali paskolos ir neskirti, nes kelia reikalavimą, kad už renovaciją balsuotų 60 procentų butų savininkų“, – sako specialistas.

Vieno daugiabučio gyventojai iš viso nesusirinko į susirinkimą. Dabar šiame name raštu ketinama surengti balsavimą.

Rūta JANKUVIENĖ

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų