REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

JAV skolos limito padidinimas ir kredito reitingo smuktelėjimas reiškia viena – doleris traukiasi nuo pasaulinės valiutos pjedestalo.

REKLAMA
REKLAMA

Seniau keliaudamas po Rytų Azijos šalis kiekvienas amerikietis turėjo gintis nuo minios vaikų, prašančių dolerių, o šalia einantys japonai buvo ignoruojami.

REKLAMA

Šiandien padėtis keičiasi – prašančiųjų taikiniu tapo pastarieji. Kad doleris prarado žavesį, supranta net elgetaujantys vaikai, rašo ,,Financial Times” apžvalgininkė Henny Sender.

Laukia permainos

2011 metai žymi svarbų pokytį pasaulio valiutų sistemoje. Šiemet sukanka keturiasdešimt metų nuo fiksuotų valiutų kursų sistemos ,,Bretton Woods” griūties.

1971 metais JAV prezidentui Richardui Nixonui nutraukus fiksuotą aukso ir dolerio vertės santykį, lygų 35 doleriams už unciją, pasaulyje buvo panaikintas formalus pasaulinių valiutų ir prekių susiejimas.

REKLAMA
REKLAMA

Doleris ilgai buvo pagrindinis pasaulinėje pinigų sistemoje, buvo tarptautinių mainų pagrindas ir teikė daug pranašumų. Tačiau sistema sukėlė ir daug problemų. Diskusijos apie JAV skolos limitą ir galimas jo padidinimo pasekmes tik paryškino šią dilemą.

Skeptikų daugėja

JAV kredito reitingo sumažinimas veda prie to, kad dėl išaugusios rizikos doleris netrukus pasitrauks iš saugių valiutų gretų. Tai savo ruožtu kels tolesnių reitingų problemų Didžiajai Britanijai ir Prancūzijai ir tik patvirtins, kad pasaulinė finansų sistema yra nestabili.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Augantį skepticizmą dėl JAV finansų padėties ir ypač valiutos dar labiau sustiprino silpstanti ekonomika – šalies bendrasis vidaus produktas pirmąjį pusmetį didėjo vos 0,8 proc. ,,JP Morgan” analitikai prognozuoja, kad antrąjį pusmetį vartojimas ir investicijos JAV pasieks mažiausią lygį nuo 2008-ųjų krizės.

Alternatyvų maža

Pasauliui reikia naujos rezervų valiutos, bet kyla problema – patikimo pakaitalo doleriui kol kas nėra. Eurą, kuris buvo laikomas stipriausiu dolerio konkurentu, dabar talžo skolų krizė.

REKLAMA

Jena šiuo metu ne tokia dėmėta, nes Japonijos centrinis banko balansas šiandien atrodo daug geriau nei JAV ar Europoje. Teigiama, kad banko reputacijai nepakenks ir paskutinis 50 mlrd. dolerių vertės jenų įliejimas į Japonijos ekonomiką, tačiau po branduolinės krizės Japonija vis dar atrodo silpnai.

Šveicarijos frankas kol kas yra valiutų rojuje, bet jis labai pažeidžiamas euro užkrato ir griežtų Šveicarijos centrinio banko ribojimų, sunkinančių frankų pirkimą.

Dar viena galimybė: Singapūro doleris taip pat aukštumose, tačiau augant prekybos deficitui šios valiutos perspektyvos nežavi.

Į pasaulio valiutos vietą gali pretenduoti ir kitų šalių valiutos – Australijos ar Kanados doleriai, Brazilijos realas, bet tik tol, kol jų ekonominė būklė yra stabili, o tai gali trukti neilgai.

REKLAMA

Viltis juaniui

Dėl atsinaujinusio JAV finansų drebėjimo, Fukušimos krizės Japonijoje ir euro zonos problemų tenka ieškoti kitų saugaus prieglobsčio valiutų.

Kasdien atrodo vis įtikimiau, kad pasaulio valiutos pozicijas užims juanis. Greičiausiai – iš karto po to, kai Kinija nuspręs panaikinti savo kapitalo sąskaitos apribojimus. Iš šis laikotarpis gali ateiti greičiau nei visiems atrodo.

,,Seniau maniau, kad dolerio saulėlydis vyks dar bent artimiausius dešimtį metų, tačiau kolegos Honkonge mane tikina, kad tai bus daug greičiau”, – ,,Financial Times” sakė banko HSBC vadovas Stuartas Gulliveris. Vis dėlto jis pabrėžė kol kas nematantis, ką daugiau pirkti. ,,Alternatyvų yra mažai”, – sakė S. Gulliveris.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pernai bankų indėliai juaniais Honkonge augo net keturis kartus. Daugybė užsienyje prekiaujačių Kinijos kompanijų sandorius vykdo juaniais. Tai leidžia joms išvengti brangių valiutos keitimo operacijų.

Daugės svarbių valiutų?

Gali nutikti ir taip, kad vienos svarbiausios valiutos greitai neturėsime. Juo labiau kad per didelę priklausomybę nuo vienos ar kelių valiutų jau seniai kritikuoja ir ekonomistai. Dar 1960-aisiais Robertas Triffinas pasiūlė du būdus – tarptautinės valiutos sukūrimą ir valiutų diversifikavimą.

Pirmasis kelias, žvelgiant į euro pavyzdį, – per daug ambicingas ir panašus į artėjimą prie prarajos, antrasis – pradedamas įgyvendinti tik dabar.

REKLAMA

Naujausi duomenys iš centrinių bankų rodo, kad, be dolerio, jie vis dažniau renkasi ir daugiau skirtingų valiutų.

UBS banko investicijų politikos patarėjo Ousmène’o Mandengo teigimu, pasaulis turi pereiti prie subalansuotų valiutos rezervų, nes vien doleris greitai nebus išeitis.

,,Reikia pripažinti, kad išsivysčiusios valstybės bent ateinančius kelerius metus bus sukaustytos lėto augimo, todėl valiutą diversifikuoti būtina”, – ,,Wall Street Journal” teigė jis.

FAKTAI: Valiutos

Pasaulio centriniai bankai yra sukaupę apie 10 trln. rezervų, didžioji jų dalis – doleriais ir eurais.

Dolerio kursas su menkais nukrypimais pamažu menksta jau šeštus metus.

Apie 85 proc. valiutų keitimo operacijų pasaulyje susietos su doleriu.

Per 70 tūkst. užsienyje prekiaujančių Kinijos kompanijų sandorius jau atlieka juaniais, panaši ir euro būklė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų