REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Genetikai kasmet sulaukia vis daugiau prašymų DNR tyrimu patvirtinti arba paneigti tėvystę. „Kyla mintis, kad dabar skiriantis vos ne visi vyrai eina daryti tėvystės nustatymo, nesvarbu, ar yra pagrindas abejoti, kad vaikas jo, ar nėra“, – sakė teismo genetikė Jūratė Jankauskienė.

REKLAMA
REKLAMA

Valstybinės teismo medicinos tarnybos prie Teisingumo ministerijos Serologijos ir DNR laboratorijos vyr. ekspertės duomenimis, 2010 metais teismo nutartimi buvo atliktas 361 DNR tėvystės nustatymo tyrimas, 2011 metais 329, o per nepilnus 2012 metus šoktelėjo iki 420.

REKLAMA

„Neskaičiuojame, kiek atvejų tėvystė būna patvirtinta, kiek paneigiama, tačiau iš patirties galime sakyti, kad kas trečiam į mus besikreipusiam vyrui DNR tyrimas patvirtina, jog vaikas - ne jo“, - tikina J. Jankauskienė.

Įdomu tai, kad vis daugiau DNR tyrimų pageidauja žmonės, į genetikus besikreipiantys teismo nutartimi. J. Jankauskienės nuomone, taip yra dėl to, kad mažas pajamas turintiems žmonėms valstybė kompensuoja tėvystės nustatymo išlaidas.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip informavo Teisingumo ministerijos atstovas Audris Kutrevičius, DNR tėvystės nustatymas nekainuoja tiems gyventojams, kuriems valstybė garantuoja antrinę teisinę pagalbą.

Atsisakymas tirtis – tėvystės įrodymas

Tėvystės nustatymu suinteresuotos ir vienišos mamos. Norėdamos gauti piniginę socialinę paramą, jos pirmiausia turi kreiptis į teismą dėl tėvystės nustatymo ir vaiko išlaikymo.

Socialinės apsaugos ministerijos komentare pabrėžiama, jog tais atvejais, kai galimas tėvas atsisako ekspertizės, teismas tai gali vertinti kaip tėvystės įrodymą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tačiau norime pabrėžti, kad vaiko tėvas gali būti nustatomas ne vien DNR tyrimo metodu, - akcentavo Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos specialistai. - Jei šalys atsisako ekspertizės, pagrindu tėvystei nustatyti gali būti (...) bendras vaiko motinos ir spėjamo vaiko tėvo gyvenimas, bendras vaiko auklėjimas, išlaikymas, taip pat ir kiti įrodymai“.

Nori įsitikinti, ar alimentus mokės savo vaikui

Dalis besiskiriančių vyrų DNR tėvystės nustatymo pageidauja norėdami įsitikinti, ar alimentus mokės tikrai savo vaikui.

Jei tiriamas vaikas, tėvas ir mama, Teismo medicinos tarnyboje DNR tyrimas kainuoja 1050 litų, jei tik tėvas ir vaikas – šimtu litų brangiau.

REKLAMA

„Pas mus galima išsitirti ir anonimiškai. Tačiau tokiais atvejais visada įspėjame žmones, kad prireikus kreiptis į teismą, ši išvada niekur negalios. Dažnai žmonės sako, kad jiems nereikės, bet ne visada įvertina, kaip gavę atsakymą sureaguos. Jei paskui prireikia išvados, būna gaila sumokėtų pinigų, nes tyrimą tenka kartoti“, - atkreipė dėmesį J. Jankauskienė.

Neklausia, ką darys sužinoję tiesą

Duomenų, kiek dėl tėvystės nustatymo kreipiasi vyrų, kiek moterų, tarnyba neturi. „Mes tiesiog paimame duomenis, jeigu tyrimas daromas teismo nutartimi, sutikriname dokumentus. Tikrai neklausinėjam, nei kodėl jie ateina, nei ką darys gavę išvadas“, - sakė teismo genetikė.

REKLAMA

Nerenkami duomenys ir apie tai, kokio amžiaus žmonės dažniausiai suabejoja vaiko tėvyste.

„Ateina įvairaus amžiaus žmonių. Vaikai taip pat būna įvairaus amžiaus – ir ką tik gimę, ir penkiolikos, šešiolikos metų, pasitaiko sulaukusių pilnametystės. Rečiau, tačiau tiriasi ir vyresnio amžiaus žmonės, netgi Sibiro „vaikai“, kuriems po 60 metų. Pokariu išblaškytų šeimų atžalos pagal DNR ieško brolių, seserų. Labai retai, tačiau savo tėvyste nori įsitikinti ir garbaus amžiaus žmonės. Yra buvę 80-mečių, kurie, kaip spėjame, į mus kreipėsi dėl turtinių priežasčių“, - pasakojo J. Jankauskienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dygsta privačios tėvystės nustatymo laboratorijos

Pagal fizinių asmenų prašymus matyti, jog teismo genetikų paslaugų 2010 metais pageidavo 122 žmonės, 2011 – 69, šiais metais, iki lapkričio paskutinės dienos 60.

„Šiais atvejais DNR tėvystės nustatymas nė kiek nekompensuojamas, žmonės už tyrimą moka patys“, - atkreipė dėmesį Valstybinės teismo medicinos tarnybos darbuotoja.

Jos nuomone, pagal fizinių asmenų prašymus pastaraisiais metais mažiau tyrimų atliekama galbūt todėl, kad privačios tėvystės nustatymo laboratorijos turi filialus Klaipėdoje, Šiauliuose ir kituose miestuose, tad žmonėms yra paprasčiau kreiptis arčiau namų.

REKLAMA

Siūlo išsitirti namuose

Dar paprastesnis būdas įsitikinti savo tėvyste – vaistinėse parduodami DNR tėvystės nustatymo testai, tačiau jie, atrodo, kol kas nepopuliarūs. DELFI paskambinus į atsitiktinai pasirinktas Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio ir Kauno vaistines teko pasitenkinti vienodais atsakymais: „Testų neturim, nė vienas žmogus nesiteiravo“.

Vaistinėms testus tiekiančios ir el. parduotuvėje juos siūlančios įmonės „Pharma DNA“ atstovo teigimu, informacija apie DNR tėvystės nustatymo testų pardavimus – konfidenciali.

REKLAMA

Šio įmonės elektroninėje parduotuvėje pardavinėjami DNR tėvystės nustatymo testai, kai tiriamas tik tėvas ir vaikas, kainuoja – beveik 700 litų, jei tiriama ir mama – beveik 800 litų. DNR mėginių surinkimo komplekto kaina nesiekia 40 litų. Skruosto epitelio ląstelių poėmį reikia siųsti į laboratoriją, kuri atsakymus teikia „Pharma DNA“ interneto svetainėje, telefonu, elektroniniu ar paprastu paštu.

Ieva Urbonaitė-Vainienė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų