REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vasario viduryje ėmusi didėti oro tarša kenksmingomis medžiagomis jau kelia susirūpinimą. Tiesa, savaitgalį sustiprėjus vėjui prietaisai užfiksavo šiek tiek mažesnį užterštumą, bet šiomis dienomis jis vėl pakilo ir jau siekia rekordines aukštumas. Liūdniausia padėtis – šalies didmiesčiuose.

REKLAMA
REKLAMA

Aplinkos apsaugos agentūros Oro kokybės vertinimo skyriaus specialistai, remdamiesi meteorologų prognozėmis, pateikė oro taršos prognozes kovo 3 dieną. Pagal jas labai aukštas oro užterštumo lygis šiandien numatomas Vilniuje, Kaune, Panevėžyje, Šiauliuose, Jonavoje ir Mažeikiuose. Klaipėdoje, Naujojoje Akmenėje ir Kėdainiuose, tikimasi, oras bus šiek tiek švaresnis, bet irgi pavojingas žmonių sveikatai. Vos prieš dieną Šiauliuose oras buvo tik vidutiniškai užterštas, bet staiga ėmė prastėti ir per parą pasiekė labai aukštą taršos lygį.

REKLAMA

Rekordinė tarša

Nustatant oro užterštumo indeksą (OUI), atsižvelgiama į kietųjų dalelių, azoto ir sieros dioksido, anglies monoksido ir ozono koncentraciją ore tam tikrais periodais.

Padidėjęs oro užterštumas kietosiomis dalelėmis pirmiausia – vasario 23-iąją – užfiksuotas uostamiestyje. Netrukus dėl padidėjusio oro užterštumo ėmė skųstis ir kitų didžiųjų šalies miestų gyventojai.

„Oro tarša šaltuoju metų laikotarpiu neatsiejama nuo suintensyvėjančio kūrenimo, kai patalpoms šildyti sunaudojama daugiau kuro – jo išskirti nuodingi produktai patenka į aplinką, – „Vakaro žinioms“ teigė Aplinkos apsaugos agentūros Oro kokybės vertinimo skyriaus vedėjo pavaduotoja Zita Šilienė. – Nebūtų nieko baisaus, jei šaltomis dienomis pūstų stipresnis vėjas. Tačiau kai meteorologinės sąlygos nepalankios, tai yra kai vėjas silpnas, kietosios dalelės neišsisklaido ir oro užterštumo indeksas iškart šoka į viršų.“

REKLAMA
REKLAMA

Savaitgalį, anot jos, vėjas buvo sustiprėjęs, dėl to oro tarša buvo laikinai sumažėjusi. Vėliau vėjas aprimo ir oro užterštumo indeksas ėmė staigiai augti.

„Anksčiau su šia problema Lietuvos didmiesčiai nesusidurdavo, – pridūrė Z.Šilienė. – Bet pernai, kai buvo labai šalta žiema, fiksuoti gerokai padidėję kietųjų dalelių ore kiekiai. Šiemet – irgi tas pats.“

Jokių specialių priemonių, kurios staiga sumažintų oro užterštumą kenksmingomis medžiagomis, anot specialistės, nėra. „Šią problemą galima sumažinti tik savivaldybėse sudarant ilgalaikius veiklos planus. Reikia skatinti, kad gyventojai namus šildytųsi mažiau teršalų į aplinką išskiriančiu kuru, kad apšiltintų pastatus, kuriuose gyvena, – tada reikės mažiau kuro patalpoms šildyti, taip pat labai svarbu bent laikinai, kol padėtis pagerės, apsieiti be nuosavo transporto, kuris irgi labai prisideda prie oro taršos.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Saugiausia – namie

Užterštas oras lemia gyventojų sergamumo padidėjimą kvėpavimo bei širdies ir kraujagyslių ligomis. Todėl gyvenamojoje teritorijoje nustačius labai didelį oro užterštumo indeksą, medikai pataria žmonėms kuo mažiau laiko praleisti atvirame ore, patalpose neatidarinėti langų, o pajutus sveikatos negalavimus kreiptis į gydytoją. Jei nustatytas aukštas oro užterštumo lygis, atvirame ore aktyvia veikla patariama užsiimti tik visiškai sveikiems žmonėms, rekomenduojama naudotis ne nuosavu, o visuomeniniu transportu. Kai oro tarša – vidutinė, buvimą lauke turėtų apriboti vaikai, vyresnio amžiaus žmonės ir nėščios moterys. Ypač nepatariama užsibūti netoli judrių gatvių ar sankryžų.

REKLAMA

„Jei oro tarša labai didelė, o vis tiek reikia eiti į lauką, patarčiau naudoti apsaugines kaukes – jos bent kiek sumažins ore sklandančių kenksmingų medžiagų patekimą į organizmą“, – pridūrė Z.Šilienė.

Anot jos, sprendžiant iš meteorologų pateiktų naujausių oro prognozių, artimiausiomis dienomis situacija šalyje turėtų šiek tiek pagerėti. „Ketvirtadienį jau laukiama stipresnio vėjo, – sakė ji. – Kuo vėjas stipresnis, tuo oro užterštumas mažesnis.“

Virginija GRIGALIŪNIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų