REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Antrą dieną po leidimo, miestuose vis daugiau kavinių ir restoranų neša stalus į lauką. Jų kasdien vis daugiau Palangoje, taip pat Kaune. O štai Vilniuje jau kyla konfliktas tarp verslininkų, valgytojų ir praeivių dėl teritorijos. Verslininkai prašo kuo daugiau erdvės sau, o praeivius eiti šalin ir nelipti ant stalų. Tačiau pėstieji jau su nerimu laukia šiltesnių dienų, mat norint praeiti Senamiesčio gatve, gali tekti rizikuoti gyvybe tarp dūžtančiais indais nukrautų stalų ir gatvėmis lakstančių mašinų.

Antrą dieną po leidimo, miestuose vis daugiau kavinių ir restoranų neša stalus į lauką. Jų kasdien vis daugiau Palangoje, taip pat Kaune. O štai Vilniuje jau kyla konfliktas tarp verslininkų, valgytojų ir praeivių dėl teritorijos. Verslininkai prašo kuo daugiau erdvės sau, o praeivius eiti šalin ir nelipti ant stalų. Tačiau pėstieji jau su nerimu laukia šiltesnių dienų, mat norint praeiti Senamiesčio gatve, gali tekti rizikuoti gyvybe tarp dūžtančiais indais nukrautų stalų ir gatvėmis lakstančių mašinų.

REKLAMA

Kavinė Vilniaus senamiestyje, Vokiečių gatvėje. Dėl karantino klientai viduje valgyti dar negali, tad kavinė stengiasi išnaudoti šiltėjančias dienas ir kuo daugiau žmonių aptarnauti lauke. Čia staliukus galima statyti ant šaligatvio, tačiau praeiviams dėl to liko mažiau vietos. Tad pėsčiųjų asociacijos vadovas jau reikalauja paisyti jų teisių.

„Kai čia bus daugiau žmonių, jie eis šeimos su dviem vaikais, jie grupuojasi, su paspirtukais, didžioji dalis žmonių eis per važiuojamąją dalį. O greičiai automobilių čia didesni nei 20 km/val“, – sako Pėsčiųjų asociacijos prezidentas Silvestras Dikčius.

REKLAMA
REKLAMA

Lauko kavinėms vyriausybė nustatė reikalavimus tarp staliukų išlaikyti 2 m atstumą, o praeiviams palikti bent 1 m pločio praėjimą. Šią kavinę valdančios įmonės vadovas prašo tiek valdžios institucijų, tiek ir praeivių supratingumo, jei reikalavimai kartais ir nebus išlaikyti. O neišsitenkančius praeivius prašo vaikščioti kitoje gatvės pusėje.

REKLAMA

„Galima eiti kita puse, yra galimybė dviračiu važiuoti, pėsčiomis eiti. Visą laiką yra 1 proc. nepatenkintų žmonių. Reikia 99 proc. žiūrėti. Palikta daugiau vietos nei reikalauta prieš karantiną“, – pasakoja „Amber food“ vadovas Gediminas Balnis.

Staliukai Vilniuje jau randasi ir štai tokiuose skveruose atokiau nuo praeivių takų. Taip pat ir tokiose gatvėse kaip Vokiečių, ar čia, Vilniaus gatvėje. Šiuo metu vieni verslininkai pėstiesiems palieka praėjimą šaligatvio krašte, kiti gi per vidurį tiesiog tarp stalų. Dauguma praeivių kol kas dėl to nepyksta:

REKLAMA
REKLAMA

„Tikrai netrukdo tie staliukai. Patys ką tik pavalgėme išsinešimui. Smagu, daugiau tokių vietų.“

„Lauko kavinės labai pagyvina miestą. Pačiam malonu atsisėsti, atsigerti kavos, sulčių.“

„Vis tiek kažkokie apribojimai bus, turėtų laikytis. Jei laikysis, neišsiplės labai, tikrai nemaišys.“

„Čia visada būna labai daug staliukų, vaikštom ir gyvi iki šiol. Labiau trukdo gatvėse dviratininkai ir su riedučiais. Labai gąsdina.“

Visgi atšilus orams dar labiau, tikėtina, kad staliukai tokiose gatvėse užims daug didesnius plotus, ir praeiviams liks daug mažiau vietos. Tad Silvestras Dikčius jau dabar reikalauja tam ruoštis.

„Norime, kad sąlygos saugiai keliauti mieste būtų sudarytos visiems. Pėstieji viruso metu yra stipriai pažeidžiama grupė. Jų tik daugės“, – teigia S. Dikčius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuo metu sostinės meras prašo visus tolerancijos ir tikisi, kad Senamiestyje net ištisus šaligatvius užleidus restoranams, užteks vietos visiems – važiuojamoje dalyje išsiteks ir saugiai prasilenks mašinos, dviratininkai ir pėstieji.

„Bus vietų, kur šaligatvyje staliukai, o gatvėje pėstieji ir mašinos. Vieno spendimo Senamiestyje nėra, kiekviena vieta unikali. Spendimų yra kokie 7 tipiniai, bet irgi pritaikomi prie situacijos“, – kalbėjo Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

Gelbėdama restoranų verslą Vilniaus savivaldybė už maitinimą lauke nusprendė neimti mokesčio ir restoranams pažadėjo skirti mažiausiai porą dešimčių erdvių mieste.

REKLAMA

O Palanga šiuo metu Basanavičiaus gatvėje dar neveikia nė viena kavinė. Vos kelios kavinės, kurios kviečia prisėsti lauke, įsikūrusios miesto centre Vytauto gatvėje. Klientų čia netrūksta, tad verslininkai ir klientai džiaugiasi vis labiau švelninamu karantinu.

„Jaučiame palengvėjimą. Atsidarymas nėra verslo spendimas, kuris uždirbs daug pinigų, bet žingsnis į normalų gyvenimą. Džiugu, suteikia optimizmo ir geros nuotaikos“, – sako Palangos verslininkas Artūras Sendrauskas.

O štai, ką sako vietiniai: 

„Labai gerai. Kai saulė šviečia, skųstis negalima.“

„Žinoma, buvom pasiilgę, pavasaris pilnavertis dabar.“

„Net nelaukėm. Norėjom, kad dar būtų suvaryta, kad nebūtų antros bangos.“

Tuo metu kurorto valdžia, skirtingai nei Vilniuje, verslininkams jokių mokesčių nuolaidų kol kas nežada.

REKLAMA

„Kol kas nėra numatyta išlygų, tas bėra svarstyta“, – pasakoja Palangos savivaldybės atstovė Jurgita Vanagė.

O Kaunas staliukų prie restoranų Laisvės alėjoje bei Senamiestyje vis daugiau, o kad verslininkams sumažintų nuostolius, lauke klientų laukiančius restoranų šeimininkus miesto valdžia žada šiemet atleisti nuo šios rinkliavos.

„Atleisti lauko terasas, kavines nuo miesto rinkliavos šiemet ir taip sumažinti smūgį kavinėms ir restoranams“, – teigia Kauno vicemeras Andrius Palionis.

Restoranų šeimininkai lankytojų gausa pasigirti dar negali, bet tikisi daugiau ir išlaidesnių lankytojų kai tik orai dar labiau įšils.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Atsidarėme vakar, kai tik buvo leista atsidaryti. Staliukų yra pusė kiek turėdavome, pagal reikalavimus teko sumažinti. Vakar turėjome svečių, bet žmonės dar įsibaiminę, bet po truputėlį atsipalaiduojame“, – kalbėjo restorano vadovė Viktorija Gedvilaitė.

„Mes šiandien pirmą dieną atsidarėme. Bandome, pirmi mūsų klientai, džiaugiamės, per valandą pirmą turime dvi ponias“, – sako  restorano vadovė Jurgita Vedrickienė.

Apie įspūdžius pasakoja ir kauniečiai:

„Labai trūko, labai patenkintos, kad galime lauke atsigerti kavos, ledų suvalgyti.“

„Laukėm labai, nusibodo sėdėt namie per karantiną.“

„Labai džiaugiuosi, oras geras, kaip tik sėdėti terasoje.“

Jei klientų netrūks ir verslininkai norės, Kauno valdžia žada maitinimui lauke šiemet skirti daugiau viešųjų erdvių nei pernai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų