REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vaikų išlaikymo išmokų įstatymu užtikrinama vaiko teisė į socialinę apsaugą ir valstybės įsipareigojimas suteikti vaikui nustatyto dydžio išlaikymą, primena „Sodra“. Nuo metu pradžios šios išmokos padidėjo ir dabar siekia 88,2 euro per mėnesį.

Vaikų išlaikymo išmokų įstatymu užtikrinama vaiko teisė į socialinę apsaugą ir valstybės įsipareigojimas suteikti vaikui nustatyto dydžio išlaikymą, primena „Sodra“. Nuo metu pradžios šios išmokos padidėjo ir dabar siekia 88,2 euro per mėnesį.

REKLAMA

Vaikų išlaikymo išmokos mokamos iš valstybės biudžeto pervedant nustatyto dydžio išmokas už vaikus, kurie negauna viso arba dalies išlaikymo, priteisto vienam iš tėvų arba abiem tėvams. 

Tuo pačiu valstybė įgyja teisę atgauti išmokėtas išmokas regreso (atgręžtinio reikalavimo) teise iš šio išlaikymo nemokėjusių asmenų.

Paprastai kalbant, jeigu tėvui priteisiami mokėti alimentai, o jis jų nemoka, tai sumos, kurias išlaikymo išmokomos gauna vaikas, vėliau gali būti išieškomos iš tokio tėvo.

Teisę gauti iš valstybės lėšų mokamą vaiko išlaikymo išmoką turi vaikas, kuris ilgiau kaip mėnesį negauna teismo sprendimu arba teismo patvirtinta vaiko išlaikymo sutartimi nustatyto vaiko išlaikymo lėšų ar gauna jų dalį.

REKLAMA
REKLAMA

Nuo 2022-10-01 dienos vaikas turi teisę į išmokas tik antstoliui pradėjus vykdomąją bylą dėl vaiko išlaikymo priverstinio išieškojimo iš skolininko arba atsisakius ją pradėti, kai vaiko išlaikymo išieškojimas pagal Civilinio proceso kodekso nuostatas nėra vykdomas, nes skolininkas gyvena užsienyje.

REKLAMA

Vaiko išlaikymo lėšos – lėšos vaikui išlaikyti, kurias privalo skirti asmuo pagal teismo sprendimą arba teismo patvirtintą vaiko išlaikymo sutartį ir kurios mokamos kiekvieną mėnesį.

Kai vaikas gauna dalį teismo nustatyto vaiko išlaikymo lėšų, išmokų administratorius skiria ir moka nustatytos ir skolininko mokamos sumos skirtumą.

Taigi, jeigu teismo sprendimu arba teismo patvirtinta vaiko išlaikymo sutartimi vaikams nustatytas išlaikymas kas mėnesį mokamomis periodinėmis išmokomis ir tėvai (arba vienas jų) nevykdo pareigos išlaikyti savo vaikus, šią pareigą perima valstybė.

REKLAMA
REKLAMA

Kreipdamasis dėl išmokos skyrimo žmogus turi pateikti visus Įstatymo 8 straipsnyje nurodytus dokumentus:

  • prašymą skirti išmoką;
  • teismo sprendimą arba teismo patvirtintą vaiko išlaikymo sutartį;
  • nuorašus ar išrašus, kuriuose nustatytas vaiko išlaikymo lėšų dydis periodinėmis išmokomis; taip pat dokumentus, patvirtinančius, kad vaikas ilgiau kaip mėnesį negauna vaiko išlaikymo lėšų ar gauna tik jų dalį.

Vaiko išlaikymo išmoka skiriama net ir tuo atveju, kai vaikas ir pareiškėjas, kurie yra Lietuvos piliečiai, nuolat negyvena Lietuvoje. 

Tačiau, jei vaikas ir/ar pareiškėjas, kurie abu arba vienas iš jų yra ne Lietuvos piliečiai ir nuolat negyvena Lietuvoje, vaiko išlaikymo išmoka neskiriama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vaiko išlaikymo išmoka vienam vaikui per mėnesį negali būti didesnė negu 1,8 bazinės socialinės išmokos dydžio, galiojusio mėnesį, už kurį mokama išmoka.

Nuo šių metų pradžios bazinė socialinė išmoka padidėjo 3 eurais iki 49 eurų. Tad dabar maksimali vaiko išlaikymo išmoka negali būti didesnė nei 88,2 euro (1,8x49).

Vaiko išlaikymo išmoka skiriama nuo kreipimosi dėl išmokos skyrimo mėnesio pirmos dienos ir mokama kartą per mėnesį už praėjusį mėnesį. Kitaip tariant, išmoka už sausį bus sumokėta vasarį.

Iš valstybės biudžeto mokamų vaiko išlaikymo išmokų vidutinis gavėjų skaičius per mėnesį 2021 metais buvo 20 tūkst. žmonių, 2022 metais (11 mėnesių duomenimis) – 19,5 tūkst. asmenų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų