• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Per metus skundų iš darbininkų dėl to, kad darbdaviai neužtikrina darbo garantijų, kone padvigubėjo. Daugiausiai sulaukiama nusiskundimų dėl sumažinto darbo užmokesčio, o labiausiai tuo besiskundžianti grupė yra statybininkai.

Tai portalui „Balsas.lt“ sakė  Valstybinės darbo inspekcijos inspektorius Mindaugas Pluktas.

REKLAMA
REKLAMA

Valstybinė darbo inspekcija šiais metais gavo beveik 4 tūkst. piliečių skundų – palyginti su pernai metais tai yra 65 proc. daugiau. „Pernai sulaukėme apie 2000 skundų per tą patį laikotarpį, taigi skundų pagausėjo smarkiai. Pernai per visus metus buvo tiek, kiek dabar per 5 mėnesius“, - portalui „Balsas.lt“ sakė M. Pluktas.

REKLAMA

Žmonės skundžiasi, kad darbdaviai laiku neatsiskaito, vėluoja sumokėti atlyginimus. Neretai yra skundžiamasi, kad darbuotojai yra verčiami dirbti viršvalandžius. Daugiausiai nusiskundimų sulaukiama dėl to, kad darbdaviai sumažina darbo užmokestį. Pasak M.Plukto, tokie skundai sudaro  41 proc. visų skundų.

Labiausiai sumažintu darbo užmokesčiu skundžiasi asmenys, dirbantys statybų sektoriuje, restoranuose ir kavinėse, taip pat - transporto sektoriuje.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak inspektoriaus, daugiausiai tokių skundų sulaukiama iš asmenų, dirbančių statybų sektoriuje, dėl to, jog statybų sektoriuje sumažėjo darbų apimtis, bankams reikia gražinti paskolas, o neparduotų objektų – daug. „Darbdaviai nebeturi iš ko atsiskaityti su darbuotojais“, - sakė M. Pluktas.

Didžiąją dalį tokių skundų inspekcija sulaukia iš Vilniaus apskrities, taip pat – iš rajonų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nusiskundimų gausa rodo, kad darbdaviai vis dar blogai vykdo savo įstatyminę pareigą užtikrinti darbo garantijas. Inspekcijos vadovo teigimu, esama ketinimų Lietuvoje įdiegti estų patirtį, kada tokio tipo ginčiai yra pavedami nagrinėti specialiai teisminei institucijai - komisijai, kuri užsiima tik darbo ginčų nagrinėjimu.

Lietuvoje taip pat dirbama nelegaliai. Tačiau, ar nelegalaus darbo yra daug, inspektorius negalėjo pasakyti.

REKLAMA

„Manau, kad nemažai. Pagal pernai metų „Euro barometro“ tyrimus, pagal tikimybę būti pagautam dirbant nelegaliai, mes esame antroje vietoje Europoje“, - sako M. Pluktas. Pasak jo, tokia rizika didėja, kai statybų sektorius ima mažinti darbo apimtis.

Lietuvos statybininkų asociacijos prezidentas Adakras Šeštakauskas nenoriai kalbėjo šia tema. „Mūsų yra daug įmonių, tačiau toli gražu iki jų visų, kurios egzistuoja“, - sakė jis.

REKLAMA

Nepaisant to, asociacijos prezidentas neatmetė galimybės, kad atlyginimas gali būti mažinamas ir darbuotojams, dirbantiems Lietuvos statybininkų asociacijai priklausančiose įmonėse. „Gali būti, jog ir mūsų įmonėse...  Atlyginimas gal mažėt nemažėja, tik jo augimo tempas yra mažesnis“, - teigė Adakras Šeštakauskas

A.Šeštakauskas pripažino, jog tokio atlyginimų augimo tempo, koks jis buvo, nebėra, tačiau atlyginimų augimo tempai yra mažesni, anot jo, dėl ekonomikos stabilizacijos. „Viskas ir taip aišku, dėl ko. Kodėl jūs už pieną mokate daugiau? Yra tam tikra ekonomikos stabilizacija“, - sakė A.Šeštakauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Į klausimą, ar tiesa, kad statybininkai yra verčiami dirbti viršvalandžius, o įmonės vėluoja sumokėti darbo užmokestį, A.Šeštakauskas neatsakė. „Jūs manęs klausiat, lyg aš turėčiau apklausą, statistiką... arba sakykit konkrečią įmonę...“, - teigė asociacijos prezidentas.

Tiesa, A.Šeštakauskas sakė, jog darbo apimtys statybų sektoriuje vis dar yra nemažos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų