REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos ūkininkai skundžiasi dėl prasto derliaus ir kaltina gamtą, kad ši šiemet pateikė vieną siurprizą po kito. Iš pradžių daržoves – bulves, morkas, burokus laukuose šutino kaitra, o vėliau talžė ledų kruša. Pasak ūkininkų, gamta sumaišė mėnesius ir dėl orų kataklizmų nukentėjo ne tik daržovių, bet ir grūdų derlius.

Lietuvos ūkininkai skundžiasi dėl prasto derliaus ir kaltina gamtą, kad ši šiemet pateikė vieną siurprizą po kito. Iš pradžių daržoves – bulves, morkas, burokus laukuose šutino kaitra, o vėliau talžė ledų kruša. Pasak ūkininkų, gamta sumaišė mėnesius ir dėl orų kataklizmų nukentėjo ne tik daržovių, bet ir grūdų derlius.

REKLAMA

Jau dabar prognozuojama, kad dėl prasto derliaus brangs duona, bulvės, burokėliai, svogūnai, morkos. 

Šiaulių rajono ūkininkas rodo šiųmetes bulves ir nuogąstauja, kad orų kataklizmai kaip reikiant nustekeno derlių. Vasarą bulves kepino ir išdžiovino Lietuvai nebūdinga sausra, o vėliau liūtys ir ledukų kruša nukapojo bulvių lapus taip, kad liko stagarai, apsemtos ir pačios bulvės.

„Per parą laiko buvo apie 100 milimetrų vandens. Viskas buvo vandeny, kaip matote, viskas išplauta ir ledukų kruša, kur netgi mašinų stogus išdaužė. Netgi bulvės nuplautos, išlindusios, kaip daužė lietus ir kruša“, – sako ūkininkas Edas Sasnauskas. 

REKLAMA
REKLAMA

Ūkininkai guodžiasi nepamenantys tokių neprognozuojamų orų ir tikina, kad gamta šiemet pateikė siurprizą – sumaišė mėnesius. Dėl to nukentėjo ne tik bulvių, bet ir svogūnų derlius.

REKLAMA

Sukritusius svogūnus laukuose apžiūrintis agronomas Nerijus piktinasi, kad šiemet derlius bus perpus mažesnis. Vien dėl sausros, anot ūkininko, jis prarado apie 20 tonų svogūnų.

„Jeigu dar liūtys pabus, pabus šlapiai, tai pradės pūti nuo šaknies, tuomet dar blogiau bus. Tuomet sandėliuose dar procentas išsimes. Bus dar blogiau“, – sako ūkio agronomas Nerijus Birutis.

Ir nors ūkininkai prastu derliumi skundžiasi beveik kasmet, Lietuvos daržovių augintojų asociacija tikina, kad šiemet situacija išties prasta. Daržovės vos gyvos, mat jos nukentėjo ir nuo lietaus, ir nuo sausros. O ūkininkų patirti nuostoliai skiriasi – jei vienur laukai visiškai sunaikinti, kitur – nuostoliai pakenčiami.

REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, asociacijos direktorė Zofija Cironkienė nevynioja žodžių į vatą ir sako, kad daržovės, ypač bulvės, burokėliai, morkos, svogūnai brangs: „Bulvių ir daržovių kainos nuo lapkričio mėnesio turėtų būti didesnės, nes jų ir pasėta mažiau ir derlius prastesnis. Ir dėl to kainos turėtų būti bent perpus didesnės nei praėjusiais metais.“

O prekybininkai tikina, kad apie rudenines kainas kalbėti dar anksti, mat šviežios daržovės dar tik pasiekia parduotuvių lentynas. Tiesa, jau dabar kai kurios daržovės yra brangesnės.

Statistikos departamento duomenimis palyginti šių metų liepą su pernai, labiausiai pabrango burokėliai – 80 procentų, bulvės – dešimtadaliu. Prekybininkai stebi kitokias kainas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„IKI“ Komunikacijos vadovė Vaida Budrienė tvirtina: „Mes naująjį derlių gavome visai neseniai, tai galiu pasakyti, kad tiek bulvės, tiek morkos yra šiek tiek pabrangusios – apie dešimt centų. Vėlgi tą patį, kaip ir jums sako tiekėjai – buvo tiesiog prastas derlius.“

O ūkininkai guodžiasi ne tik prastu daržovių, bet ir grūdų derliumi, kuris šiemet menkesnis. Iš pradžių šaltas pavasaris, o vėliau per daug sausa liepa išdžiovino grūdines kultūras.

„Kokybė tikrai krito, ekstra klasės grūdų reikia su žiburiu paieškoti. Jų beveik nėra, tik pirmos, antros, o pagrinde pašariniai – ketvirtos klasės grūdai yra. Tie grūdai sudžiūvo per liepos mėnesį, kadangi kritulių kiekis mažas buvo“, – sako ūkininkas Sigutis Jundulas.

REKLAMA

Tiesa, duonos gamintojai matydami situaciją tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje įspėja, kad nuo rudens brangs duona ir jos gaminiai. Būsimą kainų augimą lems ne tik prastesnis derlius, bet ir brangstanti elektra, kuras.

„Velželio duona“ direktorius Vaidas Baranauskas sako: „Jau šiai dienai sulaukiame skambučių iš gamintojų, kad kainos kyla, tai tikėtina, kad ir gaminių kainos kils. Vidutiniškai pasiskaičiavome, apie 9-15 procentų gali kilti galutiniam vartotojui.“

Ir nors šiemet į aruodus byra prastesnės kokybės grūdai, jų supirkimo kainos šoktelėjo į viršų dėl grūdinių kultūrų trūkumo. Pasaulinėse rinkose javų kaina kyla kaip ant mielių, mat orų kataklizmai ypač sausros paveikė derlių. O jo stygius augina ir kainą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų