• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Išgirdęs apie mažo Didžiosios Britanijos miestelio bendruomenės iniciatyvą nuomoti vienas kitam automobilius – didesnį kelionei į prekybos centrą, mažesnį dyzelinį – ilgam atstumui, Paulius Valatkevičius, portalo Dalinuosi.lt įkūrėjas, kartu su bendraminčiais paklausė: kodėl nuomoti tik automobilius?

REKLAMA
REKLAMA

Šiandien susitikę partneriai juokauja, kaip sako P. Valatkevičius, kad užteko proto nekurti elektroninės parduotuvės. Nuo moteriškų auskarų iki automobilių, buitinės technikos ar sporto inventoriaus – tokius daiktus galima rasti daiktų įdarbinimo platformoje Dalinuosi.lt. Nuomos kainą nustato daikto savininkas, o štai už knygas imti pinigų ranka nekyla – vienas sandorio sudarytojas atsiskaitė puodeliu kavos.

REKLAMA

„Dalijimosi, mainų, nuomos idėja ateina iš Vakarų, pavyzdžiui, JAV. Neseniai skaičiau straipsnių apie ten veikiančias gana stiprias bendruomenes, kurių veikla dalyje šalies vadinama tyliąja ekonomikos revoliucija: vartotojai apsieina be verslo – elektroninių ar tradicinių parduotuvių, automobilių pardavėjų, jų nuomos punktų ir sugeba bendradarbiauti tarpusavyje. Akivaizdus pavyzdys Lietuvoje – grupinis pirkimas, bet tai netiesioginis žmonių bendradarbiavimas“, – aiškina P. Valatkevičius.

REKLAMA
REKLAMA

Techninės projekto dalies ėmęsis dar gyvendamas Londone, pašnekovas pasakoja, kad ten apstu bendruomenės iniciatyva sukurtų dalijimosi ekonomikos pavyzdžių: jaunos mamos dalijasi laiku – prižiūri vaikus, kaimynas sutvarko gatvę, o bendruomenė savo lėšomis įgyvendina projektą.

Galvos šviesėja

Jis įsitikinęs, kad požiūris į verslą Lietuvoje pagerėjo – prieš kelerius metus turėjęs kitokios patirties, šiandien „jaučia pašviesėjimą valdžios aparato galvose“, o valstybinės institucijos paaiškina, ką reikia daryti. Nors svetur įmonės steigimo procedūra paprastesnė ir laisvesnė, netiesa, kad ten kontrolės nėra: ji atsiranda, jei elgiesi netinkamai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jei viską darai tvarkingai ir tinkamai, Anglijoje beveik nesusiduri su valdžios aparatu, ne tik steigdamas įmonę, bet ir vėliau. Yra bendrovė, kuri tvarko finansus, o Lietuvoje vienaip ar kitaip vis dar reikia susidurti: steigdamas įmonę nuotoliniu būdu, parašo turi keliauti į Registrų centrą ar kitą instituciją. Tenka daugiau vaikščioti, pildyti dokumentus, atrodo, kažkas nori nuo kažko apsidrausti, yra saugiklių, – svarsto jis. – Kita vertus, veikia pirmų metų memorandumas: Lietuvos valstybinės institucijos nepuola švaistytis baudomis.“

REKLAMA

Dėl paprastesnių steigimo procedūrų ir apskaitos trys projekto kūrėjai pasinaudojo galimybe steigti mažąją bendriją. P. Valatkevičius pasakoja sąmoningai ieškojęs tiesesnio kelio, panašaus kaip Londone.

Socialinis verslas

P. Valatkevičius apibūdina verslo modelį: dalijimosi platforma internete gali būti pamatas kitoms socialinėms iniciatyvoms, dalijimosi ekonomikai. Įkūrėjai gauna pajamas iš reklamos portale, daiktų administravimo paslaugų, o savininkui nereikia rūpintis nuoma, jis daiktą patiki komandai už simbolinį administravimo mokestį ir dalį nuo sandorio.

REKLAMA

„Suskaičiavome, kad nuo pradžių iki dabar investuota apie 9 tūkst. litų įsigyti serveriams, įrangai, filmuoti reklamai, – vardija jis. – Viskas susidėjo iš techninių darbų. Ir, žinoma, pradėję veiklą investuojame į reklamą, viešinimą, išlaidos kapsi kas mėnesį.“

„Ekonomika.lt“ domisi, kaip pirmuosius žingsnius sekasi žengti mažam ar vidutiniam verslui. Tik įkūrėte savo kompaniją, pradėjote verslą ar jau sėkmingai veikiate? Papasakokite apie save redakcijai: [email protected], (8 5) 203 1086.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų