REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Daktarų era baigėsi

Išgirdusi nuosprendį R. Daktarienė pasakė vienintelį žodį: „Nesitikėjau“

Daiva Janauskaitė

Atpildo diena Daktarų gaujai atėjo birželio 14-ąją – Vilties iš gedulo dieną. Gaujos nariai iš teismo posėdžių salės išėjo apimti skirtingų nuotaikų. Iki gyvos galvos kalėti nuteistas 55 metų Henrikas Daktaras buvo akivaizdžiai nusiminęs, bet tikino dar pakovosiąs.

REKLAMA
REKLAMA

Patraukė praeivių dėmesį

Penktadienį po pietų prie Klaipėdos apygardos teismo pastato išsirikiavo kelios kalinius vežiojančios policijos mašinos. Gatvėje stoviniavo ryškiu pledu apsisiautusios šviesiaplaukės moterys ir visas būrys fotoaparatais bei filmavimo kameromis apsiginklavusių reporterių.

REKLAMA

Retas kuris praeivių pažino blondines – H.Daktaro žmoną, dukras bei kitas giminaites. Mažai kas nutuokė, kad vakar čia nuosprendį išklausė garsiosios Daktarų grupuotės nariai.

Praeiviai smalsiai žvalgėsi į šią margą minią ir suprato, kad teisme vyks kažkas ypatingo, nes iš policijos ženklais pažymėtų automobilių iššoko automatais ginkluoti kaukėti „Aro“ vyrai.

Vadino save Dievo kariu

Penkias minutes prieš pradedant skaityti teismo nuosprendį žiniasklaidos atstovams leista fotografuoti ir filmuoti kaltinamuosius. Tai buvo vienintelis per visą procesą atvejis, kai fotografuojantys ir filmuojantys reporteriai buvo įleisti į teismo salę. Taip elgtasi saugumo sumetimais.

REKLAMA
REKLAMA

Kol mirksėjo blykstės bei švietė filmavimo kamerų lempos, H.Daktaras išnaudojo galimybę pasisakyti.

„Aš esu Dievo karys. Aš nieko blogo nepadariau. Tai jie žudė ir plėšė, juos ir turi teisti. Žiūrėkit, aš nieko nebijau, o jie slepia veidus po kaukėmis“, – postringavo ryškiais sportiniais treningais vilkėjęs, vėriniu su daugybe kryžių pasipuošęs bei ilgus plaukus pasileidęs H.Daktaras. Rankose jis laikė šventųjų paveikslą.

Pagrindiniu gaujos žmogumi vadinamas vyras aiškino, kad kalėjime be teismo praleido ketverius metus. Žurnalistus pavadinęs geriausiais savo draugais, kurie niekada jo neapleidžia, H.Daktaras padėkojo jiems už tai, kad atėjo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mūsų visų likimas vienodas. Visi ten būsime, – apie gyvenimą neišvengiamai pasibaigiantį mirtimi kalbėjo H.Daktaras. – Prokurorai mane jau palaidojo, bet mes dar pagyvensime. Negaliu pasakyti, koks bus nuosprendis, bet žinau, jei aš būčiau ne Daktaras, nuosprendis būtų visai kitoks.“

Kol H.Daktaras rėžė kalbą, kiti teisiamieji suko veidus slėpdamiesi nuo objektyvų.

Už pagalbą – švelnesnės bausmės

Nors buvo skaitoma tik rezoliucinė nuosprendžio dalis, posėdis užtruko pusantros valandos. Sausakimšoje teismo salėje buvo visiškai tylu, kiekvienas stengėsi išgirsti be jokios įgarsinimo technikos skaitomą nuosprendį.

REKLAMA

Nusikalstamo susivienijimo nariai, ginkluoti šaunamaisiais ginklais bei sprogmenimis, žudė žmones, prievartavo turtą, plėšikavo.

Kauniečių gaujos nariai veikė visoje Lietuvoje, net ir Klaipėdoje, kur jos prieigose pagrobė kontrabandinėmis cigaretėmis pakrautą vilkiką ir nuginklavo krovinį lydėjusius pareigūnus.

56 metų Egidijus Abarius, vadintas dešiniąja gaujos vadeivos ranka, finansininku bei smegenimis, teismo sprendimu nuteistas kalėti 20 metų.

Akivaizdžiai aukštesnę padėtį gaujoje užėmusiam ne kartą teistam aktyviam gaujos nariui, nepripažinusiam kaltės Rolandui Zaveckui skirta kalėti 14 metų ir 6 mėnesius.

REKLAMA

Nors ir įvykdę nemažai sunkių nusikaltimų, tačiau padėję atskleisti gaujos piktadarybes bei atvirai kalbėję apie vadeivas vyrai sulaukė švelnesnių bausmių.

Virginijui Silvestravičiui skirta 9 metai nelaisvės, Vaidas Vansevičius kalės 8 metus, Saulius Vaitukaitis – 4-erius, Rimvydas Žilinskas, kuriam prokuroras prašė neatimti laisvės, už grotų praleis 3-ejus, Vidmantas Gudzinskas – 5 metus.

Gimęs ir augęs kalėjime Rimgaudas Lantuchas nuteistas 13 metų laisvės atėmimo bausme.

Gytis Ježerys nuteistas 11-ai, Audrius Gudomskas – 8-eriems, Ramūnas Stanionis – 7 su puse metų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nikolajus Archipovas sulaukė 2 metų nelaisvės bausmės, o Kazimierui Petroniui skirta 45 parų arešto.

Teismas nustatė, kad N.Archipovas, R.Stanionis ir K.Petronis nepriklausė nusikalstamam susivienijimui.

Renaldui Stončiui baudžiamoji byla nutraukta suėjus patraukimo baudžiamojon atsakomybėn senaties terminui.

Kaltinamasis A.Šimėnas bylos nagrinėjimo metu nuo teismo pasislėpė, todėl jam paskelbta paieška, o baudžiamoji byla išskirta į atskirą bylą.

Apie turtus – kita byla

Teismas konfiskavo kaltinamųjų turto už 550 tūkst. litų, nukentėjusiesiems priteisė per 200 tūkst. litų turtinės ir 450 tūkst. litų neturtinės žalos atlyginimo.

REKLAMA

Neabejojama, kad nuosprendis bus apskųstas.

Pažymėta, kad H.Daktaro ir E.Abariaus turto konfiskavimo klausimas turėtų būti išspręstas kitoje byloje, kurioje atliekamas ikiteisminis tyrimas dėl nepagrįsto praturtėjimo.

Į salę leisdavo po kratos

Prieš daugiau nei porą metų prasidėjusių pirmųjų teismo posėdžių metu būta nemažai įtampos. Rezonansinė byla sulaukdavo ypatingo žiniasklaidos dėmesio, tačiau apie ją informuoti visuomenę nebuvo taip paprasta.

Patruliai, budėję teismo koridoriaus pradžioje, kruopščiai tikrino kiekvieno į salę einančio rankinių turinį ir aklai klausė teismo posėdžių sekretorės. Todėl į salę įleisdavo tik tris žurnalistus. Tik po skundų teismo pirmininkui į salę patekdavo visi žiniasklaidos atstovai, jiems atsirasdavo ir papildomų kėdžių.

REKLAMA

Kaskart įeidami į salę žurnalistai būdavo priversti išversti rankines, koridoriuje palikti skėčius, diktofonus bei fotoaparatus.

Prieš pirmuosius posėdžius valstybės saugomų gaujos narių veidai buvo slepiami ne tik po kaukėmis, bet ir jų kūnai buvo dengiami neperšaunamais skydais.

Dėkojo už sąžiningą procesą

Byloje kaltinimą palaikė du prokurorai – Generalinės prokuratūros atstovas Zdislavas Tuliševskis ir Klaipėdos apygardos prokuroras Aidas Giniotis.

Tiek pat, kiek ir teisiamųjų, salėje sėdėdavo advokatų.

Pirmųjų posėdžių metu teisėjų kolegijos pirmininkas Zigmas Pocius ne kartą griežtai reikalavo neuždavinėti menamų klausimų, jų nekartoti, neklausti to, apie ką jau buvo kalbėta, ir nebandyti vilkinti teismo proceso.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

H.Daktarą teisme gynė du advokatai. Vienas jų bei Egidijaus Abariaus ir Rolando Zavecko gynėjai buvo aktyviausi. Kai kurie kiti ilgų posėdžių metu kartais snūsteldavo ir per visą procesą neuždavė nė vieno klausimo.

Palaikyti atvažiavo visa šeima

R.Daktarienė dalyvavo visuose be išimties teismo posėdžiuose. Nė vieno kito teisiamojo šeimos nariai proceso nestebėjo. Iš Kauno į Klaipėdą moteris atvažiuodavo net tuomet, kai pasimatyti su sutuoktiniu pavykdavo vos kelias akimirkas, nes teisėjai svarstė suėmimo pratęsimo klausimą.

REKLAMA

Kaskart įeidama į salę ir išeidama iš jos moteris pabučiuodavo sutuoktinį, o trumpų pertraukėlių metu stengdavosi papasakoti naujienas iš šeimos gyvenimo.

„Jis visada šypsosi. Mes atvažiuojame jį palaikyti, bet išeina priešingai. Tai jis, nors ir surakintas antrankiais, savo šypsena mane verčia būti stipria“, – teigė R.Daktarienė.

Įpusėjus teismo procesui Klaipėdoje moteris lankėsi pas vietos žiniuonę. Pranašautoja pažino žymiausio Lietuvos kalinio sutuoktinę ir suteikė jai vilčių, kad viskas baigsis gerai. Kol kas šios pranašystės neišsipildė.

REKLAMA

Vakar išklausyti teismo nuosprendžio atvyko ne tik H.Daktaro žmona, bet ir nepilnametė jaunėlė bei dvi suaugusios dukros, kurių viena laukiasi kūdikio. Su jomis buvo ir jų vyrai bei R.Daktarienės sesuo.

Išgirdusi, kad sutuoktiniui skirta kalėti iki gyvos galvos, R.Daktarienė atsisėdo ir bandė susitvardyti nepravirkusi. Tačiau pasibaigus teismo posėdžiui ašarų ji nesuvaldė. Į laviną žurnalistų klausimų moteris atsakė vienintelį žodį: „Nesitikėjau“.

Faktai

Teismo procesas Klaipėdos apygardos teisme užtruko 2 metus ir 1 mėnesį.

Posėdžiauti proceso dalyviai rinkdavosi kartą per mėnesį tris dienas iš eilės.

Tokių tris dienas trukusių posėdžių buvo 20.

Bylos nagrinėjimas buvo atidėtas tik vieną kartą dėl vienam kaltinamajam atliktos operacijos.

Proceso pradžioje bylą sudarė 73 tomai, pabaigoje jų buvo 94.

Nuosprendis užėmė 158 puslapius.

Byloje buvo teisiama 16 asmenų, vienas jų pasislėpė.

Nukentėjusiaisiais įvardyti 27 asmenys.

Į teismą Klaipėdoje neatvyko tik Kaliningrado srityje gyvenanti moteris ir garbaus amžiaus prastos sveikatos Sigito Čiapo motina.

REKLAMA
REKLAMA

Liudyti pradžioje kviesti 135 asmenys, vėliau advokatų prašymu šis sąrašas buvo papildytas.

Kaltinamuosius saugojo Klaipėdos konvojavimo būrio, Kretingos rajono policijos komisariato pareigūnai bei Lietuvos policijos specialiųjų operacijų rinktinės „Aras“ kovotojai, Patrulių kuopos pareigūnai žiūrėjo tvarkos teisme.

 

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų