REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Smulkusis ir vidutinis (SVV) verslas – valstybės ekonomikos pamatas arba 99,3 proc. viso verslo, paskelbtas ES naujo finansavimo laikotarpio prioritetu: nors deklaracijos kelia vilčių, pats SVV jaučiasi nuvertintas.

Smulkusis ir vidutinis (SVV) verslas – valstybės ekonomikos pamatas arba 99,3 proc. viso verslo, paskelbtas ES naujo finansavimo laikotarpio prioritetu: nors deklaracijos kelia vilčių, pats SVV jaučiasi nuvertintas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Per kelerius metus sukurta veiksminga sistema jaunam verslui skatinti. SVV tarybos vadovė Dalia Matukienė tikisi teigiamų pokyčių ir naujosios Vyriausybės, kuri galėtų pradėti nuo neapmokestinamojo pajamų (NPD) didinimo, dėmesio.

REKLAMA

– Kokios įtakos smulkiesiems ir vidutiniams verslininkams turėjo MMA (minimalios mėnesinės algos) didinimas?

– Darome nepriklausomą tyrimą: užfiksavome, kiek buvo įmonių, darbuotojų, ir žiūrėsime, kas atsitiks po dviejų mėnesių. Periodas ilgas, sunku pasakyti, bet be nusiskundimų nesu nieko gero girdėjusi. Kalbos tokios: uždarau, mažinu, atleidžiu, tikriausiai pats išvažiuosiu. Bet tai ne šios Vyriausybės problema, MMA eskaluoja profsąjungos, kurios iki šiol nesuprato, kad dirbantiesiems reikia aiškiai pasakyti, kiek mokesčių už juos sumoka verslininkas. Reikėtų dviejų dalykų: pirma, baigti kalbas apie MMA, ją panaikinti ir nebereikės ant šios karti šunų. Antra, kad visus mokesčius susimokėtų pats darbuotojas: pavyzdžiui, gavęs iš darbdavio 2 tūkst. bruto atlyginimo, šis ramiai sumokėtų pajamų mokestį, privalomąjį sveikatos draudimą.

REKLAMA
REKLAMA

– Kokia būtų prasmė, ar neto atlyginimas būtų pakankamas? Juolab kad svarus argumentas didinti MMA – geresnio gyvenimo siekis.

– Tegul valdžia padaro eksperimentą ir pažiūri, ar kas gyvens geriau. Galiu ramiai pasakyti, kad 23 proc. gyventojų gauna MMA, bet ir sutinka už jį dirbti. Juk žmogus turi neribotas galimybes lavintis. Ką Lietuvoje ir daro: dirba tris, keturis darbus arba išvažiuoja, nes čia mažai moka. O Lietuvoje dirba septynias valandas, nes arba valandą geria kavą, arba nuo 4 valandos žmogaus akyse matai namų ilgesį. Apvažiavau daug šalių, ten nueini į kokią organizaciją, niekas net akių nepakelia, per dieną turi penkias minutes parūkyti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

– Kaip atrodo smulkaus ir vidutinio verslo santykiai su bankais, ar keičiasi į naudą kreditavimo politika?

– Dėl juodo mūsų užsispyrimo sukurta darbo grupė, komisija Seime, Lietuvos banke, bet reikalai juda sunkiai. Anksčiau bankai galėjo neatsakyti paskolą turinčiam juridiniam asmeniui, buvo privilegijuota institucija, bet šiandien per numatytą terminą jie privalo paaiškinti savo sprendimą. Ruošiamasi sudaryti ginčų ombudsmeno komisiją, kuri irgi sunkiai skinasi kelią.  Bankų įkainiams, manau konkurenciją sudaro kredito unijos, skandinaviškiems bankams – lietuviško kapitalo, galbūt atsiras ir nauja institucija, kurią siūlėme, valstybinis bankas, nors tai labai sudėtinga. Planai neleisti atsiskaityti grynaisiais pinigais sukėlė didelį ažiotažą. Jei išvis norima sunaikinti smulkųjį verslą, prašome, tikrai užsidarys mažos parduotuvės ir kaip kai kas sako: atskridome į tokią šalį, ji „Maxima“ vadinasi...

REKLAMA

– Kokios svarbiausios SVV problemos ir jūsų pasiūlymai jas spręsti?

– MMA didinimą įvardijame kaip problemą, šią sąvoką reikia apskritai panaikinti arba didinti neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD), kad jis kiltų lygiai tiek pat, kiek MMA. Mažose ir vidutinėse įmonėse labai sudėtinga apskaičiuoti pelno mokestį, todėl kitas mūsų pasiūlymas – uždirbantiems mažiau nei 1 mln. litų taikyti 0 proc. pelno mokestį. Dirbantys pagal individualios veiklos liudijimus iš mažų ir vidutinių įmonių negali uždirbti daugiau kaip 10 proc. pajamų. Čia yra dvi blogybės: užsidaro individualios veiklos įmonės, žmonės išeina į šešėlį. Didelė jaunimo nedarbo problema, o kad jie ateitų į darbo rinką, reikia specialių dalykų, pirmiausia statuso, panašaus į socialinių įmonių. Tokia įmonė turėtų viešųjų pirkimų privilegijų, nes dabar dalyvauti konkurse tas pats, kaip nuskristi į mėnulį.

REKLAMA

– Naujoji Vyriausybė siekia mokesčių sistemos pertvarkos. Vienas iš prioritetų – NPD, kuriam pritariate, kokių pokyčių tikitės?

– Turiu bebaigiančią susiformuoti nuomonę, kad naujoji valdžia tarsis su verslu, mūsų pasiūlymai įtraukti į perspektyvinius planus. Tikimės, kad atsiras proto grūdas ir bus atsižvelgiama į praktikų, ekspertų nuomones, ne tik į bankininkų ir tų 0,7 proc., kuriuos sudaro stambusis verslas ir monopolijos. Tada Lietuva per klasterizaciją, bendradarbiavimą, regionų plėtrą, programas jaunimui turės šansą konkuruoti. NPD tik vienas iš dalykų, kuriuos reikia peržiūrėti, bet žiūrėti į vieną mokesčių sistemos dalį žalinga, reikia vertinti sistemiškai. Per 4 metus padaryta viskas, kas įmanoma pirmaisiais verslo metais. Palyginę statistiką, pamatytume, kad sistema, tam tikrai grupei sudarytos sąlygos valstybei atsiperka šimteriopai: per metus sukurta tiek įmonių, kiek nebuvo per visą nepriklausomybės laikotarpį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

CV:

Dalia Matukienė

Nuo 2009 m. Smulkaus ir vidutinio verslo tarybos pirmininkė

Alytaus krašto verslininkų asociacijos prezidentė

Klausimas: Ar padėtų smulkiesiems verslininkams NPD didinimas?

Vytautas Žukauskas, Laisvosios rinkos instituto (LLRI) vyresnysis ekspertas NPD padidinimas sumažintų mokesčių naštą, tenkančią MMA atlyginimui, kuri šiuo metu siekia apie 37 proc., ir leistų smulkiajam verslui išmokėti darbuotojams didesnius atlyginimus „į rankas“. Tai gerai, gyventojai gautų didesnes pajamas. Tačiau NPD padidinimas nesumažintų MMA naštos darbdaviui, mat 1 tūkst. litų „popieriuje“ gaunančio žmogaus pozicija toliau kainuotų tiek, kiek uždirbančio daugiau nei 1300 litų.

REKLAMA

Zita Sorokienė, Smulkaus verslo asociacijos pirmininkė Didinant NPD, žmogus gautų daugiau pajamų, o darbdaviui būtų lengviau, nes mokesčiai skaičiuojami atėmus NPD. Tai būtų tinkama pozicija, valstybė parodytų, kad jai rūpi ir verslas, ir geresni atlyginimai: samdomi darbuotojai gautų didesnį atlyginimą, nes gaunantieji MMA nepajus jos padidėjimo.

Gabija SABALIAUSKAITĖ  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų