• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Europos branduolinių tyrimų centre (CERN) dirbančios tarptautinės fizikų grupės nariai paskelbė trejus metus vykdytų eksperimentų rezultatus, kurie gali paneigti pamatinį Alberto Einsteino Specialiosios reliatyvumo teorijos teiginį apie tai, kad bet kokiomis išorės sąlygomis ir aplinkybėmis šviesos greičio viršyti neįmanoma.

REKLAMA
REKLAMA

Mokslininkų grupės atstovas profesorius Antonio Ereditato pranešė, kad ilgiau nei trejus metus vykdytų eksperimentų, kurių metu krūvio neturinčios dalelės neutrinai buvo iš CERN tyrimų centro SPS greitintuvo siunčiami į už 730 km esančią Italijos nacionalinę Gran Sasso branduolinių tyrimų laboratoriją, rezultatai rodo, jog šių dalelių greitis viršijo šviesos greitį. Neutrinai iš CERN greitintuvo Gran Sasso detektorius pasiekdavo 60 nanosekundžių greičiau, nei tai atsitiktų jiems keliaujant šviesos greičiu.

REKLAMA

„Mes esame visiškai tikri dėl savo rezultatų patikimumo. Patikrinome ir pertikrinome viską, kas galėtų iškreipti matavimų rezultatus, bet nieko neradome. Dabar norėtume, kad nepriklausomą tyrimą atliktų ir mūsų rezultatus patikrintų kolegos", – sakė A. Ereditato.

Jei šio eksperimento išvados būtų patvirtintos ir kitų tyrėjų, šis atradimas paneigtų 1905 m. A. Einsteino suformuluotą Specialiąją reliatyvumo teoriją, kurioje šviesos greitis vakuume yra laikomas kosmine konstanta, praneša „Fox News". Šis teiginys, kuris nėra paneigtas  jau daugiau nei 100 metų, yra vienas iš fizikos Standartinio modelio teorijos, aprašančios stipriąją, silpnąją ir elektromagnetinę sąveiką, bei fundamentaliąsias daleles, iš kurių sudaryta Visata, pagrindų.

REKLAMA
REKLAMA

Per ilgiau nei 3 metus CERN tyrimų centro SPS greitintuvo Gran Sasso laboratorijos kryptimi buvo paleista apie 15 000 neutrinų pluoštų. Atvykstančias daleles registravo neutrinų detektoriai. Šviesa šį 730 kilometrų  atstumą įveiktų per 2,4 tūkstantąsias sekundės dalis, tačiau neutrinai atvykdavo 60 nanosekundžių greičiau. Pasak eksperimentuotojų, nors skirtumas ir labai mažas, tačiau konceptualiai jo svarba milžiniška.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kol kas SPS greitintuvo fizikų grupė skelbia negalvojanti apie šio atradimo pasekmes. Pasak A. Ereditato, „mes esame mokslininkai ir dirbame su tuo, ką žinome."

Ankstesni tyrimai buvo atskleidę, kad tam tikros dalelės gali keliauti greičiau už šviesą tam tikroje aplinkoje, pavyzdžiui, vandenyje, tačiau dar niekam nėra pavykę įrodyti, kad šviesos greitį joms pavyktų viršyti vakuume. CERN atstovai planuoja šio tyrimo rezultatus šiandien aptarti viešame seminare, kuris bus transliuojamas internetu nuo 17 iki 19 val. Lietuvos laiku .

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų