REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ne vienam ieškant būsto nuomai, ypač sostinėje, nuo kainų gali ir plaukai pasišiaušti. Visgi, dar prieš kurį laiką sostinė įsteigė dalies būsto nuomos kompensaciją nuomos sutartį oficialiai registruojantiems gyventojams, tačiau apie ją vis dar žino mažiau gyventojų nei galėtų naudotis.

Ne vienam ieškant būsto nuomai, ypač sostinėje, nuo kainų gali ir plaukai pasišiaušti. Visgi, dar prieš kurį laiką sostinė įsteigė dalies būsto nuomos kompensaciją nuomos sutartį oficialiai registruojantiems gyventojams, tačiau apie ją vis dar žino mažiau gyventojų nei galėtų naudotis.

REKLAMA

Įstaigų teigimu, kompensacijos dydis gali siekti ir kelis šimtus eurų, svarbu atitikti jai taikomus kriterijus.

Kompensacija naudojasi beveik metus

Vilniuje gyvenantis studentas Jeronimas (vardas pakeistas – aut. past.) su drauge gyvena nuomojamame bute, Savanorių prospekte. Kas mėnesį Jeronimas iš „Vilniaus miesto būsto“ gauna 200 eurų, kuriais gali padengti savo buto nuomą.

Vaikinas pasakoja, kad šia kompensacija naudojasi jau bene metus ir, jo teigimu, papildomi keli šimtai eurų „labai palengvina gyvenimą“.

REKLAMA
REKLAMA

„Apie tai sužinojau iš draugės, kuri irgi šia kompensacija naudojosi. Iš pradžių buvo sunku patikėti, kad galima nuomotis butą beveik nemokamai. Bet kai kreipiausi pats, pamačiau, kad tikrai yra toks variantas“, – sako Jeronimas.

REKLAMA

Vaikinas prideda, kad jo butas – 30 kv. metrų ploto ir už jo nuomą, be kompensacijos, jis mokėtų kiek virš 200 eurų, bet dabar, naudojantis šia kompensacija, belieka susimokėti tik už komunalines paslaugas.

„Kadangi vienas žmogus iki 200 eurų berods gali gauti, o aš gyvenu su drauge, tai iš mūsų užtenka vieno, kuris gauna šitą kompensaciją, nes už butą apskritai mes mokame tik kiek virš 200 eurų, tai neapsimoka sutarties ant dviejų žmonių perrašinėti.

(...) Šiaip labai geras dalykas. Ir kai su drauge pakalbame, negalime suprasti, kaip galėjome be jo gyventi praėjusią vasarą. Papildomi 200 eurų tikrai labai praverčia ir susitaupo daug pinigų“, – sako Jeronimas.

REKLAMA
REKLAMA

Vaikinas prideda, kad popierizmo kompensacijai gauti buvo, tačiau ne per daugiausia.

„Reikėjo kreiptis į Registrų centrą (RC), tada į „Vilniaus miesto būstą“, kuris ir duoda šitą kompensaciją. Pats laukimas dokumentų yra neilgas. Registrų centre ten gal iki 10 dienų trunka pažymos laukimas, o kai kreipiausi į „Vilniaus miesto būstą“, vėl reikėjo palaukti, bet ten pinigus jau gauvau nuo kreipimosi dienos.

Popierizmo ten yra, bet kai jau gauni tuos pinigus, supranti, kad verta įdėti laiko. Juolab, kad ten dirba labai geros konsultantės, kurios labai maloniai viską išaiškina“, – sako Jeronimas.

Dalis apie galimybę ir nežino

Kalbos apie šią kompensaciją kilo ir būsto nuomininkų grupėje, „Facebook“ socialiniame tinkle.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vienai moteriai pasidalijus įrašu, kad nuo rugsėjo ieško buto studentui sūnui, kita grupės narė komentaruose pasiūlė rinktis ir brangesnį ar geresniame rajone esantį butą, tačiau pasinaudoti kompensacija.

„Jeigu sūnus deklaruos gyvenamąją vietą Vilniuje, galbūt dar prie mokslo įstaigos, galite nuomotis ir brangesnį butuką ir kreiptis į Vilniaus savivaldybę buto nuomai kompensuoti.

Išmoka bus nuo 100 iki 200 eurų, priklausomai nuo nuomos ploto. Sutartis turi būti oficiali ir įregistruota Registrų centre“, – studijuoti pradedančio vaikino mamai patarė kita moteris.

Po jos komentaru ne vienas stebėjosi tokia kompensacija.

„Tikrai nieko panašaus negirdėjau. Pasidomėsime“, – į komentarą atsakė įrašo autorė.

Po įrašu buvo ir daugiau komentarų, kuriuose žmonės detaliau klausinėjo kompensacijos sąlygų ir domėjosi, ar išties galima gauti kompensaciją nuomai. Kiti tikino nieko apie tai nėra girdėję.

REKLAMA

Kompensacija teikiama jau keletą metų

Tuo metu „Vilniaus miesto būstas“ su naujienų portalu tv3.lt pasidalijo, kad šiuo metu būsto nuomos mokesčio dalies kompensacija sostinėje naudojasi 852 šeimos, arba, 1620 asmenų. Visgi, kokią vidutiniškai viena šeima gauna išmoką, įstaiga neatsakė.

„Kompensacijos dydis asmenims ar šeimoms priklauso nuo šeimos narių skaičiaus ir nuomojamo būsto naudingojo ploto, faktiškai tenkančio vienam asmeniui ar šeimos nariui, tačiau negali viršyti nuomos mokesčio“, – laiške portalui rašė įstaiga.

„Vilniaus miesto būsto“ atstovai sako, kad nuomos mokesčio dalies kompensacija pradėta mokėti jau prieš kurį laiką – nuo 2015 metų.

REKLAMA

„Valstybė, siūlydama pasinaudoti būsto nuomos mokesčio dalies kompensacija, siekia užtikrinti, kad kiekvienas asmuo, neturintis pakankamai lėšų pragyvenimui, gautų reikiamą pagalbą, taip siekia mažinti gyventojų socialinę atskirtį ir skurdą, užtikrinti asmenų ir šeimų lygybę.

Socialinio būsto eilėje tenka laukti keletą metų, o būsto nuomos mokesčio dalies kompensacija asmenys ir šeimos gali pasinaudoti iškart, tereikia išsinuomoti tinkamo ploto būstą. Gyventojai gali rinkti jų poreikius atitinkantį būstą – aukštas, kambarių skaičius, su patogumais be patogumų ir kt.“ – informuoja įstaiga.

Pridedama, kad, norint pasinaudoti kompensacija, nuomos sutartis privalo būti įregistruota Lietuvos Respublikos nekilnojamojo turto registre, o tai reiškia, kad visi kompensacija besinaudojantys asmenys būstus nuomojasi oficialiai. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Minėta lengvata kiekvienais metais naudojasi vis daugiau asmenų (šeimų), todėl, manytina, kad tokiu būdu yra prisidedama prie nelegaliai būstą besinuomojančių asmenų skaičiaus mažinimo“, – sako „Vilniaus miesto būstas“.

Įstaiga prideda, kad būsto nuomos mokesčio dalies kompensaciją gali gauti asmenys ir šeimos, kurie:

- deklaruoja savo gyvenamąją vietą Vilniaus miesto savivaldybės teritorijoje;

- neturi nuosavybės teise priklausančio būsto arba turimas būstas Nekilnojamojo turto kadastro duomenimis, yra nusidėvėjęs daugiau kaip 60 procentų, arba nuosavybės teise turimo būsto naudingasis plotas, tenkantis vienam asmeniui, yra mažesnis kaip 10 kvadratinių metrų arba mažesnis kaip 14 kvadratinių metrų (jeigu asmuo yra neįgalus);

REKLAMA

- kurių deklaruotas turtas ir pajamos neviršija šių dydžių:

  • jei pretenduoja asmuo be šeimos: grynosios metinės pajamos vienam asmeniui neturi viršyti 7 936 eurų, o turimas turtas – 11 904 eurų;
  • jei pretenduoja dviejų ar trijų asmenų šeima: grynosios metinės pajamos visai šeimai negali viršyti 15 616 eurų, o turimas turtas – 21 504 eurų;
  • jei pretenduoja keturių ar daugiau asmenų šeima: grynosios metinės pajamos vienam asmeniui negali viršyti 4 480 eurų, o turimas turtas – 9 600 eurų.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų