REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Didėjant pasiskiepijusių jaunų žmonių skaičiui, buvo apskaičiuota, kad dėl Covid-19 pandemijos beveik 40 000 vaikų prarado bent vieną tėvą.

Didėjant pasiskiepijusių jaunų žmonių skaičiui, buvo apskaičiuota, kad dėl Covid-19 pandemijos beveik 40 000 vaikų prarado bent vieną tėvą.

REKLAMA

Remiantis žurnale „JAMA Pediatrics“ paskelbta analize, tyrėjai iš Stony‘io Brooko, Vakarų Ontarijo, Pensilvanijos ir Pietų Kalifornijos universitetų nustatė, kad beveik 40 000 vaikų, kurių amžius yra nuo 0 iki 17-os metų, dėl pandemijos prarado vieną iš tėvų.

„Vaikų, kurių vienas iš tėvų mirė nuo Covid-19, skaičius sukrečia. Skaičiuojama, kad tai patyrė maždaug 37 300–43 000 nepilnamečių“, – rašė tyrėjų komanda, kuriai vadovavo Rachelė Kidman iš Stony‘io Brooko universiteto.

„Juodaodžiai vaikai yra paveikti labiausiai. Nors jie sudaro 14 proc. Jungtinėse Amerikos Valstijose gyvenančių vaikų, jie atstovauja 20 proc. vaikų, praradusių bent vieną iš tėvų“, – pridūrė tyrėjai.

REKLAMA
REKLAMA

Modelis parodė, kad viena Covid-19 mirtis bent be vieno iš tėvų palieka 0,078 vaiko, kurio amžius yra 0–17 metų. Pagal šiuos skaičiavimus, iš visų vaikų, netekusių savo tėvų, 17,5–20,2 proc. nepilnamečių liko vieni, nes jų tėvai mirė nuo koronaviruso.

REKLAMA

„Iki 2021 m. vasario mėnesio, 37 300 vaikų neteko bent vieno savo tėvo dėl koronaviruso. Maždaug trys ketvirtadaliai yra jų paaugliai, – rašoma tyrime. – Iš jų, 20 600 yra baltieji, o 7 600 – juodaodžiai. Jeigu į skaičiavimus įtrauktume visas papildomas mirtis, tėvų netekusių vaikų skaičius išaugtų iki 43 000.“

Tyrėjai taip pat pažymi, kad: „Natūralaus „bandos“ imuniteto strategija, dėl kurios mirtų 1,5 mln. žmonių, parodo potencialius neveiklumo padarinius: tėvų galėtų netekti apie 116 900 vaikų.“ Palyginimui, po 2001 m. rugsėjo 11 d. atakų, bent vieną savo tėvų prarado 3 000 vaikų.

REKLAMA
REKLAMA

„Prireiks drąsių nacionalinių reformų, kad išspręstume sveikatos, švietimo ir ekonomines problemas, su kuriomis susidurs vaikai, – rašė tyrimo autoriai. – Tėvų netekusiems vaikams taip pat reikia profesionalios pagalbos gedint, ypač šiuo laikotarpiu, pasižyminčiu socialine izoliacija. Nacionalinės programos, skirtos tėvų netekusiems vaikams, galėtų padėti surasti tokius vaikus, stebėti juos ir atpažinti ankstyvus artėjančių iššūkių požymius.“

Tyrėjai pažymi, kad jų skaičiavimai yra paremti demografiniais modeliais, o ne apklausomis, ar administraciniais duomenimis. Beje, į šiuos spėjimus nėra įtrauktos vaikų globėjų mirtys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuo pat metu, dr. Cyrusas Shahparas, Baltųjų rūmų Covid-19 duomenų direktorius, savo „Twitter“ paskyroje pasidalino informacija, kad Jungtinėse Amerikos Valstijose jau yra paskiepyta daugiau nei 4,6 mln. vakcinos dozių.

Ir nors tai yra gera žinia, JAV daugėja į ligonines patenkančių jaunų žmonių, vėl kyla Covid-19 atvejų skaičius.

Baltuosiuose rūmuose vykusioje spaudos konferencijoje apie Covid-19 situaciją šalyje, JAV ligų kontrolės ir prevencijos centro (CDC) direktorė dr. Rochelle Walensky teigė: „Iš vienos pusės, mes turime priežasčių išlikti optimistiški ir viltingi, ypač kai pasiskiepija vis daugiau amerikiečių. Iš kitos pusės, vėl kyla atvejų ir ligoninėse atsidūrusių žmonių skaičius.“

REKLAMA

Kaip teigia R. Walensky, vis daugiau 18–64 metų asmenų apsilanko ligoninėse. Ji pažymi, kad šie skaičiai greičiausiai auga šalies centrinėje dalyje.

„CDC kartu su visuomenės sveikatos apsaugos ekspertais dirba šiame regione, siekiant suprasti, kodėl atvejų skaičius čia taip sparčiai auga, ir kaip mes galėtume jį sustabdyti“, – sakė centro direktorė.

„Pfizer“ ir kompanijos partnerė iš Vokietijos „BioNTech SE“ penktadienį paprašė JAV institucijų leidimo kritiniais atvejais leisti jų vakciną skirti ir 12–15 metų paaugliams.

Dabar šią vakciną kritiniais atvejais leidžiama skirti asmenims nuo 16-os metų. Kompanijos penktadienį paskelbė, kad jie paprašė JAV maisto ir vaistų administracijos praplėsti šį leidimą, kad jis apimtų ir jaunesnę amžiaus grupę.

REKLAMA

Kovo mėnesį vaistų gamintojai sakė, kad klinikiniai tyrimai parodė, jog vakcina yra saugi, veiksminga ir sukūrė stiprų antikūnų atsaką 12–15 metų paaugliams.

Neaišku, kiek laiko praeis, kol institucijos peržiūrės tyrimų duomenis. Tiesa, ketvirtadienį R. Walensky sakė tikinti, kad leidimas skirti vakciną 12–15 metų paaugliams turėtų būti išduotas iki gegužės vidurio.

Dauguma ekspertų mano, kad vaikų ir jaunų žmonių skiepijimas yra vienas svarbiausių žingsnių, siekiant sukurti kolektyvinį imunitetą ir sustabdyti pandemiją.

Mičigane koronaviruso susirgimų pagal gyventojų skaičių yra daugiau nei bet kurioje kitoje JAV valstijoje. Kai kurie ekspertai dėl šios statistikos kaltina pavasario atostogas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Šiuo metu CDC komandos bando išaiškinti ligos protrūkius pataisos įstaigose. Mes stengiamės padidinti testavimo apimtis sporto renginiuose“, – sakė R. Walensky.

R. Walensky sakė, kad CDC taip pat bando „suprasti, kas vyksta“ su Covid-19 atmainomis. Naujų atvejų skaičius JAV vėl pradėjo augti.  Ir nors susirgimų skaičius auga, mirčių skaičius toliau mažėja, dėl pažeidžiamiausių gyventojų skiepijimosi, teigė R. Walensky.

Sveikatos apsaugos ekspertai praeitą savaitę taip pat paskelbė, kad greičiau plintanti koronaviruso atmaina, pirma aptikta Didžiojoje Britanijoje, dabar yra labiausiai paplitusi viruso atmaina JAV. Atmaina, žinoma kaip B.1.1.7, buvo atrasta Didžiojoje Britanijoje 2020 m. rudenį. Nuo to laiko ji buvo aptikta 52-jose JAV jurisdikcijose.

REKLAMA

JAV visuomenės sveikatos pareigūnai skatina amerikiečius kuo greičiau pasiskiepyti, nes taip būtų užkertamas kelias naujų atmainų plitimui. JAV taip pat buvo aptikta ir Pietų Afrikos atmaina, kuri, kaip manoma, yra atspari kai kurioms vakcinoms nuo koronaviruso. Federaliniais duomenimis, ši atmaina buvo aptikta 36-iose JAV jurisdikcijose.

Pastarosiomis savaitėmis prieinamų vakcinų kiekis smarkiai išaugo, nes farmacijos kompanija „Johnson & Johnson“ pradėjo gaminti milijonus dozių jų neseniai patvirtintos vakcinos. „Pfizer“-„BioNTech“ ir „Moderna“ taip pat padidino savo vakcinų gamybos apimtis.

JAV prezidentas Joe Bidenas padvigubino savo tikslą, ir per pirmąsias 100 dienų valdžioje sieks paskiepyti nebe 100 mln., o 200 mln. vakcinos dozių. Jis ragina valstijas iki balandžio vidurio pradėti visų suaugusiųjų skiepijimą.

REKLAMA

R. Walensky teigia, kad CDC yra aptikusi daugybę Covid-19 protrūkių, susijusių su jaunimo sporto varžybomis. Esant dideliam naujų susirgimų skaičiui, CDC pataria neorganizuoti tokių renginių. Jeigu pasirenkama renginio neatšaukti, dalyviai turi būti testuojami du kartus per savaitę.

Baltųjų rūmų Covid-19 situacijos patarėjas Andy‘is Slavittas žurnalistams sakė, kad JAV valdžia žada plėsti prieš kelias savaites pradėta bendruomenės sveikatos centrų programą, skirtą žemiau skurdo ribos esančių bendruomenių skiepijimui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų