REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Apie akcinių bendrovių ėjimą į viešumą per biržą ir tokiu būdu gaunamą galimybę sukaupti lėšų plėtrai ar sustiprinti savo padėtį rinkoje šiandien buvo kalbama Lietuvos pramonininkų konfederacijos posėdyje.

REKLAMA
REKLAMA

Julius Grigaliūnas, investicijų ir turto valdymo banko „EVLI“ Lietuvos padalinio vadovas, pažymėjo, kad bendrovės, kurių akcijos yra listinguojamos biržoje, biržoje turi galimybių gauti finansavimą išplatindamos akcijų arba skolos vertybinių popierių (obligacijų) emisijas. Tačiau ne tik dėl to bendrovės eina į biržą. Jos labiau negu kitos rūpinasi savo prestižu, jos tampa skaidresnės, matomesnės, turi lankstesnę strategiją. Tokiu atveju aiškiai matoma bendrovės vertė, o jos akcijos praktiškai gali tapti naujų įmonių įsigijimo valiuta.

REKLAMA

Sėkmingu pavyzdžiu J. Grigaliūnas nurodė Estijos keltų bendrovę „Tallink“, kuri 2005 m. pardavė 23 proc. savo akcijų už 180 mln. eurų, o tai sudarė 84 proc. naujos emisijos akcijų. Už gautus pinigus bendrovė grąžino visas skolas bankams ir netrukus įsigijo didžiausią savo konkurentą „Sija Lines“. Dabar „Tallink“ yra viena didžiausių įmonių Baltijos valstybėse su didesne nei 800 mln. eurų metų apyvarta. Pagal šį rodiklį ji nusileidžia tik Lietuvos skirstomųjų tinklų bendrovei LESTO.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvoje tarp panašių pavyzdžių J. Grigaliūnas minėjo „Sanitą“, kuris, išplatinęs savo akcijų emisiją, įsigijo už save didesnį rinkos dalyvį Lenkijoje, o šiemet gegužės pabaigoje šios bendrovės savininkai akcijas maždaug už milijardą litų pardavė Kanados kompanijai „Valeant Pharmaceuticals International“.

Apie Baltijos biržos NASDAQ OMX privalumus kalbėjo ir šios biržos Vilniaus padalinio Rinkos operacijų departamento vadovas Saulius Miliauskas. Jis, be kita ko, pažymėjo, kad vieną garsiausių pasaulyje prekių ženklų turinti amerikiečių NASDAQ, prieš porą metų įsigijusi Skandinavijos OMX, dabar aptarnauja 3500 pasaulio bendrovių, kurių kapitalizacija viršija 7 trln. JAV dolerių. Tarp tų bendrovių yra ir 37 Vilniaus biržoje registruotos bendrovės, kurios bet kada gali apie save pranešti NASDAQ informacinėje sistemoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot S. Miliausko, NASDAQ yra pasaulyje investuotojų gerbiamas prekių ženklas, ir, matyt, būtent tai galėjo tapti postūmiu „Linas Agro“, kuriai krizės metais pavyko savo akcijų emisija pritraukti per 100 mln. litų (iš jų tik 7,5 proc. – investuotojų Lietuvoje) ir savo verslą ne tik išsaugoti, bet ir sustiprinti.

Tiesa, jis perspėjo, kad dalyvavimas biržoje irgi kainuoja: vienkartinis atėjimo į rinką mokestis – 48 tūkst. litų, dalyvio mokestis metams – 12 tūkst. litų, paskui dar 0,02 proc mokestis už kapitalizaciją. Todėl, anot NASDAQ OMX atstovo, prieš apsispręsdama eiti į viešumą, bendrovė turėtų įvertinti savo galimybes, poreikius ir pasiryžimą atsiverti.

„Vertybinių popierių rinka nėra gelbėjimosi ratas, kai kompanijai yra blogai. Todėl į ją turi ateiti verslas, kuris galvoja apie perspektyvą“, – perspėjo S. Miliauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų