• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Baltijos valstybės, neturinčios visaverčių oro erdvės apsaugos pajėgumų, šią problemą spręs drauge.

REKLAMA
REKLAMA

Tai, Lietuvos krašto apsaugos ministerijos (KAM) pranešimu, numatyta komunikate dėl bendrų veiksmų oro erdvės kontrolės srityje, kurį sekmadienį Miunchene pasirašė Lietuvos krašto apsaugos ministras Linas Linkevičius bei Latvijos ir Estijos gynybos ministrai Girtas Valdis Kristovskis ir Margusas Hansonas.

REKLAMA

Ministrai dalyvavo Miunchene vykusioje tarptautinėje konferencijoje saugumo klausimais ir neformaliame NATO gynybos ministrų susitikime.

KAM atstovės spaudai pranešimu, komunikate numatoma glaudžiai konsultuotis su NATO pajėgomis, kaip kontroliuoti regiono erdvę, efektyviai įsijungti į Aljanso gynybos kontekstą.

Lietuva, Latvija ir Estija, padedamos Vakarų sąjungininkių, jau kelerius metus įgyvendina oro erdvės bendros stebėjimo sistemos BALTNET projektą. Minėtoji oro erdvės stebėjimo sistema, kurios regioninis centras yra įsikūręs Karmėlavoje prie Kauno, netrukus taps NATO oro erdvės kontrolės sistemos dalimi.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau Baltijos šalys dėl savo neišplėtotų karinių oro pajėgų kol kas realiai negali užtikrinti oro erdvės apsaugos ir atlikti vadinamosios oro policijos funkcijos - užkardyti kelią oro erdvės pažeidimams, nutupdyti nuo kurso netyčia ar piktavališkai nukrypusius orlaivius.

Šiuo metu, dalyvaujant NATO ekspertams, ieškoma šios problemos sprendimo. Lietuvos kariškių teigimu, vienas iš galimų variantų - kol Baltijos šalys kurs plėtos savo oro gynybos pajėgumus, "oro policijos" funkcijas atliks kurios nors iš Aljanso valstybių orlaiviai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Būtinybę padėti Aljanso naujokėms spręsti "oro policijos" problemą, KAM pranešimu, įvardijo ir JAV gynybos sekretorius surengęs Donaldas Rumsfeldas (Ramsfeldas). Šeštadienį susitikime su būsimųjų septynių NATO narių gynybos ministrais jis pažymėjo, kad NATO turi suteikti paramą naujoms narėms toms funkcijoms atlikti, kurioms jos neturi pajėgumų, pavyzdžiui, oro erdvės apsaugai ir kontrolei.

REKLAMA

D.Rumsfeldas, be kita ko, pasveikino Lietuvos, Latvijos, Estijos, Bulgarijos, Rumunijos, Slovėnijos ir Slovakijos ministrus greitos narystės Aljanse proga. Kalbėdamas apie NATO ir Europos Sąjungos santykius, JAV gynybos sekretorius pabrėžė, kad nepaisant kilusių prieštaravimų, bus stengiamasi išlaikyti euroatlantinius ryšius, išvengti nesitarimų.

REKLAMA

L.Linkevičius savo kalboje sakė, jog "ne Penktojo straipsnio (įsipareigojimas dėl kolektyvinės gynybos) skaičius padarys mus stipresniais, o kuriami bendri kariniai pajėgumai".

"Oro policijos" problemą krašto apsaugos ministras L.Linkevičius aptarė susitikimuose su Nyderlandų gynybos ministru Henku Kampu ir NATO jungtinių pajėgų Europoje vyriausiuoju vadu generolu Jamesu Jonesu (Džeimsu Džounsu).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Su generolu J.Jones ministras L.Linkevičius kalbėjo ir apie galimybę Lietuvos karo akademijoje surengti tarptautinius kursus. Šia idėja buvo susidomėta - gautas pažadas atsiųsti patyrusių dėstytojų.

Ukrainos gynybos ministras Eugenijus Marčiukas susitikime ministru L.Linkevičiumi paprašė Lietuvos ekspertų pagalbos kuriant strategiškai svarbius dokumentus biudžeto planavimo, gynybos planų srityse.

REKLAMA

Miunchene buvo pasirašyta Lietuvos krašto apsaugos ir Turkijos gynybos ministerijų sutartis dėl bendradarbiavimo karinės pramonės srityje.

Penktadienį L.Linkevičius dalyvavo neformaliame NATO gynybos ministrų susitikime. Daugiausia dėmesio buvo skirta aptarti NATO vykdomas taikos operacijas Afganistane ir Balkanuose, diskusijoms dėl galimo didesnio Aljanso vaidmens Irake.

REKLAMA

Ministrai sutarė, kad šiemet NATO išplės Tarptautinių saugumo paramos pajėgų (ISAF) operaciją už Kabulo ribų, kad būtų užtikrintas saugumas, atstatymo darbai ir centrinės valdžios įtaka regionuose. Tam bus reikalingos didesnės pajėgos negu dabar dislokuota Afganistane, taip pat būtina glaudesnė sąveika tarp JAV vadovaujamos operacijos "Tvirta taika" ir NATO ISAF pajėgų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos krašto apsaugos ministras užtikrino, kad Lietuva ir toliau prisidės prie taikos atkūrimo Afganistane. Su Liuksemburgu tariamasi dėl bendradarbiavimo siunčiant oro eismo kontrolierius į Kabulo oro uostą. Lietuva galėtų pasiųsti specialistų į Didžiosios Britanijos vadovaujamą Provincijų atstatymo komandą.

Kabule dirba Lietuvos karo medikai, metus tarnybą atliko Specialiųjų operacijų pajėgų eskadronas.

BNS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų