• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Ball“, „Bubble“, „Pony“, „Puppy“ – tai baldai, kuriuos kartą pamatę nepamiršite visą gyvenimą. Jų „tėvas“ – energingasis dizaineris Eero Aarnio (Ėras Aarnijas), pakvietė DEKO į svečius.

REKLAMA
REKLAMA

Eero Aarnio kūriniai stebino tik atsiradę, ne mažiau stebina ir dabar. Šis dizaineris dažnai vadinamas plastiko taikymo baldų gamybai pionieriumi. Jo kūriniai žinomi ir vertinami visame pasaulyje. Ne veltui šiemet Eerui Aarniui suteiktas dizaino profesoriaus vardas.

REKLAMA

Eero namai

Žemas baltas Eero Aarnio namas skendi šviesoje, nors diena pilka ir niūri. Galingas vėjas kelia paltus ir lenkia prie žemės ant ežero kranto augančius beržus. Šeimininkas susirūpinęs: jeigu jie nulūžtų ir užvirstų ant namo, remonto išlaidos gali būti didžiulės.

Sklypą Veikolos kaime netoli Helsinkio, kur dabar stovi namas, E. Aarnias nužiūrėjo prieš porą dešimtmečių. Per porą metų jame buvo suręstas mažas baltas namas. Bet po kelerių metų būstas pasirodė ankštokas, tad buvo pristatytas 56 kvadratų priestatas. „Kai atsikraustėme gyventi, čia buvo miškas. Dabar šalia Lamminjärvi ežero vingiuoja asfaltuoti keliai, įvestos miesto komunikacijos. Ir žemės kainos žymiai pakilo“, – atsidūsta Eeras Aarnias.

REKLAMA
REKLAMA

Anksčiau Aarnio šeima turėjo 440 kvadratinių metrų ploto dviejų aukštų namą. Tačiau kai dizaineris su žmona Pirkko keleriems metams turėjo persikelti į Vokietiją, šeima suprato, kad namą reikia parduoti. Mat dukroms Marjai Lenai ir Rėjai pigiau gyventi atrodė viešbutyje nei didžiuliame name.

Tikra gyvenimo kokybė

Nors lauke medžius prie žemės lenkia vėjas, šviesa pro stoglangius ir didžiulius terasos langus ryžtingai skverbiasi, nutvieksdama baltą erdvę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Eero Aarnio namai būtų sterilūs, jei ne ryškiaspalviai dizainerio kūriniai.

Pirmiausia į akis krinta didžiulis salotų spalvos čiulpinukas. Tai krėslas „Pastilli“ (liet. pastilė). Palinkusiomis galvomis jam mojuoja lempos

„Swan“ (liet. gulbė). Jų trispalvę – skaisčiai geltonos, baltos ir juodos – draugiją papildo interjero elementai: baltos E. Aarnio sukurtos stalo lempos „Double Bubble“ (liet. dvigubas burbulas), geltonos pagalvėlės, juodos sofos.

REKLAMA

Šypsotis skatina ir dizainerio namuose prisiglaudę gyvūnų pavidalo baldai, kad ir du balti krėslai „Ponny“ (liet. ponis). Iš lauko terasos žvalgosi oranžinė kėdė „Puppy“ (liet. šunytis). Ant jos pajodinėti tiesiog būtina, o atsisėdus raitelio ranka nepastebimai nuslenka ant gyvūno kaklo ir ima jį glostyti.

„Padovanojau keturis  krėslus „Puppy“ Alergijos ir astmos draugijai, nes jie rūpinasi vaikais, kurie niekada negalės laikyti arklių, šunų ir kačių.  O „Puppy“ – gyvūnai, kuriuos drąsiai galima glostyti“, – tikina E. Aarnias.

REKLAMA

Prie Lamminjärvi ežero nė gyvos dvasios. Tik vakare ir ankstų rytą galima sutikti E. Aarnią stovintį ant tiltelio ir skrudintos duonos gabalėliais maitinantį žuvis. Po plačiakraščiais lelijų lapais tingiai judindama uodegą nuvinguriuoja lydeka.

Jei ežeras ramus, 76-erių Eeras Aarnias įsitaiso krėsle „Pastilli“ ir plūduriuoja ežere su žuvimis, mat plastikinis baldas yra hermetiškas, todėl juo galima naudotis kaip pripučiamu ratu. Arba irstosi valtele. Pats dizaineris niekada neirkluoja. Jo valtelė turi mažą begarsį variklį. Pirkko ją dovanojo vyrui gimtadienio proga. „Plaukioti ramiu ežeru – tikras malonumas. Ypač rugpjūtį, šviečiant mėnesienai, kai visi jau miega. Tai tikras gyvenimo džiaugsmas, o ne kažkokios itališko dizaino virtuvės“, – įsitikinęs Eeras Aarnias.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gyvenimas kaime jokiu būdu nereiškia, kad dizaineris – atsiskyrėlis. Jo namuose nuolatos gausu svečių: prieš porą dienų viešėjo fotografų grupė, po kelių dienų laukia muziejininkų vakarėlis. Greitai atsilankys ir japonų delegacija padiskutuoti apie kitąmet Tokijuje vyksiančią Eero Aarnio kūrinių parodą.  

Pažįstama ir nauja

Eeras Aarnias šiandien šypsosi dėl daugelio priežasčių. Jo projektuoti baldai, pradedant garsiąja 1968 m. sukurta kėde „Bubble“, keliauja po visą pasaulį. Šį pavasarį pradėjo veikti ir internetinė dizainerio parduotuvė www.designeeroaarnio.com.

REKLAMA

Birželį už kėdutę „Trioli“ vaikų baldų serijai „Magis Me Too“ E. Aarnias apdovanotas dizaino prizu „Compasso d‘Oro“. Tai pačiai serijai priklauso ir garsusis krėsliukas „Puppy“.

Artimiausioje ateityje dizaineris ketina kurti oda trauktus baldus įnoringam kokybę ir stilių vertinančiam pirkėjui. Ant jo darbo stalo stovi ir keli „Puppy“ modeliukai. Jeigu idėja pasiteisins, miniatiūrinius „Puppy“ galėsite įsigyti kaip darbastalio puošmeną.

REKLAMA

Eeras Aarnias šypsosi į ūsą: jei kas paprašytų sukurti dizainą stilingam automobiliui, jis griebtųsi ir šios idėjos.

Karjeros pradžioje Eeras Aarnias projektavo ne tik baldus, bet ir fotografavo, kūrė reklaminius plakatus agentūroms, kūrė interjerus.  „Visuomet buvau laisvai samdomas meistras ir dariau tai, ką norėjau. Dabar kuriu tik daiktus, nebenoriu projektuoti interjerų“, – sako 1957 m. interjero dizainerio išsilavinimą įgijęs E. Aarnias.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA





Slankios prieškambario durys išmargintos žurnalų viršeliais su Eero Aarnio kūriniais. 

Prieškambaryje gyvena viena pirmųjų ir pati perkamiausia E. Aarnio kėdė „Ball“ (liet. kamuolys) (1963). Ypač ją pamėgo JAV žmonės.  Eero Aarnio tarptautinė sėkmė prasidėjo 1966 m., kai kėdė „Ball“ buvo pristatyta Kelno dizaino parodoje. 

REKLAMA

Kėdėje „Pastill“ E. Aarnias dažnai plūduriuoja šalia namų esančiame ežere, stebindamas praeivius. 


Baltas Eero Aarnio namas Veikolos kaime jau stovi du dešimtmečius, tačiau atrodo tarsi statytas vakar.

Eero Aarnio namai – trys aiškios zonos. Perėję prieškambarį, atsidursite svetainėje. Pasukę į dešinę, pateksite į dizainerio darbo kambarį. Priešingoje pusėje – virtuvė, valgomasis ir miegamasis. Nuo smalsių žvilgsnių saugomas ir „mažasis namukas“ – tai keli kambariai, kuriuose apsistoja iš Amerikos paviešėti parvykstanti dukra su šeima. 

REKLAMA





1983 m. projektuotą supamąjį krėslą į savo kolekciją mielai priėmė baldus gaminanti įmonė Artek.


Svetainėje telpa viskas: biblioteka, užtenka vietos ir televizoriui.



Nors E. Aarnio 1972 m. projektuoti poniai atrodo tarsi žaisliukai, ant jų patogu ir suaugusiajam. Dizaineris teigia, kad krėslui nebūtina kėdės forma, sėdėdamas ant gyvūno nugaros, esi priverstas tiesiai laikyti nugarą, o tai jau ergonomika.  

REKLAMA
REKLAMA

Valgomajame sėdima ant aukštų taburečių „Rocket“. Jas E. Aarnias sukūrė 1995 m. Vos jas pamatė Artek vyriausiasis dizaineris Tomas Dixonas, iškart priėmė į šios baldų įmonės kolekciją. Tolumoje matyti dizainerio kėdės „Focus 2“.

Į Aarnio namus pakliūsite perėję terasą. 


Nuosavas namas: biuras, darbo kambarys, svetainė, virtuvė, valgomasis, miegamasis, vonia, prieangis ir atskiras svečių kambarys su patogumais.

Gyventojai: Eero ir Pirkko Aarniai.

Vieta: Veikolos kaimas, Kirkkonummi, Suomija.

Tekstas – Suvi Ruotsi, Ana Siman, nuotraukos – Mirva Kakko

Eero Aarnio kūrinių galite įsigyti interneto parduotuvėse:

www.designeeroaarnio.com

www.aerodesignfurniture.fi

www.finnishdesignshop.com

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų