• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Aušros“ muziejus kviečia į istorijos vakarų ciklą

2009 m. spalio 13 d., antradienį, 17 val., Šiaulių „Aušros“ muziejaus Ch. Frenkelio viloje (Vilniaus g. 74, Šiauliai) vyks pirmasis istorijos vakarų ciklo renginys – Šiaulių universiteto docento Jono Sireikos paskaita „Šiauliai tarpukariu: iš pelenų pakilęs miestas“.

REKLAMA
REKLAMA

Parodoje „Šiauliai istorijos šaltiniuose“ rengiami istorijos vakarai vyks kartą per savaitę, antradieniais, tuo pačiu laiku – 17 valandą (tik antrasis rengiamas spalio 21 d., trečiadienį).

REKLAMA

Įėjimas į istorijos vakarus nemokamas.

Šiaulių  „Aušros“ muziejaus Ch. Frenkelio viloje veikia muziejaus ir Šiaulių apskrities archyvo parengta paroda „Šiauliai istorijos šaltiniuose“. Ši paroda tęsia Lietuvos archyvų kilnojamųjų parodų ciklą ,,Lietuvos miestų ir miestelių istorija“ ir yra vienas iš Lietuvos vardo paminėjimo tūkstantmečiui skirtų renginių. Parodoje „Šiauliai istorijos šaltiniuose“ pirmą kartą nuosekliai aprėpiami beveik 800 metų Šiaulių istorijos reikšmingiausi momentai. Joje Lietuvos valstybės istorijos, Lietuvos centrinis valstybės, Lietuvos literatūros ir meno, Kauno ir Šiaulių apskričių archyvai bei Šiaulių „Aušros“ muziejus pristato 226 dokumentinius ir ikonografinius šaltinius, pasakojančius  beveik aštuonių šimtmečių Šiaulių istoriją nuo pirmojo miesto vardo paminėjimo 1236 m. Eiliuotojoje Livonijos kronikoje iki pat XX. a. pabaigos įvykių. Šiauliečiai dar turi galimybę iki lapkričio 4 dienos susipažinti su miesto istorijos dokumentais, planais, fotografijomis ir atvirukais. Didžioji dalis miesto istorijos šaltinių yra eksponuojami pirmą kartą. Nemaža dalis šių šaltinių dar nebuvo panaudoti miesto istorijos tyrimuose ar publikacijose.

REKLAMA
REKLAMA

Vienas iš parodos rengėjų tikslų yra kuo plačiau skleisti istorijos žinias plačiajai visuomenei. Siekdami, kad parodos lankytojams būtų įdomu, kad jie galėtų plėsti savo akiratį ir turiningai praleisti laisvalaikį, „Aušros“ muziejus ir Šiaulių universiteto Istorijos katedra siūlo keturių istorijos vakarų ciklą Lietuvos ir Šiaulių istorijos temomis.

Vakarų  tematika – gana įvairi. Šiaulių universiteto Istorijos katedros dėstytojas dr. Ernestas Vasiliauskas ; papasakos apie Šiaulių žemę iki valstybės susidarymo, apie XII–XIII a. žiemgalių žemes, kurių viena dalis dabar yra Latvijoje, o kita – Lietuvoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Doc. dr. Ritos Reginos Trimonienės pasakojimo tema – apie Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės bei Žemaitijos kunigaikštystės, kuriai priklausė ir Šiauliai, valdžios įstaigų, Žemės ir Pilies teismų, o taip pat didikų, bajorų, dvasininkų kanceliarijas, raštininkus, raštvedybą. Parodoje bus galima pažiūrėti LDK laikotarpio raštų, išrašų iš Šiaulių reparticijos Žemės ir Pilies teismų, Šiaulių miesto magistrato knygų. Bus galima ir pačiam pasijusti raštininku – parašyti raštą žąsies plunksna ir patvirtinti jį vaškiniu antspaudu.

REKLAMA

Doc. Jonas Sireika pasakos apie tarpukario metais suklestėjusį Šiaulių  miestą, savivaldos kūrimąsi, Šiaulių miesto burmistrus. Šiaulių  apskrities archyvo direktoriaus pavaduotojas Virginijus Nekrašas padės susigaudyti Lietuvos archyvų dokumentų fonduose, supažindins su galimybėmis jais naudotis tiek mokslo tiriamajam darbui, tiek ir privatiems reikalams (nekilnojamo turto ar šeimų genealogijos paieškai).

ISTORIJOS VAKARAI PARODOJE „ŠIAULIAI ISTORIJOS ŠALTINIUOSE“

PROGRAMA

Spalio 13 d. (antradienis)

„Šiauliai tarpukariu: iš pelenų pakilęs miestas“

Doc. Jonas Sireika, Šiaulių universitetas

Spalio 21 d. (trečiadienis)

„Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės raštvedyba privačiame ir viešame gyvenime“

Doc. dr. Rita Regina Trimonienė, Šiaulių universitetas

Po paskaitos, muziejininkų padedami, galėsite parašyti raštą žąsies plunksna ir patvirtinti jį vaškiniu antspaudu.

REKLAMA

Spalio 27 d. (antradienis)

„Šiaurės Lietuva tarp Livonijos ir Lietuvos XII–XIV a.“

Dr. Ernestas Vasiliauskas, Šiaulių universitetas

Lapkričio 3 d. (antradienis)

„Lietuvos archyvų tinklas, dokumentų įvairovė ir galimybės jais naudotis“

Virginijus Nekrašas, Šiaulių apskrities archyvas

Lektorius taip pat kalbės apie nekilnojamojo turto ir genealogijų paieškos galimybes. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų