REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Aortos aneurizma kasmet visame pasaulyje nusineša daugybę gyvybių. Aorta yra didelė kraujagyslė, kuria iš širdies išteka kraujas.

Aortos aneurizma kasmet visame pasaulyje nusineša daugybę gyvybių. Aorta yra didelė kraujagyslė, kuria iš širdies išteka kraujas.

REKLAMA

Aortos aneurizma yra ant jos susiformavęs neįprastas padidėjimas (jį turėjo ir Einšteinas, tačiau siekiat sustabdyti ligą, jo aorta buvo apvyniota celofanu).

Šie padidėjimai gali sukelti nepatogumo jausmą, tačiau daugelis nė neįtaria, kad turi aortos aneurizmą, kol ji nėra pastebima atliekant tyrimus. Jai plyšus, prasideda masinis vidinis kraujavimas, kuris paprastai būna mirtinas. Būtent todėl yra svarbu aptikti šią liga laiku – tai svarbus žingsnis apsisaugoti nuo mirties.

Tačiau žurnale „American Journal of Cardiology“ mokslininkai aprašė paprastą testą, kurį žmogus gali atlikti pats. Vienos rankos nykštys ir delnas gali parodyti, ar žmogui vertėtų pasitikrinti dėl aortos aneurizmos.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip teigiama straipsnyje, aortos aneurizma yra 13-ta dažniausia mirties priežastis Jungtinėse Amerikos Valstijose, kasmet pražudanti apie 10 000 žmonių. Taigi ankstyvas ligos aptikimas paprastu testu gali turėti milžinišką įtaką pacientų išgyvenamumui.

REKLAMA

Testas yra paprastas: ištieskite savo ranką ir ištiesinkite delną, lyg rodytumėte kam nors sustoti. Tuomet kuo galite labiau ištempkite savo nykštį per delną (tik nesusižeiskite). Toks testas padeda aptikti jungiamųjų audinių ligas, kurios padidina aortos aneurizmos išsivystymo tikimybę.

Jeigu jūsų nykštys gali išsitiesti tiek, kad kitoje delno pusėje galite pamatyti jo galiuką, tai gali reikšti, kad sergate jungiamųjų audinių liga, ir, kaip teigia tyrėjai, tai gali būti ženklas, kad turite pasislėpusią aortos aneurizmą.

Jeigu atlikę testą pamatėte savo nykščio galiuką, yra svarbu prisiminti, kad ne visiems tai padaryti galintiems asmenims buvo nustatyta aortos aneurizma. Paminėtina ir tai, kad aortos aneurizmos neplyšusios gali išbūti labai ilgą laiką. Tačiau jų aptikimas yra gyvybiškai svarbus, nes ši ligą galima suvaldyti pakeitus gyvenimo būdą, o kartais, atlikus operaciją.

REKLAMA
REKLAMA

Aortos aneurizmą taip pat reikia nuolatos stebėti, kad pacientai ir jų gydytojai galėtų nuspėti ligos eigą, prieš jai pasibaigiant potencialiai mirtinu jos įplyšimu.

„Didžiausia aneurizmų problema yra jos paveiktų individų populiacijoje nustatymas prieš joms plyštant“, – sakė vyriausiasis tyrimo autorius dr. Johnas A. Eleftariadesas, Jeilio „New Haven“ ligoninės Aortos instituto direktorius emeritas.

„Mūsų tyrimas parodė, kad ne visi pacientai su aneurizmomis turi teigiamą nykščio-delno ženklą, tačiau pacientų, kurių testo atsakymas buvo teigiamas, aneurizmos išsivystymo tikimybė yra didesnė.“

Nors nykščio testas nėra pakankamas būdas diagnozei patvirtinti, dr. J. A. Elefteriadesas ir jo kolegos tiki, kad jį yra verta įtraukti į standartines apžiūras, nes jis gali išgelbėti nemažai gyvybių. Ypatingai tų, kurių šeimos istorijoje yra buvę aortos aneurizmos atvejų.

„Žinia apie šį testą gali padėti nustatyti pasislėpusias aneurizmas ir taip išgelbėti ne vieną gyvybę“, – sakė dr. J. A. Elefteriadesas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų