REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ar tikrai Gazos ruožas yra kalėjimas po atviru dangumi?

Izraelio pirmadienį įvykdyta karinė operaciją prieš laivų flotilę, gabenusią humanitarinę pagalbą į Gazos ruožą, vėl privertė pasaulį atkreipti dėmesį į Izraelio vykdomą Gazos ruožo blokadą. CNN pateikia atsakymus į tai, kodėl vykdoma Gazos ruožo blokada, kas, kaip ir kodėl organizavo minėtąją flotilę.

REKLAMA
REKLAMA

Kas organizavo flotilę?

Flotilę organizavo Kipre registruota žmogaus teisių grupė „Laisvosios Gazos judėjimas“. Šis judėjimas į „Laisvės flotilę“ sukvietę eilę kitų organizacijų. Tarp jų buvo Europinė kampanija už Gazos blokados nutraukimą. Dar vieną laivą atsiuntė Turkijos organizacija „Insani Yardim Vakfi“. Flotilė iš Kipro išplaukė sekmadienį ir į Gazos ruožą turėjo atvykti pirmadienį popiet.

REKLAMA

Kodėl flotilė?

„Laisvosios Gazos judėjimas“ teigia norinti atkreipti pasaulio dėmesį į tai, ką patys vadina nelegaliai Izraelio vykdoma Gazos ruožo blokada. Judėjimo atstovai teigia, kad Izraelio vykdoma blokada yra nepateisinama ir dėl jos Gazos gyventojai netenka gyvybiškai svarbių gėrybių ir paslaugų. „Mes norime padidinti tarptautinė supratimą apie Gazos ruožo pavertimą kalėjimu ir paspausti tarptautinę bendruomenę peržiūrėti savo sankcijų politiką bei nutraukti paramą tebesitęsiančiai Izraelio vykdomai okupacijai“ - rašoma judėjimo internetiniame puslapyje.

REKLAMA
REKLAMA

Iš ko susidėjo konvojus?

Konvojus susidėjo iš 6 laivų, iš kurių 3 buvo keleiviniai, o likę 3 – krovininiai. „Laisvosios Gazos judėjimas“ teigia, kad laivais buvo gabenama daugiau nei 10 tūkst. tonų pagalbos, jais plaukė 600 keleivių iš daugiau nei 20 valstybių. Dauguma keleivių buvo turkai. Krovinys susidėjo iš maisto, medikamentų siuntos, cemento bei kitų būsto įrengimui reikalingų medžiagų bei švietimui reikalingo inventoriaus. Turkijos premjeras teigia, kad laivai, prieš išplaukdami iš Turkijos uosto, buvo patikrinti, kad būtų užtikrinta, jog krovinyje nėra ginklų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Izraelis sako apie blokadą?

Gazos ruožui blokada buvo įvesta 2007 metais, kai grupuotė „Hamas“ užgrobė valdžią visoje teritorijoje. Izraelio vyriausybė teigia, kad blokada siekiama sustabdyti ginklų kontrabandą į Gazos ruožą. Izraelis teigia, kad Gazos pakrantė yra uždaryta jūrų susisiekimui. Izraelio vyriausybės atstovas Markas Regevas teigia, kad prieš metus Izraelio civiliai iš Gazos ruožo buvo apšaudyti raketomis, kurios buvo pagamintos tokiose šalyse kaip Iranas ir Sirija.

Ką apie blokadą sako Jungtinės tautos?

Jungtinės Tautos Izraelio vykdomą Gazos ruožo blokadą įvardino kaip kolektyvinę bausmę visiems šioje teritrijoje gyvenantiems palestiniečiams. JT nuolatos kritikuoja blokadą ir nepakankamą gėrybių, reikalingų būtiniausiems poreikiams patenkinti ir rekonstrukcijos darbams vykdyti, įvežimą į Gazos ruožą. Generalinis sekretorius Ban Ki-moonas perspėjo, kad blokada sukelia „nepateisinamą kančią, kenkia nuosaikioms jėgoms ir įgalina ekstremistus“.

REKLAMA

Kokias gėrybes Izraelis įleidžia į Gazos ruožą

Kiekvieną savaitę į Gazos ruožą įvežama apie 15 tūkst. tonų humanitarinė pagalbos, teigia Izraelio vyriausybės atstovas M. Regevas. Izraelis teigia įleidžiantis pakankamai humanitarinės pagalbos įskaitant ir maistą bei medikamentus. Nuolatos teigiama, kad blokada vykdoma tam, kad būtų neleista „Hamas“ judėjimui gamintis ginklų arba juos įsigyti. Izraelis niekada viešai neskelbė draudžiamų įvežti daiktų sąrašo, tačiau anksčiau į Gazos ruožą jau buvo neleista įvežti knygų, popieriaus, antklodžių ir rekonstrukcijos darbams reikalingų medžiagų. JT teigia, kad 80 proc. Gazos ruožo gyventojų priklauso nuo vienokios ar kitokios humanitarinės pagalbos.

REKLAMA

Kodėl Izraelis prieštaravo flotilei?

Izraelio vyriausybė flotilę apibūdino kaip „provokaciją“ ir pareiškė, kad tai yra politinis triukas. Izraelio užsienio reikalų viceministras Danny Ayalonas teigė: „Organizatorių motyvai buvo smurtiniai, jų metodas buvo smurtinis ir, deja, rezultatas buvo smurtinis“. „Laisvosios Gazos judėjimas“ teigė, kad jų tikslas buvo pralaužti Izraelio vykdomą Gazos ruožo blokadą, kur 1,5 mln. žmonių gyvena tarsi kalėjime po atviru dangumi.

Ar humanitarinei pagalbai buvo kitas kelias?

Izraelio vyriausybė teigė, kad įleistų flotilės siūlomą humanitarinę pagalbą savo įprastiniais kanalais. Izraelio kariuomenės atstovas teigė, kad laivai nesutiko su kvietimu vykti į Ašdodo uostą, kur jie galėtų perduoti savo gabenamą pagalbą Gazos ruožui. „Laisvosios Gazos judėjimo“ teisinė patarėja Audrey Bomse teigia, kad flotilė netikėjo, kad Izraelis praleis humanitarinę siuntą į Gazos ruožą, nes joje būta ir rekonstrukcijai skirtų medžiagų, kurias anksčiau Izraelis drausdavo įvežti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kodėl viskas baigėsi smurtu?

Izraelio vyriausybė teigia, kad į didžiausią flotilės laivą „Marmarą“ išsilaipinę jo kariai susidūrė su smurtiniu pasipriešinimu. „Laisvosios Gazos judėjimas“ neigia, kad kariams buvo priešinamasi smurtu. Judėjimo atstovai teigia, kad kariai, vos tik patekę į laivą, ėmė šaudyti į beginklius civilius. Izraelio gynybos pajėgų paviešintoje vaizdo medžiagoje užfiksuota, kad laivo denyje vyksta intensyvios grumtynės.

Kas buvo po to?

Laivai buvo nulydėti iki Izraelio Ašdodo uosto, kur, remiantis Izraelio atstovų teigimu, 15 žmonių, buvusių laive, buvo sulaikyti ir uždaryti į Ber Ševos kalėjimą. Negana to, ėmė augti diplomatinė įtampa. Turkija atšaukė savo ambasadorių iš Izraelio, o pats Izraelis susilaukė gausių tarptautinės bendruomenės atstovų pasmerkimų. Pasmerkė Izraelį ir JT.

REKLAMA

Ar laivai blokados metu į Gazą buvo siunčiami ir anksčiau?

Taip. „Laisvosios Gazos judėjimas“ savo internetinėje svetainėje teigia, kad buvo organizuoti 8 reisai į Gazą, iš kurių sėkmingai savo tikslą pasiekė 5. Grupė teigia, kad jos laivai yra pirmieji tarptautiniai laivai, kurie į Gazos ruožą plaukė nuo pat 1967 metų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų