REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Po keleto poilsio dienų darbo dienos proga turėjome tris dienas prekybai. Bet tai buvo išpardavimų dienos. Per tris traukimosi iš Baltijos šalių biržų dienas, akcijos krito toliau. Nebeperka netgi drąsiausi – laukia visiškai pigių akcijų. Rizikingas pasyvumas. Bet kokia pozicija rizikinga.

REKLAMA
REKLAMA

Trečiadienio apyvarta be tiesioginių sandorių - 3,7 mln. Lt, brangusių ir pigusių akcijų santykis - 2/21 Didele - net 2,32 mln. Lt apyvarta pasižymėjo „Apranga“ (APG1L), akcija krito iki 17,5 lito. Kaip paprastai buvo aktyviai prekiaujama TEO (TEO1L) ir „Ūkio banko“ (UKB1L) pozicijose. Net  7,69 proc. kilo „Alytaus tekstilės“ (ATK1L) akcijų kaina.

REKLAMA

„Lietuvos elektrinė“ (LEL1L) paskelbė I ketvirčio neaudituotus rezultatus: pajamos - 91 mln.Lt, pelnas prieš apmokestinimą 28,8 mln. Lt - 38 proc. mažiau nei praėjusių metų I-ąjį ketvirtį. Tai gan primiršta pozicija – iki šiol nėra iki galo aiški šios elektrinės vieta būsimoje energetinėje sistemoje. Labai mažas laisvų akcijų skaičius - Ūkio ministerija valdo kontrolinį 96,51 proc. akcijų paketą.

Ketvirtadienio apyvarta be tiesioginių sandorių  - 5,9 mln. Lt , brangusių ir pigusių akcijų santykis - 9/13. Tęsėsi ATK1L kilimas – akcija pašoko net 14,29 proc. iki 0,16 Lt; apyvarta VVPB mąstais nedidelė, bet ATK1L nebūdinga - 82 tūkst. Lt. Panašu, kad rizikuojama tikintis stebuklo.

REKLAMA
REKLAMA

Stebino didelė 3,06 mln. Lt TEO1L apyvarta ir nepakitusi 2,32 Lt kaina.

AB „Šiaulių banko“ (SAB1L) grupė šių metų pirmą ketvirtį uždirbo 3,73 mln. litų grynojo pelno - 41,5 proc. daugiau nei pernai tuo pačiu metu. Kaina liko stabili. Kitos - AB „Ūkio banko“ grupės konsoliduotas grynasis pelnas išaugo 43,9 proc. iki 11,8 mln. litų. Akcijos kaina krito 1,2 proc. iki 4,11 lito. Šių bankų kainoms jau senokai naujienos įtakos neturi.

Penktadienio apyvarta be tiesioginių sandorių - 3,9 mln. Lt, brangusių ir pigusių akcijų santykis - 8/14. Beveik maksimaliai krito „Gubernija“ (GUB1L)   - 14,21 proc. TEO1L pasiekė žemiausią 2007 metų ribą - 2,28 Lt, prekybos apyvarta liko nemaža - 2,24 mln. Lt. Peržvelgus pavedimų struktūrą, matyti, jog stipresnis buvo pirkėjų spaudimas pirkti mažesne kaina kainas ir pardavėjų noras trauktis iš pozicijos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Praėjusią savaitę stabiliai laikosi „Invalda“ (IVL1L) (po sprendimo supirkti akcijas), o subliūškus viltims dėl GUB1L, netikėtai pradėta spekuliuoti ATK1L. Nors pirmadienį nebus prekiaujama, kita prekybos savaitė bus kiek ilgesnė ir, tikėtina, tendencijos bus aiškesnės.

JAV indeksai šturmavo aukštumas, S&P 500 kirto 1 500 ribą – pirmąkart beveik po 7 metų, analitikai perspėja apie rinkos pervertinimą. Aktyvumas, kurio trūksta čia.

OMXV seniai matytas savaitinis pokytis - 2,22 proc. žemyn.

Kita savaitė (05 07 – 05 11) turėtų būti audringa tarptautinėse rinkose,  nors VVPB, atrodo, praranda ryšį su pasaulinėmis tendencijomis, – trečiadienį FRB skelbia sprendimą dėl palūkanų normos, ketvirtadienį ECB praneš savo sprendimą apie palūkanų normą, o JAV tą pačią dieną bus atskleisti prekybos balanso duomenys.

REKLAMA

Stebėsime, kas nugalės mūsų biržoje – naujienų jėga ar vasariškos nuotaikos.

Donna Summer

Manantiems, kad dar anksti galvoti apie vasarą, patartumėme pasižiūrėti į OMXV indeksą. Maža to - galime netgi spėti, kad vasara bus karšta ir saulėta.

Tiesa, kalendorinė ir rinkos vasara kiek skiriasi. Rinkos vasara ilgesnė: prasideda gegužės mėnesį ir tęsiasi beveik iki spalio pabaigos. Statistiškai tai - mažiausio augimo ir pelningumo periodas. Lapkričio - balandžio periodas, priešingai - pelningiausias.

Sezoninis cikliškumas rinkoje - gana mistiškas reiškinys, kai kada vadinamas „atostogų efektu“, žinomas mažiausiai 50 metų. Vieni tyrėjai spėja, kad rinkos kritimo iki pat spalio pabaigos priežastys -  nuo gegužės prasidedantis atostogų sezonas (...kas pirmiau seka - ramybė biržoje ar atostogos?), spalį pensijų fondus pasiekiančios įplaukos ir pan.

REKLAMA

Nustatyta, kad JAV rinkoje nuo 1945 m. S&P 500 indeksas, geriausiai reprezentuojantis rinką, lapkričio - balandžio periodu vidutiniškai kildavo 7,1 proc, o nuo gegužės iki spalio - tik 1,6 proc. Keisti dėsningumai generavo ne mažiau keistų paaiškinimų ir teorijų.

Mes būtume linkę palaikyti visai paprastą prielaidą - rinkos vasaros pabaiga sutampa su laiku, kai skelbiami trijų ketvirčių rezultatai ir investuotojai jau yra beveik tikri dėl bendrovių metinių rezultatų (ar bent jau žymiai pasitikslina prognozes). Todėl gali geriau pagrįsti savo veiksmus ir investuoti. Taip, tik tiek.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nors, esama tikrų gamtos ir biržos ciklų sutapimų - pavyzdžiui, Indijoje, pakilimai ir nuopuoliai akcijų rinkoje priklauso dar ir nuo musonų, iš vandenyno pusės atnešančių lietų ir lemiančių metų derlių ir nemažos dalies vartotojų pajamas. O meteorologo prognozės tokios pat svarbios, kaip kitose šalyse centrinio banko vadovo pranešimai apie palūkanų normą.

Lietuvoje sezoniškumą lemia investicinių fondų antplūdžiai. Tik jie atsliūkina tyliai.

Peržvelgus kuklų trijų metų grafiką, nesunku įžvelgti vasaros teorijos pėdsakus. Išimtis – 2005-ieji, tais metais indeksas pasiekė savo aukščiausią vertę ir šį pakilimą ir staigiai pašokusią apyvartą, nostalgiškai mena daugelis. Ironiška, bet didysis 2005 m. kritimas prasidėjo beveik baigiantis rinkos vasarai, nors indekso pauzė ir sutapo su kalendorine vasara. O dabar, galime tik kukliai pasidžiaugti, kad dar nepasiekėme 2006-ųjų duobės; bet būna visko: prieš akis - kalendorinė + biržos vasara.

REKLAMA

Niūrios nuotaikos, OMXV krenta lyg peilis. Veikti investuotojui vis mažiau bėra ką, nebent vartyti kelionių agentūrų ir „paskutinės minutės“ pasiūlymų puslapius, braižyti skrydžių planus ant gaublio arba analizuoti padarytas prekybos klaidas.

„Can't we just sit down and talk it over...“ - dainavo Donna Summer. Paklausykime jos. Pats laikas.

Apie portfelį liūdna kalbėtis - kritimas didelis. Guodžia nebent tai, kad pasilikome nemažą dalį grynųjų, o mažiau spekuliantų mėgiama SAN1L – gana stabili.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų