REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ketvirtadienį Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos prašymu iš darbotvarkės buvo išbrauktas klausimas dėl pluoštinių kanapių auginimo įteisinimo. Konservatorius Jurgis Razma tokį prašymą argumentavo tuo, kad projektą dar reikėtų suderinti su Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastabomis.

REKLAMA
REKLAMA

Pagal Vyriausybės teiktą projektą (projektą galite skaityti čia) , pluoštinėmis kanapėmis būtų laikomos kanapinių (Cannabaceae) šeimos sėjamosios kanapės (Cannabissativa L.) rūšies veislių augalai, kurių išdžiovintoje medžiagoje tetrahidrokanabinolio (THC – natūralios psichiką veikiančios medžiagos) yra ne daugiau kaip 0,2 procento.

REKLAMA

Pasak Žemės ūkio ministerijos, „draudžiant Lietuvoje auginti pluoštines kanapes ne tik prieštaraujama Europos Sąjungos teisei, tačiau ir užkertama galimybė mūsų šalies ūkininkams auginti dar vieną pluoštinę kultūrą, turinčią plataus pritaikymo tekstilės, statybinių medžiagų, maisto pramonės ir biokuro gamybos srityse perspektyvas, gauti už tai paramą bei tiekti rinkai vertingus produktus“.

Ministerija taip pat teigia, kad esant ES teisės aktų viršenybei nacionalinių teisės aktų atžvilgiu ir jų tiesioginiam galiojimui valstybėse narėse, 2011 metais Lietuvoje, nepaisant nacionalinio draudimo, jau buvo pasėta 54 hektarų pluoštinių kanapių. Tiesioginių išmokų dydis šiuo metu yra 413 litų už hektarą, tačiau Lietuvoje jų ūkininkai negauna.

REKLAMA
REKLAMA

„Leidus auginti pluoštines kanapes būtų ne tik užtikrinta galimybė apsirūpinti ekologinėmis žaliavomis maistui, kosmetikos ir tekstilės pramonei, statybinėms medžiagoms, biodegalams ir biokurui, bet ir labiau apsaugoti mūsų aplinką. Auginant pluoštines kanapes būtų galima sumažinti pesticidų naudojimą, nes šie augalai ne tik yra atsparūs daugeliui kenkėjų, bet ir patys naudojami biologinių augalų apsaugos priemonių gamybai ir net auginami šalia kitų kultūrų, kaip apsauga nuo kenkėjų. Be to, išskirtinai greitai augdamos kanapės ne tik užgožia piktžoles, bet palieka nepiktžolėtus laukus kitiems po jų auginamiems augalams“, - teigiama projekto aiškinamajame rašte.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Uždraudė dėl narkotinių medžiagų

Pasak Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) Upytės bandymų stoties vyresniosios mokslo darbuotojos Zofijos Jankauskienės, kanapių augintojų Lietuvoje niekada nebuvo daug. 1956 m. Lietuvoje buvo pasėta 331 ha kanapių, o 1964 m. kanapes vis dar augino keli Panevėžio apylinkių ūkininkai.

„Kanapių auginimas Lietuvoje uždraustas, remiantis 1961 m. Jungtinių Tautų Organizacijos priimta bendrąja konvencija dėl narkotinių medžiagų. Tačiau ji netaikoma kanapių augalams, kultivuojamiems vien tik pramoniniams reikalams (pluoštui ir sėkloms) arba sodininkystei. Todėl ES leidžia auginti pluoštines kanapes, kurių išdžiovintoje medžiagoje tetrahidrokanabinolio (THC) yra ne daugiau kaip 0,2 proc.“, – sakė Z. Jankauskienė.

REKLAMA

Nuo 2006-ųjų ūkininkai siekia į laukus grąžinti šią kultūrą, kurią sunkiai sekasi legalizuoti. Norintiesiems auginti šią kultūrą vyresnioji mokslinė bendradarbė pataria sėti tik sertifikuotą sėklą ir būtinai turėti sertifikatą su jame įrašytais augalo sukaupiamo THC duomenimis.

Politikai stabdo auginimą

Specialistai sako, kad laukuose nunykusius linus bent iš dalies galėtų pakeisti pluoštinės kanapės, kurias paprasčiau auginti, o jų pritaikymo galimybės labai plačios.

2009 m. įkurtos Baltijos pluoštinių kultūrų augintojų ir perdirbėjų asociacijos direktorius Andrius Osadčis teigė, kad Lietuvos politikai, neleisdami auginti kanapių, yra uždarę ūkininkams patrauklią verslo nišą.

REKLAMA

„Pasaulyje iš šio augalo gaminama apie 50 tūkstančių įvairių produktų. Kanapės vertingos ir dėl pramoninių, ir maistinių, ir vaistinių savybių, tad daug kur pritaikomos“, – aiškino A. Osadčis.

Sėjamąją kanapę legalizuoti siekiančios asociacijos vadovas sako, kad šalyje kai kurie ūkininkai ryžtasi sėti kanapes, nes draudimas auginti jas nusižengia ES reglamentui, kuris privalomas visoms šalims narėms.

Anot A. Osadčio, latviai šiemet planuoja sėti apie 1 000 ha kanapių, o Lietuvoje vienas ūkininkas ketina užsėti 100 ha kanapių.

Už kanapių auginimą ES šalyse ūkininkai gauna numatytas išmokas. Kol Lietuvoje pluoštinės kanapės nelegalizuotos, augintojai sulaukia ne išmokų, o pareigūnų vizitų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų