REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ligos istorija. Visą gyvenimą vargstu su savo kiaušidėmis. Dabar man 51 metai.  Na, tie vargai prasidėjo kai aš ištekėjau, pradėjau reguliarius lytinius santykius. Tada tiesiog ne dienomis, bet valandomis pradėjau pilnėti, sutriko mėnesinių ciklas.

Ligos istorija. Visą gyvenimą vargstu su savo kiaušidėmis. Dabar man 51 metai.  Na, tie vargai prasidėjo kai aš ištekėjau, pradėjau reguliarius lytinius santykius. Tada tiesiog ne dienomis, bet valandomis pradėjau pilnėti, sutriko mėnesinių ciklas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mėnesinės tapo retesnės, vėliau kartojosi tik kas keli mėnesiai. Kreipiausi pagalbos, atliko echoskopiją, nustatė policistines kiaušides. Buvo tai prieš 29 metus, tada galvojo, kad reikia operuoti. Operavo, subadė mano kiaušides, po gabaliuką apipjaustė. Ciklas kurį laiką buvo reguliarus. Vėliau kreipiausi vėl , nes negalėjau pastoti. Kiaušides stimuliavo, bet mano organizmas sureagavo taip, kad viena kiaušidė sprogo. Vėl operavo. Tada pastojau, pagimdžiau. Tačiau tai vienoje, tai kitoje  kiaušidėje nuolat atsirasdavo cista, kurią gydė arba kontraceptikais, arba šlapimą varančiais.

REKLAMA

Mano cistą vėl rekomendavo operuoti, bet jau atsisakiau. Man nuolat maudžia pilvo apačią arba nugarą, skauda lytinių santykių metu. Tačiau gydytoja patarė nevaikščioti, jei atsisakau gydymo. Paskutiniais metais man nuolat randa laisvo skysčio pilve, o cista patamsėjo. Ar galėjo taip būti, kad mano kiaušidžių ligos yra susiję su mano šeimyniniu gyvenimu? Kaip interpretuoti faktą, kad nuolat randama skysčio? Ar aš galiu susirgti kiaušidžių vėžiu, jei man nuolat kartojasi problemos? Kaip manote, gal kiaušides reikėtų pašalinti?

REKLAMA
REKLAMA

K.

Kiaušidės. Koks tai organas?

Kiaušidės yra vidinis, porinis moteriškas lyties organas. Kiaušidžių pagrindinės pareigos  yra subrandinti kiaušialąstes bei gaminti moteriškus lytinius hormonus estrogenus ir progesteroną. Be to, dar jos dar gamina ir nedaug vyriškų hormonų androgenų. Kiaušidės yra pilvo ertmėje, šalia gimdos. Tokia sudėtinga kiaušidžių funkcija lemia ir įvairias kiaušidžių ligas. Normalios, sveikos kiaušidės kas mėnesį pagamina po kiaušialąstę, o hormonų gamina nei per daug, nei per mažai. Kiaušidžių ligos yra jų sutrikusios funkcijos ir priežastis, ir pasekmė, todėl kartais lieka neaišku, kaip kiaušidžių ligas gydyti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kokios būna kiaušidžių ligos?

Žinomos kiaušidžių cistos, kiaušidžių endometriozė, kiaušidžių policistozė ir policistinių kiaušidžių sindromas ( tikrai ne tas pats), kiaušidžių apsisukimas, gerybiniai ir piktybiniai navikai, kiaušidžių vėžys. Gydytojas gali pasakyti, kad cista yra funkcinė ar folikulinė, o tai reiškia, kad ji susidarė kaupiantis skysčiui buvusio folikulo viduje ir kaip taisyklė būna gerybinė. Jeigu sako cistoma, tai reiškia, jog be skysčio matomi ir struktūros pakitimai, darinys kietesnis, užpildytas tirštesniu turiniu ar net kuo kitu. Tokie dariniai pavojingesni, juos beveik visais atvejais siūlome operuoti. Yra kiaušidžių navikų, kurie sudaryti iš plaukų, nagų ir kitokių žmogaus organizmo medžiagų. Kiaušidės gali ir apsisukti, tais atvejais jos gali būti sunaikintos neatstatomai ir turi būti pašalintos. Dar kiaušidė gali plyšti. Tai atsitinka labai intensyvios ovuliacijos metu arba kiaušidę perstimuliavus, gydant nevaisingumą.

REKLAMA

Kaip atpažinti kiaušidžių ligas?

Dažniausiai pakitusios, nesveikos kiaušidės pasireiškia vienokiais ar kitokiais būdingais požymiais. Deja, dauguma ginekologų ir onkologų žino, kad kiaušidžių vėžys, labai klastinga liga, ankstyvose stadijose beveik neturi būdingų požymių.

Pagrindiniai kiaušidžių ligų požymiai yra skausmas ir sutrikęs mėnesinių ciklas. Skausmo ir sutrikusio ciklo variantų yra labai daug. Skausmas varijuoja nuo maudimo pilvo apačioje ir juosmenyje, skausmingų mėnesinių, skausmingų lytinių santykių esant folikulinei cistai, iki stipraus, rėžiančio skausmo plyšus ar apsisukus kiaušidei. Noriu atkreipti dėmesį, kad sveikai moteriai niekada neturi skaudėti pilvo apačioje , na, nebent gali nestipriai mausti prieš pat mėnesines ir mėnesinių metu. Neturi skaudėti ir lytinių santykių metu.

Esant kiaušidžių ligoms, mėnesinės gali tapti labai gausios arba atvirkščiai, gana menkos. Ciklas sutrumpėja, pailgėja arba mėnesinės ilgam dingsta. Dar gali ,,tepti“ rusvomis ar rausvomis išskyromis. Dažnokai pučia pilvą, moteriai lyg kažkas pilve ,,trukdo“. Jeigu pakitusi kiaušidė gamina per daug lytinių hormonų, mažos mergaitės pradeda per anksti bręsti, kitais atvejais pradeda želti plaukai veide ir kitose kūno vietose. Skysčio radimas pilvo ertmėje moterims perimenopauziniu laikotarpiu nėra labai geras požymis.

REKLAMA

Kas rizikuoja susirgti?

Kiaušidžių ligomis gali susirgti bet kuri moteris, tiesiog dėl tos priežasties, kad kiaušidės yra išimtinai moterų organai. Didesnę riziką turi tos, kurių artimos giminaitės sirgo kiaušidžių ligomis ar vėžiu. Nėra įrodymų, kad kiaušidžių ligas skatina lytiniai santykiai, jų perteklius ar trūkumas,  hormoniniai kontraceptikai, peršalimai, saulės radiacija. Vis dėlto dažniau tikrintis turėtų tos moterys, kurioms nustatytas nevaisingumas, kiaušidės buvo stimuliuotos,  prasidėjo labai anksti pirmosios mėnesinės.

Moterų daromos klaidos.

Dažnai pabaru savo pacientes, kad jos metų metais kenčia skausmus pilvo apačioje ar lytinių santykių metu ir nesikreipia pagalbos, kad retai tikrinasi pas ginekologą. Išgeria ramunėlių ar medetkų arbatos, ir geriau. Tai blogas pasirinkimas. Kitos, atvirkščiai, lankosi pas vis naują specialistą, ,,renka“ nuomones, lanko būrėjas ir ekstrasensus, dedasi įvairiausius stebuklingus tamponus, dėles, sėdi karštose voniose.  Iš to taip pat nieko gero. Viena-dvi nuomonės, ir reikėtų apsispręsti.

Operuoti ar ne?

Praktikoje pastebiu, kad moterys bijo ir operacijos, ir hormoninio gydymo, ir vėžio vienu metu. Dažnai ir gydytojų taktika nėra labai kategoriška, gydant kiaušidžių ligas. Daugelį kiaušidžių ligų jaunoms moterims sėkmingai gydome sudėtinėmis kontraceptinėmis tabletėmis. Tačiau jei darinio struktūra netolygi, grublėta, o tiriant ultragarsu stebimos išaugos, intarpai arba dideli matmenys,  operuoti siūlome visada. Neretai galima pritaikyti laparoskopinę, tausojančią operacinę techniką ir pašalinti darinį bei jį onkologiškai ištirti. Ar pašalinti kiaušides visiškai, ar, kaip moterys sako, tik apipjaustyti, sprendžiama individualiai. Kai kuriose šalyse, tiesa, egzistuoja praktika profilaktiškai šalinti kiaušides. Tai labai rimtas sprendimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų