• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ilgus metus sirgęs onkologine liga mirė režisierius Rimas Tuminas. 72-ejų metų režisierius mirė Italijos ligoninėje, trūkus kraujo krešuliui plaučiuose. Vienas Vilniaus Mažojo teatro įkūrėjų, daug metų dirbęs Rusijoje, net ir kovodamas su liga nenustojo kurti – Italijoje su Kinijos aktoriais repetavo Čechovo „Vyšnių sodą“. Kolegos Lietuvoje jį prisimena kaip labai šviesų, teatrui atsidavusį režisierių, kuriam svarbiausias buvo žmogus.

Ilgus metus sirgęs onkologine liga mirė režisierius Rimas Tuminas. 72-ejų metų režisierius mirė Italijos ligoninėje, trūkus kraujo krešuliui plaučiuose. Vienas Vilniaus Mažojo teatro įkūrėjų, daug metų dirbęs Rusijoje, net ir kovodamas su liga nenustojo kurti – Italijoje su Kinijos aktoriais repetavo Čechovo „Vyšnių sodą“. Kolegos Lietuvoje jį prisimena kaip labai šviesų, teatrui atsidavusį režisierių, kuriam svarbiausias buvo žmogus.

REKLAMA

Mirė Italijoje

Prie Vilniaus mažojo teatro, kurio vienas iš įkūrėjų buvo Rimas Tuminas, žmonės neša gėlių ir stabteli mintyse prisiminti ne tik Lietuvoje, bet ir daugelyje pasaulio šalių pėdsaką palikusį režisierių. Dešimtmetį kovojęs su vėžiu jis mirė Italijoje, vienos klinikos reanimacijos palatoje, trūkus kraujo krešuliui plaučiuose. Kaip sako jį pažinoję kolegos, liga jis nesiskundė, nors ir buvo sunku.

„Kažkada jis yra pasakęs, kad nekariausiu su ta liga, jisai kūrė, jisai nepaliaujamai kūrė, tai buvo didžioji jo kova su liga, jam pasakė, kad ilgai negyvens, o jis gyveno 10 metų“, – sako režisierius Oskaras Koršunovas. 

REKLAMA
REKLAMA

Statė spektaklį

Pastaruoju metu Italijoje su Kinijos aktoriais režisierius Tuminas repetavo Čechovo „Vyšnių sodą“. Spektaklio premjerą planavo rugpjūtį Šanchajuje.

REKLAMA

 „Jisai buvo kūryba, jo gyvenimas buvo kūryba. Kai jis kurdavo, nesirgdavo tuo metu, netgi būdavo, negali paeiti, atrodo, o tik pradeda statyti, vėl gyvas“, – kalbėjo aktorius Andrius Žebrauskas.

Kolegos prisimena paskutinius pokalbius su Tuminu.

„Aš ėjau Vilniaus gatve, išgirdau beldimą į kavinės langą, atsisukau, ten buvo už lango stiklo Rimas.

Matėsi, kad jam labai sunku, kad jis labai pergyveno dėl to, kaip buvo suvoktas, kad jisai su ašaromis akyse kalbėjo“, –  prisiminė O. Koršunovas. 

Skandalingas interviu

R. Tuminas 15 metų Maskvoje ėjo Valstybinio akademinio Vachtangovo teatro meno vadovo pareigas. 2021-aisiais režisierius duodamas interviu Rusijos televizijai pareiškė nesureikšminantis Lietuvos okupaciją lėmusio Motolovo ir Ribentropo pakto bei nelaikantis rusų okupantais. Kai Lietuvoje dėl tokių žodžių kilo pasipiktinimas, Tuminas tai pavadino provokacija, sakė, kad paskelbta tik dalis jo žodžių, prašė televizijos pateikti pilną interviu.

REKLAMA
REKLAMA

„Menininkas papuolęs į istorijos, baisios istorijos krumpliaračius, naikinančius. Jis nebandė nei teisintis, nei ką“, – sako O. Koršunovas. 

Pastaruoju metu režisierius jautėsi atstumtas dėl to, kad paskutiniu gyvenimo etapu dirbo Maskvoje. Rusijai 2022-ųjų vasarį pradėjus plataus masto karą Ukrainoje, Vilniaus mažasis teatras kultūros ministrui pareikalavus atleido Tuminą iš meno vadovo pareigų. Režisierius pasitraukė ir iš pareigų Vachtangovo teatre. Ši istorija, anot kolegų, nepaneigia jo indėlio teatro istorijai.

„Gilus filosofiškas teatras, unikalios metaforinės teatrinės kalbos, kuri specifiška Lietuvai, lietuviškam jautrumui“, – sako O. Koršunovas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jis švelniai įeidavo į žiūrovų širdis, nerėkaujant, nedeklaruojant, o tiesiog pamąstant. Baigėsi epocha, baigėsi“, – kalbėjo aktorius Arūnas Sakalauskas. 

Su ašaromis akyse A. Sakalauskas prisimena Tuminą, kuris, anot jo, buvo labai šviesus žmogus.

„Jis nekeldavo balso niekada, nekeldavo balso, labai juokingai rodydavo, ką reikėtų padaryt. Pervaidindamas aišku“, – prisiminė A. Sakalauskas. 

Aktorius Andrius Žebrauskas sako, kad Tuminas buvo tas žmogus, dėl kurio jis persigalvojo mesti aktorystę.

„Kai jis atėjo, prasidėjo tikra teatrinė kelionė, nes nuo tada tiesiog ryte ateidavom ir vakare išeidavom skaudančiais pilvais nuo juoko, buvo tiesiog rojus“, – prisiminė A. Žebrauskas. 

REKLAMA

„Jisai visada žiūrėjo būtent iš žmogiškos pusės, teatras turi būti kaip namai, trupė turi būti kaip šeima. Tai idealistas, humanistas, visiškai atsidavęs teatrui, kūrybai, žmonėms, kuriuos vedė“, – kalbėjo O. Koršunovas. 

A. Sakalauskas paskutinį susitikimą su Tuminu prisimena su šypsena.

„Mažajam teatre susitikome, mes vadinom Dėdė Vania, aš apsivedžiau, jisai priėjo, sako, seniai sakiau, kad po 50 metų visos santuokos turi būti negaliojančios“, – prisiminė A. Sakalauskas. 

tv3.lt

Dabar visi prisimena
Dabar visi prisimena
paskutinius pokalbius, susitikimus ir t.t. Skamba nenuoširdžiai ir labai apsimestinai. Kur buvote visi menkystos, kai R.Tuminą išvarė, kur jūsų visų protas ir sąžinė. Iš laidotuvių vykit tuos, kurie pažemino, turių omeny kultūros m-ją, padlaižūnai ir prisitaikėliai tegul neina artyn. Čia jūsų spektaklis nereikalingas. Jis buvo Kūrėjas, jis buvo visų spektaklių Karalius, kuriuo gėrėjosi ir vertino visas pasaulis, tik ne Lietuvos menkystos. Jis nemirė, jis liks per amžius žmonių širdyse geriausias, nepakartojamas, žmogiškas, gyvenimą ir žiūrovus mylintis scenos Aristokratas. Ačiū už viską, ką padarėte ir tegul lieka amžiams. Dangus pasiima geriausius. Ir ten būk laimingas. Su malda.
Zilvinas Tratas
21 val. ·
Įdomu stebėti “kolegų” teatralų reakcijas... Bet norisi jiems pažiūrėt į akis ir paklaust, o kur jūs bl buvot, kai jūsų mylimą mokytoją, vadovą, režisierių cancelino chunveibinai? Kodėl nei vienas nesipriešinote tam? Kodėl nesusibūrėte, neboikotavote, ar bent nepabandėte viešai reikšti nepasitenkinimo ir pakovoti už savo mylimą režisierių? Dabar jūsų dirbtinos ašaros atrodo apgailėtinai…
Lygiai taip pat, kai tyliai sėdėjote ir dar plojote katučių, kai Šurajevas jums įteikinėjo scenos kryžius... Esate bestuburiai konformistai ir man gėda už jus. Mene konformizmui vietos nėra. Džiaugiuosi, kad mokslus baigiau pas J.Vaitkų, kuris įdiegė maištingą sielą. Niekada nebūsiu tyliu prisitaikėliu ir neleisiu neteisybei klestėti.
A.A. Nuostabiam režisieriui R.T.
iteisinti tskp vagys
iteisinti tskp vagys
Rankraščiai nedega
2022 metų vasario 24 dieną toks mažas mažas šūdo gabaliukas, toks mažas, kad tai net ne gabaliukas, o šūdo molekulė, pavadinta Simonu Kairiu, savo FB paskyroje parašė:
„Atsiprašau, garbusis režisierius man niekuo nesiskiria nuo girto rusų kareivio, belendančio į svetimą žemę“.
Rytoj šita šūdo molekulė sakys savo piarščikų sudėliotus graudžius sakinius apie genialumą to, iki kurio jam buvo, yra ir bus šviesmečiai…..
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų