REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vilnius miestas kviečia grafitininkus piešti ant sienų gatvėse, tačiau ne bet kur, o specialiose vietose. Tačiau vandalai siaučia ten, kur jų teplionių niekas nelaukia – miestiečių namai, tvoros ir kiti pastatai nusėti grafitininkų keverzonėmis. Visuomenininkai abejoja tokios priemonės veiksmingumu. Esą grafitininkams laisvų plotų neužteks, jie toliau bjauros miestą, dėl to juos reikia ne kviesti piešti, o gaudyti ir bausti.

Vilnius miestas kviečia grafitininkus piešti ant sienų gatvėse, tačiau ne bet kur, o specialiose vietose. Tačiau vandalai siaučia ten, kur jų teplionių niekas nelaukia – miestiečių namai, tvoros ir kiti pastatai nusėti grafitininkų keverzonėmis. Visuomenininkai abejoja tokios priemonės veiksmingumu. Esą grafitininkams laisvų plotų neužteks, jie toliau bjauros miestą, dėl to juos reikia ne kviesti piešti, o gaudyti ir bausti.

REKLAMA

Vilniaus miesto savivaldybė kreipiasi į grafitininkus, prašo jų neterlioti miesto sienų ir paišyti specialiai tam pritaikytose vietose.

Legaliai piešti nuo 8 ryto iki 10 vakaro galima ne tik ant Geležinio Vilko viaduko atraminių sienų Ateities gatvėje, bet ir dar kitose 6 sostinės vietose.

„Visus norinčius piešti mes kviečiame į legalias vietas, dėl to jų šiek tiek daugėja ir jos yra populiaresnėse miesto vietose, kaip pavyzdys, geležinio tilto viadukas, jo atramos“, – teigė Vilniaus miesto savivaldybės atstovas Gintaras Leperskas.

REKLAMA
REKLAMA

„Tai yra puiki iniciatyva. Jos jau egzistuoja kurį laiką tos vietos ir kokybė tų nupieštų grafičių legaliose vietose yra daug geresnė nei nelegalių“, – tvirtino sostinės policijos atstovas Jevgenijus Liepis.

REKLAMA

„Kuo daugiau legalių sienų, tuo mažiau atsiranda nelegalių piešinių. Yra ploto, yra vietos, kur gali žmogus pasireikšti“, – sakė dailininkas projektuotojas Dmitrijus Borodinas.

Savivaldybė taip tikisi sumažinti nelegalių terlionių skaičių mieste. Mat pernai miestas tvarkė 27 tūkstančius kvadratinių metrų sienų. Jų valymui, dažymui išleido daugiau nei 130 tūkstančių eurų.

„Ta suma yra maždaug stabili, žinoma, būtų galima skirti daugiau, nes matom, tų grafičių mieste netrūksta. Mūsų akimis, ta problema yra neblogai išspręsta, bet, žinoma, reikia eiti į miesto pakraščius, labiau ten tvarkytis“, – kalbėjo G. Leperskas.

REKLAMA
REKLAMA

Miestas skaičiuoja, kad per metus už nelegalų terliojimą savivaldybė nubaudžia iki 10 žmonių. Miestą stebi ir sostinės policija, kuri pernai dėl apgadintų sienų pradėjo 22 ikiteisminius tyrimus.

„Stebim nežymų mažėjimą lyginant su 2021 metais. Iš policijos pusės negalėčiau pasakyti, kad tai yra problema, kuri stipriai kenkia viešajam saugumui Vilniaus mieste“, – tvirtino J. Liepis.

Ne visi miestiečiai nori Vilniuje matyti specialias vietas legaliems piešiniams:

„Manau, kad nepadės, nes tie grafitiorai, jie tą daro vedami adrenalino, iš meninės pusės manau, kad padės, nes tos erdvės yra skirtos saviraiškai.“

„Daugiau, kad jų būtų ir kad visur būtų paišoma. – Sakot, grafičiai iš viso yra gerai? – Jo. – O dėl ko? – Nežinau, Berlynas, laisvė.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Chuliganams visokiems daryk tu ką nori. Jie turi savo mąstymą, jie turi nuomonę ir jie nežiūrės į visą tą gėrį, kurį bando sukurti.“

„Gaudyti reikia ir baudos turi būti, turi būti baudos, turi bausti, ypač tėvai.“

Lietuvos pėsčiųjų asociacijos vadovas Eduardas Kriščiūnas mano, kad yra geresnių būdų, kaip kovoti su sienų terliotojais.

„Yra kamerų pirkimai. Jau seniai buvo neįgalieji įdarbinti tam, kad stebėtų, kaip mieste vyksta kažkokie paišymai, nepaišymai. Jie sėdi, yra budėjimo centras, per kameras pamato ir pamatę informuoja policiją, policija atvažiuoja ir supakuoja tuos paišytojus. Tam reikalingos pastangos, o ne pranešimai spaudai, kad paišykite daugelyje miesto vietų“, – tikino E. Kriščiūnas.

REKLAMA

„Nė vienam mieste, nė viename pasaulio krašte šitos priemonės nepadėjo. Tas manymas, kad jeigu tu suteiksi legalias sienas, tai vandalizmo sumažės, tai yra bankrutavęs seniai, ta nuostata yra seniai bankrutavusi, tą rodo teisėsaugos patirtis, Vilniaus savivaldybė eilinį kartą, kokia beprasmiška jis yra“, – tikino visuomenės veikėjas, turinio kūrėjas Algis Ramanauskas.

Laidų vedėjas, visuomenės veikėjas, turinio kūrėjas Algis Ramanauskas įsitikinęs, kad savivaldybė specialiai piešiniams skirtais plotais tik paskatins vandalus dar labiau niokoti pastatų sienas.

„Grafiti piešti legaliai tai jau nebėra grafiti, grafiti yra visa nelegalu pagal apibrėžimą. Čia yra beprotybė, čia yra siunčiamas signalas vandalams. Tai pritraukia kitus vandalus. Tie patys vandalai, kurie pasidaro eskizus ant legalių vadinamųjų sienų, jie po to eina į senamiestį ir ten jau terlioja be leidimo, tai yra kelias į niekur, tai yra pasidavimas, tai yra pasidavimas, tai yra nusikalstama. Ką savivaldybė padarė yra nusikalstama“, – sakė A. Ramanauskas.

Už nelegalų piešimą ant pastatų sienų gresia bauda iki 750 eurų ar net baudžiamoji atsakomybė, laisvės atėmimas iki 5-erių metų.

Koks bukas Vilniaus meras
Koks bukas Vilniaus meras
1. Tam, kad "piešti", pirmiausia reikia mokėti piešti, bet kokia technika. Tad išsiviepęs meras tegul pirmiau ikuria studijas, kur bent piešimo pagrindų pamokytų - gal bent visiškų keverzonių bus mažiau.
2. Reikia įstatymo, kad užtiktam tepliotojui leidžiama duoti kuolu per galvą.
3. Keverzotojai gal ir pasitreniruos leidžiamose patiltėse, bet jų tikslas keverzoti ten, kus daug kas praeina ir mato.
Šimašininkai skatina vandalizmą.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų