REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Birželio 19 dieną Biržų krašto muziejuje „Sėla“ pristatytas Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus leidinys – dr. Aldonos Snitkuvienės knyga „Biržų grafai Tiškevičiai ir jų palikimas“. Eksponatai iš grafų Tiškevičių kolekcijų pateko į trisdešimt tris pasaulio muziejus. Mes, biržiečiai, galime tik džiaugtis ir didžiuotis, kad Tiškevičių kultūrinio paveldo galime rasti Biržų muziejuje, Biržų Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje, Astravo dvaro sodyboje.

REKLAMA
REKLAMA

Į knygos pristatymą dar gerokai prieš renginį atvyko gausi kauniečių delegacija, vadovaujama paties Nacionalinio M.K.Čiurlionio muziejaus direktoriaus Osvaldo Daugelio. Svečių tarpe – muziejaus darbuotojai, knygos autorė Aldona Snitkuvienė, redaktorius Petras Kimbrys, dailininkė Milda Kairaitienė.

REKLAMA

Svečiai aplankė biržietiškas vietas, susijusias su grafais Tiškevičiais – Šv.Jono Krikštytojo bažnyčią, Astravo dvarą, senąją užtvanką – tiltą, netgi rūkoriai parduotuvėje, įsikūrusioje buvusiame dvaro sargo namelyje, papildė savo atsargas.

Gausiai susirinkusiai publikai Biržų krašto muziejaus „Sėla“ direktorius Gintaras Butkevičius pristatė garbingus svečius bei panešė, kaip pats prisipažino, „ir malonią, ir nelabai ramią naujieną“: muziejui yra pasiūlyta įsigyti tris knygas iš grafų Tiškevičių kolekcijų. Yra tik vieną bėda – už jas prašoma didelė suma – 48000 litų. Muziejininkai ruošiasi atidaryti specialią sąskaitą ir tikisi gerų žmonių paramos.

REKLAMA
REKLAMA

M.K.Čiurlionio Nacionalinio muziejaus direktorius Osvaldas Daugelis savo kolegės knygą įvertino konkrečiai – tai labai didelis darbas. Dr. Aldona rinko grafų Tiškevičių kolekcijų trupinėlius, išbarstytus po visą pasaulį. Apžvelgęs grafo Alfredo Tiškevičiais kolekcijos įsigijimo peripetijas – Lietuvos Vyriausybė išpirko kolekcijos pagrindą - O.Daugelis pasidžiaugė 2 kg nauja knyga – tai Tiškevičių kultūrinių vertybių katalogas pasauliniu kontekstu.

Apie įvairius malonius atradimus, apie įvairias šeimų istorijas, susijusias su kolekcijomis, savo mintimis pasidalijo pati solidžios knygos autorė daktarė Aldona Snitkuvienė. Autorė prisipažino, kad ją į priekį vedė labai įstrigę Lietuvos muziejininkystės pradininko, keletą metų gyvenusio Astravo dvare ir 1869 m. parašiusio knygą apie Biržus, grafo Estachijaus Tiškevičiaus žodžiai – „Nėra taip lengva... prikelti iš šimtmečių miego praeitį, kad ši prabiltų apie save“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Patys pirmieji darbai – surinkti medžiagą apie grafus Tiškevičius iš Italijos, iš Rusijos Sankt – Peterburgo Ermitažo muziejaus, iš Olandijos Heidelbergo universiteto, iš Kauno ir Vilniaus archyvų. Pats sunkiausias darbas, kaip prisipažino dr. Aldona, perskaityti dokumentus ir laiškus – vieną Jono Tiškevičiaus laišką, parašytą labai neįskaitomai, teko tyrinėti net keletą mėnesių.

Na, o epistoliariniame žanre, t.y. laiškų rašymo mene, dr. Aldona, matyt, toli paliko konkurentus – teko parašyti ir išsiųsti į įvairias šalis apie 800 laiškų. Autorė pasidalino kai kuriomis bendravimo su skirtingų šalių ir tautų subtilybėmis – italai labai neskubėjo ir atsakydavo tik itališkai, amerikiečiai iš Bostono atsakydavo tik konkrečiai už savo sritį, nors vėliau paaiškėdavo, kad, sakykim, kitame kabinete būdavo dar įdomesnės informacijos.

REKLAMA

Susirašinėdama su Paryžiaus Luvro muziejaus Egipto skyriumi dr. Aldona sakė neturėjusi jokių problemų, o jų iškilo, ir iš pradžių buvo neaišku, kodėl, susirašinėjant su to paties muziejaus Antikos skyriumi. „Pajungus“ į pagalbą direktorių O.Daugelį, dingo visos problemos, prasidėjo konstruktyvus bendravimas, reikėjo, kaip sako dr. Aldona, „aukštesnio lygio“.

A.Snitkuvienė dėkojo recenzentėms, redaktoriui Petrui Kimbriui, moksliniam redaktoriui Tadui Rutkauskui, dailininkei Mildai Kairaitienei, kurios darbu liko ypač patenkinta – juk ne juokas sudėlioti 1072 knygoje esančias nuotraukas! Multimedijos pagalba dr. Aldona susirinkusiems dar kartą priminė Biržų grafų Tiškevičių istoriją, plačiau papasakojo apie antrosios knygos dalies – Katalogo sudarymo principus. Iš viso į Katalogą yra įtraukti 1625 Tiškevičiams priklausę daiktai: maždaug du trečdaliai yra surasti, yra žinoma jų buvimo vieta pasaulyje, apie vieno trečdalio daiktų buvimo vietas gaubia nežinia.

REKLAMA

Knygos redaktorius Petras Kimbrys šmaikščiai pradėjo savo mintis, sakydamas, kad „Mišias aukoja kunigas (t.y. dr. Aldona), o aš tik klapčiukas“. Kaip vienas pirmųjų skaitytojų, ponas Petras prisipažino, kad buvęs nepatenkintas pirmosiomis knygos recenzenčių išvadomis ir joms tai tiesiai pasakęs. Pasidalijęs mintimis apie ryšius tarp Europos, Biržų, Tiškevičių, prelegentas pasakė supratęs, kad niekur biržiečiams ir nereikė eiti į Europą, nes tai ir yra Europos dalis, o grafai Tiškevičiai yra pasaulio kultūros veikėjai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prasidėjus dovanų dalijimo metui, direktorius O.Daugelis dvi knygas padovanojo Biržų muziejui, knygą ir nuotrauką su Astravo dvaro interjeru įpareigojo perduoti „Siūlo“ fabriko vadovybei, Savivaldybei skirtą knygą atsiėmė vicemeras Aurimas Frankas.

Ši nauja fundamentali knyga, atspindinti Biržų istorijos dalį, plačiai pasklis po visą pasaulį – ji bus nusiųsta į 33 muziejus, 5 bibliotekas 15 pasaulio valstybių.

Po gausybės sveikinimų, gėlių lavinos, skirtos svečiams ir, aišku, ypatingai knygos autorei dr. Aldonai Snitkuvenei, biržiečių laukė akistata su grafų Tiškevčių gyvenimu, tiesa, ne biržiečių, bet kretingiškių.

REKLAMA

Aktoriai Virginija Kochanskytė ir Petras Venslovas įtaigiai perteikė to krašto žmonių atsiminimus apie grafo Juozapo Tiškevičiaus, jo žmonos Sofijos, sūnaus Aleksandro gyvenimus, pomėgius, aistras, gyvenimiškas subtilybes, nuopelnus žmonėms, Palangai, Kretingai ir visai Lietuvai, solistai Rita Preikšaitė ir Tomas Ladiga virpino širdis dainomis ir arijomis apie laukimą, amžinybę, meilę, pianistė Beata Vingraitė papirko biržiečius vien Oginskio polonezo garsais.

Gražus tai buvo vakaras Biržuose, gražus knygos pristatymas, gražus meno žmonių pasirodymas, jį gal teisingiausiai apibūdina nugirstas garbingos biržietės žodis: „Net nesitiki, kad taip gali būti Biržuose“.

REKLAMA

Norintys prisiminti, pagerbti grafų Tiškevičių šeimą, galės dar kartą tai padaryti sekmadienį, birželio 22 dieną, 11 valandą – Biržų Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje bus aukojamos Šv. Mišios už bažnyčios fundatorių grafą Joną Tiškevičių ir kitus šios šeimos, palikusios ryškų pėdsaką Biržų krašto istorijoje, narius.

Antanas Seibutis

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų