REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Orams šylant ir žmonėms keliaujant į gamtą, nesnaudžia ir uodai. Kai kurie poilsiautojai net įsitikinę, kad šiemet šių kraujasiurbių gerokai daugiau nei ankstesniais metais ir neva jokie purškalai ar tepalai nuo jų puolimo negelbsti.

Orams šylant ir žmonėms keliaujant į gamtą, nesnaudžia ir uodai. Kai kurie poilsiautojai net įsitikinę, kad šiemet šių kraujasiurbių gerokai daugiau nei ankstesniais metais ir neva jokie purškalai ar tepalai nuo jų puolimo negelbsti.

REKLAMA

Mokslininkai ramina – uodų tikrai ne daugiau nei ankstesnėmis vasaromis. Tik štai pastarųjų dienų šiluma ir drėgmė – puikiausios sąlygos uodams ieškoti karšto žmogaus ar gyvūno kraujo.

Panevėžiečiui Domantui uodai sugadino ramų poilsį stovykloje. Vaikas skundžiasi: užuot atostogavęs, turėjo baidyti kraujo ištroškusius bestuburius.

„Man buvo ant rankos nutūpęs, man įkando, bet aš jį nužudžiau. Su ranka tekštelėjau, ir ir toliau stovyklavau“, – kalba panevėžietis Domantas.

Ir jokia apsauga, kaip sako berniukas, negelbėjo. „Tie purškalai naudos jokios neduoda“, – sako Domantas.

Pasiilgę gamtos, uodų antplūdžiu skundžiasi ir suaugusieji. Domanto mama priduria – šiemet uodų arba daugiau, arba jie gerokai alkanesni. Mat reakcijos į uodo įkandimą, kaip pastebi dviejų vaikų mama, tikrai aštresnės.

REKLAMA
REKLAMA

„Tas ir naktinis toks kasymasis tada būna labai išreikštas. Tie uodai šiemet nežinau kažkokie… Va ir su kolegom kalbėjom, kad jie tikrai tikrai kitokie nei buvo pernai metais ar dar anksčiau“, – pasakoja panevėžietė Erika.

REKLAMA

Moteris mano, kad atsparumas uodams mažėja, o gal ir patys uodai mutuoja. Tačiau Gamtos tyrimų centro mokslininkai sako, esą jokių didesnių pokyčių uodų pasaulyje nėra. Uodų tikrai ne daugiau nei buvo pernai. Tik štai sąlygos dabar jiems veistis – idealios. Ir šilta, ir drėgmės gana.

Sunkiau uodams pulti žmones ar gyvūnus vėjuotą dieną. Lietuvoje gyvena daugiau nei trisdešimt rūšių šių bestuburių, o štai gelia mus tik jų patelės.

„Kanda uodė ir tik uodė, ir tik apvaisinta uodė, ir visą laiką pabrėžiu, kad patinai čia irgi įtraukti į šitą procesą. Ir joms paprasčiausiai reikia baltiminio maisto, kad jos subrandintų kiaušinius“, – aiškina mokslininkė Rasa Bernotienė.

REKLAMA
REKLAMA

Viena uodė gali gelti kelis kartus. „Prisigeria kraujo, padeda kiaušinius, vėl prisigeria, vėl padeda, vėl prisigeria, vėl padeda. Ir taip kokį mėnesį“, – kalba R. Bernotienė.

Žinoma, jeigu nepakliūva po karšta žmogaus ranka.

Kai kuriuos žmones gelia dažniau

Puola uodai ne visus žmones.

„Uodas reaguoja į išskiriamą šilumą. Ir anglies dioksidą. Jeigu žmogus pasportavęs, jeigu jis skleidžia šilumą į aplinką, ar tiesiog taip yra karštas žmogus, pats iš savęs, aišku, kad toks labiau vilios uodus. Ir uodai puls jį labiau“, – sako medicinos entomologė Milda Žygutienė.

Gal ne taip drastiškai, bet gintis nuo uodų, kaip sako specialistai, reikia visais įmanomais būdais. Kitaip gresia pasekmės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Uodas gali aišku, kad kąsdamas perduoti tas mikrofiliarijas“, – teigia M. Žygutienė.

Medikams Lietuvoje jau teko tokių kirmėlių traukti ir iš žmogaus akies, ir iš kitų vietų. O dar tokios kirmėlės apsigyvena ir žmogaus lytiniuose organuose. Tiesa, kaip sako specialistai, kirmėlės – reti atvejai. Dažniau uodo įgėlimas baigiasi alergine reakcija. O apsauga nuo uodų – purškalai ir tepaliukai. Prekybos centrai pastebėjo, kad jų pardavimai jau ima augti.

„Paskutinę savaitę, kai orai jau pagerėjo, žmonės daugiau leidžia laiko gamtoje, tai palyginti su prieš tai buvusiomis savaitėmis pardavimai apie 30 procentų didesni“, – kalba „Maximos“ atstovė Rima Aukštuolytė.

REKLAMA

„Jeigu imant visas sezonines prekes, tai galima pasakyti, kad top 1 prekė“, – sako „IKI“ atstovė Vaida Budrienė.

Kaip geriausia atbaidyti uodus?

Specialistai pastebi, kad priemonės nuo uodų tikrai gelbsti, jeigu prieš pasipurkšdami perskaitome, kaip jomis naudotis.

„Kas kiek laiko tuo repelentu reikia pasipurkšti, pasitepti. Nes kai kurie repelentai veikia, paskui nustoja veikti, o tada net pradeda traukti uodus. Tai jeigu reikia kas tris valandas, tai reikia ir kas tris valandas pasipurkšti“, – aiškina R. Bernotienė.

O vaikams ar tiems, kas negali purkštis cheminėmis medžiagomis, specialistai ragina atsisukti į žolininkų rekomendacijas, tinka ir įvairūs eteriniai aliejai – pavyzdžiui, pušų, citrusiniai ar gvazdikėlių kvapo.

REKLAMA

Esą šių priemonių uodai bijo labiausiai. Tiesa, reikėtų nepamiršti, kad liaudiškomis priemonėmis reikia teptis gerokai dažniau. Mat jos greičiau išsigaruoja. Ir labai svarbi apranga.

Kuo šviesiau ir vienspalviais drabužiais rengsimės eidami į gamtą, tuo geriau. O dar svarbu, kad jie būtų atsparūs vandeniui, tokių uodai neperkerta.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų