REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Arūnas Štaras yra naujosios Vilniaus miesto tarybos narys, Liberalų sąjūdžio pirmininko pavaduotojas, partijos Vilniaus miesto koordinacinės tarybos pirmininkas. 1991-93 m. A. Štaras yra buvęs Vilniaus miesto meras. Liberalų sąjūdžio atstovai Vilniaus taryboje turės keturias vietas ir derybose dėl galimos Vilniaus valdančiosios koalicijos kol kas nedalyvauja. Interviu „Balsas.lt“ A. Štaras sakė, kad buvusios derybos dėl vadinamosios Švaros koalicijos sužlugo dėl socialdemokratų požiūrio.

REKLAMA
REKLAMA

- Kaip vertinate kovą dėl valdžios Vilniaus savivaldybės taryboje - kokios jėgos grumiasi ir kokių yra galimybių sudaryti darbingą koaliciją?

REKLAMA

- Faktiškai grumiasi "Tvarka ir teisingumas", Rolando Pakso partija, o kitos laukia, kaip jam pasiseks.

- Bet vis tik kokios galimybė sudaryti koaliciją?

- Po paskutinio socdemų tarybos posėdžio yra akivaizdu, kad Rolando Pakso formuojama koalicija neturi 26 narių. Kiek jų turi, galima tik spėlioti - 21 ar 25, bet aišku, kad jiems reikia dar ką nors surasti. Prieš keletą dienų spaudos konferencijoje jų buvo pasakyta, kad bus siūloma jungtis ir kitoms partijoms. Buvo ir mums pasiūlyta tapti koalicijos partneriais, mes paklausėm, kokios galimybės, ir šiuo metu nematom galimybės ar būtinybės jungtis į tokią koaliciją, kokią planuoja Rolandas Paksas.

REKLAMA
REKLAMA

- O kokiose derybose jūs dar dalyvavote?

- Pirmiausia derybose dėl Švaros koalicijos, nuo kurios viskas ir prasidėjo, ir kuri įstrigo pirmiausia dėl socialdemokratų apsisprendimo - jie eina į vieną pusę, eina į kitą pusę ir neapsisprendimas baigėsi faktiniu skilimu. O kol jie nebuvo apsisprendę buvo sunku kalbėtis su prognozuotais kitais mūsų partneriais - Lenkų rinkimų akcija - nes akivaizdu, kad jie laukė, į kurią pusę pasisuks socialdemokratai.

- O ar tikrai jūs nejaučiate Artūro Zuoko aktyvumo?

negalima sakyti, kad Artūras Zuokas nedalyvauja šiame procese, bet derybose ar pokalbiuose veikia kiti jo, matyt, deleguoti asmenys. Bet tikras derybas veda R. Paksas, Algirdas Paleckis ir galbūt, Voldemaras Tomaševskis. Tuo tarpu kiti tik kalbasi tarpusavyje, o tam, kad jie pradėtų derėtis, reikia kad būtų bent viltis kad surinkti 26 mandatus. Jeigu jūs konkrečiai klausiate apie A. Zuoką, tai aš neabejoju, kad A. Zuokas ir jo aplinka tokio varianto šiandien nenumato.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Yra gandų, kad jūs galėtumėt būti kaip kompromisinė figūra iškeltas į Vilniaus mero postą?

- Aš galiu tik patvirtinti, kad tuos gandus leidžia arba R. Pakso aplinka, kuri tokiu būdu bando prisikabinti mūsų keturių žmonių grupę, arba tai iš tikro yra gandai, tokia dūminė priedanga pridengti tai, kas iš tikrųjų vyksta. Aš galėčiau tai patvirtinti, toks čia ir patvirtinimas - jau du kartus viešai paskelbta apie bandymus pirkti Tarybos narių mandatus, balsuojant ar už vieną, ar už kitą potencialų pretendentą. Aišku, tie bandymai nei jie patvirtinti, nei paneigti, bet, matyt, tokiais būdais bus bandoma, jeigu jau nesiseka visą frakciją prisivilioti, jei nesiseka sudaryti tvarkingą koalicinę sutartį, gauti vieno kito Tarybos nario balsus, kaip buvo praėjusiais keturis metus Vilniaus taryboje.

REKLAMA

- Kas perka, tas, matyt, turi pinigų. Ką jūs dar galėtumėt pasakyti apie tam tikrų verslo grupuočių kovą dėl įtakos Vilniaus mieste per šiuos mero rinkimų pasistumdymus?

- Per pastaruosius keturis metus priimta krūva sprendimų, kurie vieniems palankūs, kitiems nepalankūs. Todėl vieni suinteresuoti, kad A. Zuokas ir jo komanda liktų prie valdžios, o kiti suinteresuoti, kad ta palankumo rodyklė pakryptų kiton pusėn.

- Jūs sakėte, kad derasi tiktai liberaldemokratai, socialdemokratai ir lenkai. Kokia vis dėlto Liberalų sąjūdžio pozicija, ir ar jums nekyla noras imtis kokios nors iniciatyvos? Kaip jūs manote, kokia galėtų būti optimali koalicija?

REKLAMA

- Optimali koalicija bus ta koalicija, kuri sugebės susitarti. Ir man čia šią minutę sunku spėlioti, kam labiausiai pasiseks. Jokios abejonės, kad pasiseks tiems, kurie labiausiai nori tos valdžios, ir tiems, kurie greičiausiai nusileis tuose principiniuose reikalavimuose ir nuostatose. Aš jau nevieną kartą bandau skaičiuoti: yra trys didesnės frakcijos - liberaldemokratai, konservatoriai ir liberalcentristai, turintys nuo 14 iki 9 balsų. Jeigu bent kurios dvi iš jų susitartų, tai atsirastų branduolys, aplink kurį nesunkiai susiformuotų reikiama dauguma. Bet esmė tokia, kad Paksas su Zuoku nesišneka, konservatoriai visiškai nemato Pakso kaip galimo partnerio. Mažiausiai vieni kitiems pretenzijų reiškia konservatoriai ir liberalcentristai, bet, be abejonės, čia bus esminė sąlyga, kad Zuokas nebūtų meras. Vis dėlto, net jeigu jiems pavyktų susitarti, net kartu su Rusų sąjunga jų būtų 21, tad jiems reikėtų surasti daugiau partnerių, kad gautų reikalingą daugumą. Tai irgi nebus labai paprasta, nes jeigu jų neparems nei Pakso partija, nei mes, nei lenkai, nei, tarkim, visi socdemai, tai, vėlgi, ir šita koalicija yra negalima.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Ar jūs jaučiate, kokia yra į Vilniaus tarybą išrinktų socialdemokratų pozicija? Sakoma, kad du, o gal ir trys neparems koalicijos su liberaldemokratais?

- Aš tuo beveik neabejoju. Man nėra būtina jų asmeniškai klausti, aš matau, kokius sprendimus priima partijos vadovybė, matau, kaip per plauką, su vos su poros ar trejeto balsų persvara buvo priimtas Vilniaus miesto tarybos sprendimas. Susiskaldymas yra akivaizdus. A. Paleckis įsitikinęs, kad reikia žūtbūt eiti kartu su R. Paksu, tačiau aš labai abejoju, ar visa jo frakcija taip pat vieningai mąsto. Kiek derybose, pokalbiuose esu buvęs, klausęsis nuostatų, jos labai įvairios. O kaip tai pasireikš per balsavimą - tikrai galimi įvairūs variantai. Tai priklausys ir nuo partijos centrinės vadovybės sprendimų.

Kalbėjosi Saulius Spurga

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų