REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Atėjo šilti orai, pliusinė temperatūra budina ir erkes, todėl keliaujant į gamtą ar kitas žaliąsias erdves privalome būti ypač budrūs. Šešerių metų mergaitei nustatytas erkinis encefalitas, šeima su klastinga liga kovoja jau keturias savaites. Mergaitės mama sako, kad dukra nebuvo skiepyta, tačiau šia sukta liga susirgo per žaliavinį pieną, tą tvirtina ir medikai. 

Atėjo šilti orai, pliusinė temperatūra budina ir erkes, todėl keliaujant į gamtą ar kitas žaliąsias erdves privalome būti ypač budrūs. Šešerių metų mergaitei nustatytas erkinis encefalitas, šeima su klastinga liga kovoja jau keturias savaites. Mergaitės mama sako, kad dukra nebuvo skiepyta, tačiau šia sukta liga susirgo per žaliavinį pieną, tą tvirtina ir medikai. 

REKLAMA

Apie klastingą ligą šeima sužinojo tik po kraujo tyrimo, prieš tai mergaitei atlikti tyrimai rodė visai ką kitą – šešiametei nustatytas skrandžio gleivinės uždegimas ir pilvo limfmazgių padidėjimas. 

„Kol nepadarė kraujo tyrimo niekas nepasakė, kad čia erkinis encefalitas. Ketvirtadienį bus keturios savaitės, kaip ji yra su temperatūra. Mes jau du kartus gulėjome ligoninėje, važiavome į Klaipėdos privačią kliniką. Nebežinau, kaip elgtis ir ko laukti toliau. Ar pasveiksim, ar čia kažkokios komplikacijos?

REKLAMA
REKLAMA

Kai pirmą kai atsigulėme ligoninėje, jai padarė pilvo echoskopiją ir nustatė, kad jai yra skrandžio gleivinės uždegimas ir pilvo limfmazgių padidėjimas. Ligoninėje gulėjom visą savaitgalį, pirmadienį paleido, sakė virusą gydyti namuose. Tą patį vakarą, kai parvažiavome iš ligoninės, temperatūra dukrai vėl sukilo iki 39,9.

REKLAMA

Buvo įtarimų, kad jai mononukleozė, nes padidėjo kepenys, blužnis. Labai hemoglobinas buvo nukritęs, iki 106“, – pasakojo mergaitės mama. 

Pasikeitė šešiametės išvaizda

Klaipėdoje gyvenanti Sofija sako, kad nerimauja dėl dukros sveikatos. Anot moters, vaikas prarado daug svorio, skundžiasi įvairiais skausmais, tačiau mama nebežino, kokių priemonių imtis ir kaip padėti vaikui. 

„Juk aš, kaip mama matau, kad vaikas sukūdęs, išbalęs. Gydytojai sakė, kad reikia gerti vitaminus, mineralinį vandenį, kad atsistatytų, nes jai labai vieną koją skauda ir galvą. 

REKLAMA
REKLAMA

„Aš esu, kaip ant adatų“, – guodžiasi moteris. 

Aš esu, kaip ant adatų. Aš nieko nežinau, pirmą kartą gyvenime tokia situacija, kai aš neturiu kur kreiptis“, – vardija mergaitės mama. 

Stiklinė pieno į šeimą atnešė siaubingą ligą

Mergaitės mama Sofija sako, kad pas šešiametę nerado įsisiurbusios erkės, tačiau medikai tikina, kad tai galėjo būti per žaliavinį pieną. 

„Mes penkias savaites nebuvome lauke. Ji tik vakar išėjo į lauką. Neturime, nei šuns, nei katino. Vienintelis variantas yra darželis, nes ten yra skveras. Aš pati asmeniškai tos erkės ant jos nemačiau niekur, nei plaukuose, nei ant kūno. Neradau jos, kad būtų įsisiurbusi. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Man šeimos gydytojai sakė, kad per žaliavinį pieną. Kai buvo tas ūkininkų streikas, mes pirkome ir vartojome tą pieną, bet tada visi šeimos nariai turėjome užsikrėsti, nes visi gėrėme“, – sako Sofija. 

Kas yra erkinis encefalitas?

Klaipėdos vaikų ligoninės vyriausiojo gydytojo pavaduotoja gydymui Diana Vaitkevičiūtė tikslina, kad visose Lietuvos rajonuose galima rasti užsikrėtusių erkių. Ši klastinga liga gali paveikti galvos smegenis, jų dangalus bei periferiniusnervus.

Erkinis encefalitas – liga, sukeliama erkinio encefalito viruso, kuris sergant pažeidžiamos galvos smegenys, jų dangalai, periferiniai nervai. Virusą žmogui perduoda erkės, įsisiurbus erkeierkinio encefalito virusas su seilėmis patenka į žmogaus organizmą. Virusu užsikrėtusios erkės randamos visuose Lietuvos rajonuose. Užkrėsti gali tiek suaugusi erkė, tiek nimfa“, – pasakojo vaikų ligų gydytoja.

REKLAMA

Kaip atpažinti erkinį encefalitą?

Anot vaikų ligų gydytojos D. Vaitkevičiūtės, po erkės įkandimo požymiai pasirodo ne iš karto, pirmieji simptomai pasimato tik po kelių savaičių. Gydytoja priduria, kad liga susideda iš kelių dalių ir yra dvibangė. 

„Po erkės įkandimo (beje galima ir nepastebėti, kad buvo įsisiurbusi erkė, taip būna, kada įkanda nimfa) praėjus 1-3 sav. atsiranda ligos požymiai. Dažniausiai ligos eiga būna dvibangė. 

Pirmuoju ligos periodu (1-5 dienos) požymiai būna nespecifiniai: karščiavimas, kaulų, raumenų, galvos skausmai, nuovargis, bendras silpnumas. Praėjus 1-3 savaitėms po pirmo karščiavimo epizodo, sukarščiuojama pakartotinai, atsiranda galvos skausmas, pykinimas, vėmimas, esant sunkiai formai – sąmonės, orientacijos, mąstymo sutrikimai, pusiausvyros ir koordinacijos sutrikimas, traukuliai ar kiti nervų sistemos pažeidimo požymiai. 

REKLAMA

Diagnozė patvirtinama nustačius erkinio encefalito imunoglobulinus (Ig M ir Ig G) kraujyje“, – vardija D. Vaitkevičiūtė.

Kokios yra erkinio encefalito pasekmės?

Klaipėdos vaikų ligoninės vyriausiojo gydytojo pavaduotoja gydymui D. Vaitkevičiūtė sako, kad vaikui persirgusiam erkiniu encefalitu ateityje neturėtų likti rimtų pasekmių, tačiau suaugusius žmones gali ištikti paralyžius. 

„Vaikams po persirgimo liekamųjų reiškinių lieka rečiau. Vyresniems dažniausi liekamieji reiškiniai: negalėjimas susikaupti, miego sutrikimai, nuolatiniai galvos skausmai, padidėjęs jautrumas, elgesio pokyčiai, rečiau paralyžius“, – vardija ji. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip apsisaugoti nuo erkinio encefalito? 

Erkės mūsų krašte dažniausiai neršia vėlyvą žiemą, pavasarį, vasarą ir rudenį, tad apsauga turime rūpintis bene visus metus. Šie voragyviai sutinkami aukštoje žolėje bei krūmuose, ten kur šilta ir drėgna: prie vandens telkinio, kur nenušienauta žolė arba riboje tarp miško ir pievos, kur pavėsis ir daugiau žolių. 

Erkė gali įsisiurbti ir miesto centre, jei erdvės nėra nušienautos, D. Vaitkevičiūtė teigia, kad erkę galima pasigauti ne tik miške, tačiau ją į namus gali parnešti ir naminis gyvūnas. 

„Norint apsisaugoti nuo erkinio encefalito reikia vengti erkių įkandimo, erkių randama ne tik miškuose, bet ir parkuose, žolėse. Į namus erkę gali parnešti naminiai gyvūnai. 

REKLAMA

Pagrindinė apsauga nuo erkinio encefalito yra skiepai. Erkinio encefalito vakcinomis galima skiepyti vyresnius nei 1 metų vaikus“, – pasakojo vaikų ligų gydytoja.

Erkinis encefalitas pieno produktuose

Vaikų ligų gydytoja D. Vaitkevičiūtė patikslino, kad erkiniu encefalitu galima užsikrėsti per neapdorotą pieną. 

EE užsikrėsti galima, vartojant termiškai neapdorotą pieną ar jo produktus. Virinant pieną EEV žūsta per 2 minutes, veikiant 70 ºC temperatūrai – per 5 minutes“, – teigia ji. 

Laimo liga ir encefalitas pakerta vis daugiau Lietuvos gyventojų: jau dabar serga daugiau nei pernai per visus metus

Straipsnis tam, kad atbaidyti žmones pirkti ūkininkų pieną. Perdirbėjai stengiasi. Beje, ir karvės dar lauke nesigano, bent jau prieš mėnesį ,kai mergaitė susirgo tai tikrai.
Dar šiais metais karvutės nebuvo ganyklose. Užsakytas straipsnis, nes ūkininkų pieno supirkėjai gauna dykai mažiau, Neieškokite durnių.
Daug metu turejom karvikiu. Vaikai uzaugo gerdami sviezu piena. Esam istrauke ne viena erke. Nebuvo tokiu problemu. Labai abejonu siuo straipsniu.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų