REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos krepšinis pasirengęs kilti į niekada nematytas aukštumas. Europos vicečempionai į Rio de Žaneirą atvyko subrendę tam, kad trijų olimpinių bronzų kolekciją pagaliau papildytų sidabro medaliais.

Lietuvos krepšinis pasirengęs kilti į niekada nematytas aukštumas. Europos vicečempionai į Rio de Žaneirą atvyko subrendę tam, kad trijų olimpinių bronzų kolekciją pagaliau papildytų sidabro medaliais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pradžiai – prisiminkime praėjusius metus. tv3.lt ir šių eilučių autorius tada nepabijojo būti baltomis varnomis ir prognozuoti Lietuvai „Eurobasket“ auksą. Prisipažįstame, truputį apsirikome, kita vertus, pernai beveik niekas kitas ir nesiryžo žadėti Lietuvos krepšinio rinktinei tokio svaigaus skrydžio. Taigi, nors ir apsirikome, bet buvome arčiausiai tiesos.

REKLAMA

Šiemet situacija kitokia. Optimistų pridygo kaip grybų socialinių tinklų paskyrose. Tarp jų – ir Linas Kleiza, ir kolegos krepšinio komentatoriai bei apžvalgininkai.

Tad dabar nebesijaučiu ta balta varna, tiesiog lieku nuoseklus nuo tada, kai metų pradžioje leidinyje „Pasaulis 2016“ Lietuvai žadėjau olimpiados sidabrą. „Lietuva bus Rio de Žaneiro žaidynių finalininkė ir ten tik po atkaklaus mūšio nusileis JAV „Svajonių komandai“, – taip pasibaigė tada, prieš gerą pusmetį, rašytas tekstas.

REKLAMA
REKLAMA

Ir nors nuo to laiko nutekėjo nemažai vandens, o rinktinei, deja, nepadės tas pats L.Kleiza ir Donatas Motiejūnas (su šiuo krepšininku mūsų rinktinės potencialas neabejotinai šautų į naujas aukštumas), bet esmės tai nekeičia. Lietuva turi stipriausią olimpinę krepšinio rinktinę nuo 2004 metų, todėl – bijokite, varžovai.

O dabar – 12-a priežasčių, kodėl 12-a Lietuvos vyrų rugpjūčio 21 dieną pasidabins olimpiniais sidabro medaliais.

1. Lietuva išsiskiria didžiausiu komandiniu potencialu.

Iš karto susitarkime, kad šiame tekste nekalbėsime apie JAV „Svajonių komandą“. Tai – ekipa iš kitos galaktikos. Taip, tikiu, kad net šiai Kevino Duranto vedamai megakomandai įmanoma pasipriešinti, bet pries ją laimėti? Ne šiais metais, ne šiose olimpinėse žaidynėse.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nuo čia iki pat teksto pabaigos Lietuvą lyginsiu su kitomis, iš gyvų žmonių, o ne kosmoso užkariautojų, sudarytomis rinktinėmis. Taigi, kalbant apie komandinį potencialą… Visiškai sutinku ir nesiginčiju, kad individualiu meistriškumu Lietuvos rinktinė atsilieka nuo ispanų, prancūzų, serbų, galbūt net brazilų. Tačiau visas šias rinktines Lietuva pranoksta sugebėjimu žaisti kaip komanda.

Paprastai tariant, Lietuvos rinktinė yra šis tas daugiau, nei tik ją sudarančių elementų (krepšininkų) suma. Jau pernai labai daug kalbėjau apie šį komandinį potencialą, kuris leido žygiuoti iki pat Europos čempionato finalo. Prisiminkime, juk net tada, kai aštuntfinalyje Jonas Mačiulis sukūrė vieną įsimintiniausių individualių performansų rinktinės istorijoje, treneris Jonas Kazlauskas vis tiek kalbėjo apie tai, kad progas herojui kūrė komandos draugai. Komandinis žaidimas visais laikais buvo Lietuvos vizitinė kortelė. Ir ypač tai išryškėjo per ketverius metus, kai rinktinei vadovauja J.Kazlauskas.

REKLAMA

2. J.Kazlauskas užmaišė tokį kokteilį, kokį pats nori skanauti.

Per tuos ketverius metus iš tikro įvyko nuostabi metamorfozė, o Lietuvos rinktinė iš bjauriojo ančiuko pamažu virto gulbe. Aišku, jūs sakysite, kad visai aukštai skraidė ir bjaurusis ančiukas – tą byloja 2013-ųjų Europos sidabras ir 2014 metų pasaulio čempionato 4-a vieta. Tačiau taip pat tenka prisiminti, kad abiem atvejais bjaurųjį ančiuką gelbėdavo sėkmės pliūpsniai. Sėkmės elementų buvo ir pernai, bet per ketvirtfinalį su italais ir (ypač) per pusfinalį su serbais jau pamatėme ir nemažai baltų gulbės plunksnų.

REKLAMA

Šis virsmas buvo pratęstas ir šią vasarą pries olimpines žaidynes. Iš J.Kazlausko lūpų išsprūdo net jam nebūdingas pareiškimas, kad rinktinė „eina teisingu keliu“. J.Kazlauskas pagaliau subūrė tokią komandą, kokios jis nori. Tokią, kuri laikosi jo taisyklių ir žaidžia jo krepšinį. Beje, ar nesimboliška, kad tai vėl įvyko 4-aisiais J.Kazlausko darbo metais? Lygiai taip pat, kaip ir 2000-aisiais, kai J.Kazlausko pirmosios kadencijos rinktinė Sidnėjuje buvo pati gražiausia gulbė, tik per plauką nesudorojusi ir JAV „Svajonių komandos“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

3. Sveiki atvykę į Manto Kalniečio erą.

Tęsiant paraleles su 2000-aisiais, Sidnėjus buvo ta vieta, kai Lietuvos rinktinė tapo Šarūno Jasikevičiaus komanda. Esu pasirengęs gulti kryžium ant Gedimino prospekto, kad 2016-aisiais Rio de Žaneire Lietuvos rinktinė bus M.Kalniečio komanda. M.Kalnietis jau turėjo gerų turnyrų (2010 metų pasaulio čempionatas ir 2013 metų Europos čempionatas), bet visi ženklai rodo, kad savo traumas pagaliau užmiršęs Kalnas artimiausiomis savaitėmis demonstruos geriausią karjeros krepšinį. Ir daugiausiai nuo M.Kalniečio priklausys, kiek toli žygiuos Lietuvos rinktinė. Nes „Nemirtingasis“ yra be kalbų svarbiausias šios rinktinės krepšininkas.

REKLAMA

4. Jonas Valančiūnas sužais karjeros turnyrą.

M.Kalnietis bus svarbiausias, bet ne rezultatyviausias. Ši statistikos grafa jau išsirinko savo favoritą daugeliui metų į priekį. J.Valančiūnas bus dar geresnis, nei pernykščiame Europos čempionate, kai rinkdavo 16 taškų ir 8,4 atkovoto kamuolio. Šie rodikliai turėtų ūgtelėti iki 20 ir 10 ar kažko panašaus.

Sulaukęs 24-erių, J.Valančiūnas artėja prie savo piko. Paprastai aukštaūgiai savo galimybių ribas pasiekia 26-27 metų ir viršūnėje išsilaiko dar ne vienerius metus. Tad Lietuva savąjį bokštą yra užsitikrinusi dar bent dviem olimpiadoms į priekį. Rio de Žaneire JV žydės ir klestės, o olimpiniai lankai jau dabar dreba nuo būsimų lietuvių centro dėjimų.

REKLAMA

5. Jonas Mačiulis dar nepaseno.

Pats krepšininkas vos prasidėjus pasirengimui griežtai uždraudė jį vadinti veteranu. Aišku, Jonas nebėra jauniklis, bet ribotos minutės Madrido „Real“ ekipoje tik prisideda prie to, kad vasaromis jis būna šviežias kaip agurkėlis. Jei J.Mačiulis bent pakartos tą siautėjimą iš pernykščio Europos čempionato, tai jau bus didžiulis pliusas rinktinei. Be to, nereikia pamiršti ir to, koks Jonas svarbus tiek asmeninei, tiek komandinei gynybai. Apie tai – šiek tiek vėliau.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

6. Renaldas Seibutis vėl gyvas.

J.Kazlauskas turi kažkokį mistinį sugebėjimą rinktinėje arba prikelti žaidėjus, arba priversti juos žaisti ties savo galimybių ribomis. R.Seibučiui sezonas „Žalgiryje“ tikrai nebuvo idealus, geriausiu atveju jį galima pavadinti banguotu. Tačiau rinktinėje atakuojantis gynėjas vėl spindi ryškiausiomis spalvomis. J.Kazlauskas iš savo numylėtinio išspaudžia daugiau nei maksimumą. R.Seibutis vėl pataiko tolimus metimus, vėl yra veržlus, vėl protingai ir intensyviai ginasi. Už visa tai – pagarba ir pačiam krepšininkui, ir savo mistinius gebėjimus naudojančiam J.Kazlauskui.

REKLAMA

7. Paulius Jankūnas turėtų keisti pavardę į „Stabilumas“.

„Žalgirio“ kapitonas nėra iš tų žmonių, kurie jus verstų aikčioti ir žiopčioti po įspūdingų žaidimo epizodų. Kita vertus, tokio solidumo ir užtikrintumo J.Kazlauskui negali pasiūlyti joks kitas žaidėjas. P.Jankūnas uoliai dirbs gynyboje, protingai prasižengs, pacentruos, prasiverš, pataikys iš vidutinio nuotolio. Ir taip – kiekvieną mielą dieną. Tiesą sakant, jei labai paprašysite, tai Paulius dar smeigs ir varžovus nužudantį tritaškį (paklauskite italų). Žodžiu, pilnas komplektas.

REKLAMA

8. Lietuva Mindaugo Kuzminsko asmenyje turės vieną geriausių šeštųjų žaidėjų.

Šiais metais klaviatūra jau nebeleidžia Kuzios vadinti X-faktoriumi. Į NBA sparnus keliantis puolėjas pastaraisiais metais užtikrintai kopia į Everestą. Paminėsite mano žodį, kad keliose rungtynėse Rio de Žaneire M.Kuzminskas taps rinktinės puolimo lyderiu, siausdamas greitame puolime, švysteldamas vieną kitą tolimą bombą, galingai prasiverždamas ir kraudamas abiem rankomis. Nes jis seniai nebėra minkštas.

REKLAMA
REKLAMA

9. Domantas Sabonis „auga“ kaip ant mielių.

Rimui Kurtinaičiui atrodo, kad šis jaunuolis rinktinei atstovauja jau 20 metų. Ir taip atrodo ne vien olimpiniam čempionui. D.Sabonis per metus padarė didžiulę pažangą ir iš vienuolikto-dvylikto žaidėjo tampa svarbia rotacijos dalimi. Be visų savo kaip ketvirtojo numerio privalumų, D.Sabonis dar turi ir neprastą uoslę perdavimui. Kita vertus, dėl to turbūt ir stebėtis neverta...

10. Marius Grigonis gali tapti nauju X-faktoriumi.

Tie laikai, kai Lietuva garsėjo kaip snaiperių kraštas, jau atrodo nuėję į užmarštį. Žinoma, šioje komandoje yra kam pataikyti, bet prie tikrų snaiperių galima priskirti vienintelį M.Grigonį. Viesulu įsiveržęs į rinktinę, šis gynėjas J.Kazlauskui tinka ir dėl gynybinių gabumų, tačiau dar svarbiau, ar jis sugebės sunkiais momentais truktelėti komandą į priekį. Drąsos ir sveiko įžulumo trūkumu M.Grigonis negali skųstis, tad lieka paprasti darbai – pataikyti į skylę.

11. Raktas į pergales – gynyba.

Visi žinome garsų posakį, kad pergales neša puolimas, o titulus – gynyba. Pirmus trejus metus turėjęs sunkumų, J.Kazlauskas sustygavo ir žaidimą prie savojo krepšio. Lietuvių gynyba yra ir kibi, ir universali, prisitaikanti prie varžovų ir kintančių aplinkybių. Viskas prasideda nuo to, kad rinktinėje netrūksta individualiai gerai besiginančių žaidėjų, maža to, kai kurie, kaip J.Mačiulis, yra ir puikūs skylių lopytojai komandinėje gynyboje. J.Valančiūnas vis dar nėra (ir tikriausiai niekada nebus) gynybos prieš „pikenrolą“ genijus, tačiau dabartinė rinktinė yra taip nušlifuota, kad šią ar kitas mažas sprageles gali užglaistyti.

REKLAMA

12. Mikroklimatas ir nugalėtojų mentalitetas – dar dvi sunkiai matematiškai apibrėžiamos, bet neabejotinos Lietuvos rinktinės stiprybės.

Dėl mikroklimato kaip ir viskas aišku – Lietuvos rinktinė visada buvo ir (tikėkimės) visada bus brolių komanda. Nugalėtojų mentalitetą daugelis krepšininkų gludino nuo jaunių ir jaunimo rinktinių laikų, bet ir ši rinktinė jau pati priprato, kad gali nugalėti bet ką. Vis dar skauda dėl nesėkmių Europos čempionatų finaluose Prancūzijai ir Ispanijai? Lietuva už šias nuoskaudas galės atsiteisti Rio de Žaneire. Ir atsiteis. Lietuva bus Rio de Žaneiro žaidynių finalininkė ir ten tik po atkaklaus mūšio nusileis JAV „Svajonių komandai“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų