• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kietas geležinis Žemės branduolys iš tikrųjų yra įkaitęs iki 6 000 laipsnių pagal Celsijų, arba 1 000 laispnių daugiau, nei buvo manoma iki šiol, atskleidė Prancūzijos geologų atliktas tyrimas, kurio rezultatai pristatyti žurnale „Science“. Šis tyrimas gali paaiškinti, kodėl mūsų planeta turi magnetinį lauką: iki šiol tai padaryta buvo keblu, teigia tyrimo autoriai.

REKLAMA
REKLAMA

Šio tyrimo rezultatai atitinka geofizikų pasiūlytą modelį, kuriame teigiama, jog kieto branduolio ir jį gaubiančios mantijos temperatūros skirtumas turi būti bent 1500 laipsnių, kad galėtų egzistuoti Žemės magnetinis laukas.

REKLAMA

Žemės litosfera sudaryta iš trijų sluoksnių – plutos, mantijos ir branduolio. Tiesiogiai tyrinėti Žemės branduolio ir mantijos uolienų neįmanoma dėl per didelio gylio, todėl geologai nagrinėja Žemės gelmių savybes remdamiesi laboratorijose atliekamais eksperimentais. Jie vykdomi itin didelio slėgio ir temperatūros sąlygomis.

REKLAMA
REKLAMA

Agnès Dewaele vadovaujama Prancūzijos mokslininkų grupė sugebėjo apskaičiuoti kieto Žemės branduolio temperatūrą tirdama, kaip superaukštas slėgis veikia geležies savybes. Tuo tikslu buvo sukurta speciali metodika, leidžianti „peršviesti“ didelio slėgio kameroje esantį lydinį sinchrotronine rentgeno spinduliuote.

Pasak mokslininkų, šis metodas leidžia sužinoti agregatinį lydinio būvį: ar jis yra skystas, ar vis dėlto lieka kietas kūnas. Ši informacija būtina modeliuojant Žemės branduolio medžiagos savybes, nes geležies lydimosi temperatūra ir kitos savybės iš esmės keičiasi itin didelio slėgio sąlygomis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų