• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nors daugeliui atrodo, kad rytinis kavos puodelis ne tik suteikia žvalumo, bet ir padeda aktyviau ir efektyviau dirbti protinį darbą, iš tikrųjų tai gali būti tik iliuzija. Šveicarijos mokslininkų atliktas tyrimas liudija, kad kofeinas lėtina smegenų veiklą, o energinius gėrimus vartojantiems paaugliams dėl to gresia intelektinės raidos sulėtėjimas.

REKLAMA
REKLAMA

Šveicarijos nacionalinio mokslo fondo finansuotas tyrimas, kuriam vadovavo prof. Reto Huberis iš Ciuricho universiteto vaikų ligoninės, rėmėsi eksperimentais su žiurkėmis. Tirdami kofeino poveikį joms mokslininkai nustatė, kad lytiškai subrendusioms žiurkėms, kurios kasdien vartojo kofeino kiekį, atitinkantį 3–4 puodelius kavos, pasireikšdavo giliojo miego fazės sutrikimai ir smegenų raidos sulėtėjimas.

REKLAMA

Pasak tyrėjų, ir žmonių, ir žiurkių smegenyse sinapsių (neuroninių jungčių) skaičius aktyviai didėja vaikystėje, o maksimalų kiekį pasiekia lytinio brendimo metu. Vėliau sinapsių po truputį mažėja, rašo sciencedaily.com.

Vaikų smegenys dėl didelio sinapsių kiekio yra itin plastiškos, bet jau lytinio brendimo metu daugelis jungčių išnyksta, smegenų veikla optimizuojama, jos tampa efektyvesnės ir galingesnės. Pabrėžiama, kad smegenų optimizacijos procesas vyksta miegant, tiksliau, gilaus miego fazėje. Būtent dėl to ji yra labai svarbi bręstančiam organizmui.

REKLAMA
REKLAMA

Eksperimentų metu šveicarų mokslininkai jaunoms žiurkėms paeiliui 5 dienas leido kofeiną ir registravo jų smegenų elektrinius impulsus, sakoma pranešime. Paaiškėjo, kad po kofeino vartojimo praėjus 31–42 dienoms joms pradėjo reikštis giliojo miego fazės sutrikimai. Tyrimo pabaigoje buvo nustatyta, kad bandomųjų gyvūnų, vartojusių kofeiną, smegenyse buvo daugiau neuroninių jungčių nei vien vandenį gėrusių pelių smegenyse.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak tyrėjų, normaliomis sąlygomis dalis neuroninių jungčių žiurkių smegenyse iki tam tikro amžiaus turi išnykti. Jei to neįvyko, galima konstatuoti smegenų raidos sulėtėjimą. Eksperimentų metu taip pat buvo pastebėtas pakitęs kofeiną vartojusių žiurkių elgesys. Paprastai žiurkės yra labai smalsios, sakoma pranešime, tačiau kofeiną vartoję gyvūnai buvo baikštesni, atsargesni ir atitinkamai mažiau sukaupdavo patirties ir žinių.

REKLAMA

Mokslininkų teigimu, lytinio brendimo metu smegenys turi įveikti kelis sudėtingus savo raidos etapus, ir jei tuo metu neteisingai vystosi neuroninės jungtys, kyla psichikos sutrikimų pavojus. Nors žiurkės smegenys skiriasi nuo žmogaus, tyrimo autoriai pabrėžia, kad galima teigti esant neabejotinų tam tikrų raidos panašumų.

Kad būtų galima tiksliau įvertinti kofeino poveikį vaikų ir paauglių smegenims, reikia papildomų tyrimų, sakoma pranešime. Tačiau jau dabar abejojantys, ar galima leisti paaugliams vartoti daug kofeino turinčius energinius gėrimus, gavo rimtą argumentą. Neatmetama galimybė, kad po naujų kofeino poveikio žmogaus smegenims tyrimų rezultatų specialistai gali pareikalauti uždrausti energinių gėrimų pardavimą vaikams ir paaugliams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų