Ne tik mamos kenčia nuo depresijos po gimdymo – prislėgti prieš vaiko gimimą ar po jo jaučiasi ir nemažai tėčių, rodo naujas tyrimas.
Maždaug 10 proc. tėčių kenčia nuo priešgimdyminės ar pogimdyminės depresijos, o amerikiečiai dažniau jaučiasi nusiminę prieš gimstant vaikui ar jam gimus nei jų kolegos kitose šalyse, teigiama „Journal of the American Medical Association“ skelbiamame tyrime.
Dažniausiai depresija tėčiams pasireiškia praėjus 3–6 mėnesiams po kūdikio gimimo. Tuomet prislėgti jaučiasi 25,6 proc. tėvų, tvirtina mokslininkai.
Nuo priešgimdyminės ir pogimdyminės depresijos JAV kenčia 14 proc. tėvų, o pasauliniu mastu – 8,2 proc. Anot tyrimo autorių, šis faktas reikalauja tolimesnių turimų, kurie palygintų skirtingų šalių „socialines normas ir darbo įpročius po vaiko gimimo“, praneša naujienų agentūra AFP.
Mokslininkai, analizavę 43 skirtingų tyrimų, kuriuose dalyvavo daugiau kai 28 tūkst. žmonių, duomenis, taip pat nustatė, kad nuo pogimdyminės depresijos kenčiančių skaičius daugiau kaip du kartus viršijo 4,8 proc., o tiek vyrų per 12 mėnesių laikotarpį tvirtino sirgę paprasta depresija.
Mamos pogimdymine depresija suserga beveik dukart dažniau nei tėčiai – maždaug 24 proc. kenčia nuo depresijos, susijusios su nėštumu ar vaiko gimimu.
Kaip ir tėčiams, mamoms depresija dažniausiai pasireiškia praėjus 3–6 mėnesiams po kūdikio gimimo. Tuomet prislėgtos jaučiasi maždaug 42 proc. moterų.
Dažniausiai, jei pogimdymine depresija kamuoja mamą, ja susirgs ir tėtis. Be to, anot tyrimo autorių, ši depresija gali daryti poveikį ir vaiko emocijoms, elgesiui ir vystymuisi.
Mokslininkai taip pat pastebi, kad prevencinės ir intervencinės kovai su depresija skirtos programos turėtų dėmesį skirti šeimai ir poroms, o ne atskiriems individams.