Mokslininkai išsiaiškino, kodėl moterys jaučiasi geriau, kai joms vadovauja vyrai.
Problemos, su kuriomis moterys susiduria darbo vietoje, tarsi gerai žinomos: sunkumai kylant karjeros laiptais, atlyginimo „lubos“, keblus darbo ir šeimos rūpesčių derinimas. Dabar į šį sąrašą reikia įrašyti dar vieną punktą. Jis gana netikėtas ir pakankamai svarbus. Tai moteris – viršininkė, teigia dienraštis „Daily Mail“.
Toronto universiteto (Kanada) mokslininkų atlikti tyrimai atskleidė, kad jei darbuotojai tenka atsiskaitinėti aukštesnes pareigas užimančiai moteriai, ji patiria kur kas stipresnį stresą, nei tais atvejais, jeigu jos viršininkas būtų vyras.
Tos, kurioms vadovauja moterys, kenčia nuo depresijos, nemigos, galvos skausmų ir skrandžio sutrikimų žymiai labiau, nei moterys, kurių viršininkai yra vyrai. Įdomu, kad vyrams iš esmės nėra jokio skirtumo, kokios lyties žmogus jiems vadovauja, rašo „Daily Mail“.
Kanados mokslininkai, ištyrę 1800 darbuotojų Jungtinėse Valstijoje, padarė išvadą, kad šį reiškinį būtų galima paaiškinti vadinamuoju „bičių motinėlės“ sindromu. Jo esmė ta, kad sėkmingos moterys nemėgsta bendrauti su tos pačios lyties konkurentėmis.
Toronto universiteto specialistai taip pat padarė prielaidą, kad daugeliui darbuotojų nepatinka būti vadovaujamoms moterų dar ir dėl to, jog vadovavimą jos laiko išimtinai vyriška funkcija.
Galbūt kaip tik dėl šios priežasties JAV demokratų partijos kandidatė į JAV prezidentus Hillary Clinton pralaimėjo partinę kovą dėl savo kandidatūros, pastebi dienraštis. Ko gero ta pačia priežastimi būtų galima paaiškinti ir Segolene Royal nesėkmę per pernai vykusius Prancūzijos prezidento rinkimus.
Tyrimo metu buvo lyginami darbuotojų patiriamo streso ir fizinės būklės pokyčiai trijose skirtingose situacijose – kai viršininkas yra vienas, ir tai yra vyras, kai viršininkas vienas, ir tai moteris, ir kai vadovauja du viršininkai – vyras ir moteris.
Paaiškėjo, kad moterys, kurioms vadovauja viena viršininkė, kenčia kur kas labiau, nei tuo atveju, kai jų vadovas – vyras. Jos dažniau skundžiasi psichologiniais sutrikimais (neramus miegas, sunkumai bandant susikaupti darbo vietoje, depresija ir nerimo jausmas) ir fiziniais negalavimais (galvos, skrandžio, kaklo ir nugaros skausmai, rėmuo, nuovargis).
Antrąją vietą patiriamų sunkumų požiūriu užima darbuotojos, kurios turi atsiskaitinėti ir vyrui, ir moteriai. Tuo tarpu tos, kurioms vadovauja vyras, minėtus simptomus patiria kur kas rečiau.
Nors tyrimas atskleidė, kad vyrų streso lygis praktiškai nepriklauso nuo jų viršininko lyties, paaiškėjo, kad tais atvejais, kai jiems vadovauja ir moteris, ir vyras, darbuotojai rečiau skundžiasi dėl psichologinių ir fiziologinių problemų, nei tada, kai turi atsiskaitinėti tik moteriai arba tik vyrui.
Tyrimui vadovavęs sociologijos profesorius Scottas Schiemanas mano, kad tokius skirtumus gali lemti stereotipas, neva vyrams „labiau tinka“ būti lyderiais ir demonstruoti tipiškas vadovo savybes. Moteris iš vadovo vyro tikisi agresyvaus ir reiklaus elgesio, o to negalima pasakyti apie vadovę – moterį, rašo „Daily Mail“.
Gali būti, kad moterys iš savo vadovių tikisi didesnės emocinės paramos, o nesulaukusios jaučia nepasitenkinimą, manydamos, kad kai kurios moterys „elgiasi kaip vyrai, pavyzdžiui, būna konfliktiškesnės ir agresyvesnės“.
Kita vertus, neatmestina galimybė, kad moterys yra linkusios užimti specifinių veiklos sričių darbo vietas, o tai turi įtaką rezultatams. „Galbūt pats darbo pobūdis veikia sveikatos būklės skirtumus“, – duodamas interviu žurnalui „Journal of Health and Social Behaviour“ teigė profesorius S. Schiemanas.
Pasak jo, gali būti, kad darbuotojos, kurioms vadovauja moteris, dažniausiai darbuojasi ugdymo ar žmonių priežiūros srityse, o tokiose darbovietėse paprastai jaučiamas resursų bei finansavimo trūkumas. Be to, tokių darbuotojų triūsas neretai per menkai vertinamas. Tai pirmiausia taikytina socialinėms ir švietimo darbuotojoms. Visa tai kartu paėmus sukuria stresines situacijas ir pačioms darbuotojoms, ir jų vadovėms, o šių patiriama įtampa gali persiduoti pavaldinėms... „Tai teorinės prielaidos, kurias būtina papildomai išnagrinėti“, – sakė profesorius.
Kito „bičių motinėlės sindromo“ tyrimo, kuris buvo atliktas Vokietijoje, išvadose teigiama, kad tai iš esmės tėra darbovietėje tarp moterų kylantys konfliktai. Vokiečių tyrėjai, neseniai paskelbę savo darbo išvadas, nustatė, kad vadovaujančias pareigas užimančios moterys linkusios manyti, kad jų pavaldinės yra ne tokios lojalios, kaip vyrai, nes moterys pirmiausia gina savo pačių interesus, rašo „Daily Mail“.