Kai jums šalta – deginamos kalorijos, tačiau niekam nesinori šalti tik dėl mažesnio „gelbėjimosi rato“.
Greitai to gali nebereikėti daryti. Pasirodo, kad imuninės molekulės, paprastai atsirandančios šąlant, gali priversti nutukusias peles numesti svorio be jokio temperatūros kritimo.
Žmonės į šaltį reaguoja dvejopai: dreba, kad raumenų darbas suteiktų šilumos ir, kaip neseniai atrado Ajay Chawla iš Kalifornijos universiteto San Franciske, į makrofagus siunčiami imuniniai signalai. Šie išskiria kitas molekules, verčiančias energijos saugojimui skirtus baltus riebalus keistis į energiją deginančius ruduosius riebalus.
A. Chawla komanda atrado signalines molekules, kurios pradeda šį virsmą. 8 dienas duodant nutukusioms pelėms 4 dozes per dieną interleukin-4, komandai pavyko suaktyvinti imuninės sistemos atsaką į šaltį.
Po dviejų savaičių pelės neteko 12 proc. savo kūno masės ir turėjo 4 gramus rudųjų riebalų, kurie 10 proc. pagreitino medžiagų apykaitą.
Poveikis žmonėms gali būti silpnesnis dėl ne tokio efektyvaus gebėjimo gaminti ruduosius riebalus. „Tačiau net ir keliais procentais padidinus energijos sunaudojimą, poveikis gali būti stiprus“, sako A. Chawla.