Paaugliai yra savanaudiški, nerūpestingi ir irzlūs, nes jų smegenys vystosi lėčiau, nei auga kūnas.
Anksčiau mokslininkai manė, kad irzlumo priežastis yra hormonai.
Tačiau galvos skenavimas parodė, kad paauglių smegenyse vyksta per 20 struktūrinių pokyčių.
Jay Gieddas, JAV Nacionalinio psichinės sveikatos instituto mokslininkas, šiuos tyrimus atliko su 400 vaikų, kurių smegenis skenavo kas dvejus metus.
Mokslininkai pastebėjo, kad per paauglystę smegenys po „truputį džiūva“, netekdamos apie 1 proc. pilkųjų ląstelių kasmet.
Dėl šios „smegenų džiovos“ pradeda veikti vaikystėje atsiradusios, tačiau iki tol nenaudotos jungtys smegenyse. Taip paauglių smegenyse atsiranda daug daugiau jautrių vietų.
Mokslininkai teigia, kad visa tai vyksta priekinėje smegenų dalyje, kuri atsakinga už impulsų kontroliavimą, sprendimų priėmimą bei jų įgyvendinimą. Tyrimo autoriai įsitikinę, kad būtent dėl šio smegenų jautrumo paaugliai kartais priima keistus sprendimus.
Priekinė smegenų dalis taip pat prižiūri ir emocinės informacijos keliavimą. Tad padidėjęs jautrumas kai kuriems paaugliams gali sukelti nepastovias nuotaikas.
Telegraph.co.uk rašo, jog šie procesai smegenyse anaiptol netrukdo mokytis, tačiau nesuvaldytas padidėjęs jautrumas gali sukelti rizikingą elgesį, pavyzdžiui, alkoholio ar narkotikų vartojimą, nesaugų seksą.