Italijos mokslininkų grupė atliko išsamius Čeko ežero Sibire, kuris jų manymu atsirado po Tunguskos meteorito kritimo susidariusiame krateryje, tyrimus.
Mokslininkų duomenimis, Čeko ežero amžius neviršija 100 metų. Tai reiškia, kad jis galėjo atsirasti po Tunguskos meteorito kritimo 1908 m. birželio 30 d.
Aiškaus atsakymo, kas tą dieną nutiko Akmeningosios Tunguskos upės rajone Sibire, nėra iki šiol. Maždaug 8 km aukštyje įvykusio maždaug 15 mln. tonų trotilo galios sprogimo garsas buvo girdimas už 1000 kilometrų. Meteorito hipotezės šalininkai mano, kad žemės paviršiuje turėjo likti susidūrimo su dangaus kūnu žymės.
Bolonijos universiteto mokslininkai Luca Gasperini, Enrico Bonatti ir Giuseppe Longo, ištyrę dabartinės Rusijos Evenkijos autonominės srities teritorijoje esantį Čenko ežerą, nustatė, kad jo dugnas panašus į kraterį, susidariusį po dangaus kūno kritimo. Šio ežero morfologija, pasak mokslininkų, skiriasi nuo kitų Sibiro ežerų. To esą negalima paaiškinti įprastais erozijos ir nuosėdų kaupimosi procesais.
Italų mokslininkai atliko hidroakustinius, radiolokacinius, biologinius ir cheminius ežero tyrimus. Kai kurių tyrimų rezultatai liudija, kad ežero amžius neturėtų viršyti 100 metų. Kadangi ežeras yra labai nuošalioje vietovėje, patikimų duomenų apie jo amžių, kurie remtųsi senais žemėlapiais ar vietinių gyventojų liudijimais, nėra.
Bolonijos universiteto tyrėjų grupė planuoja tęsti Čeko ežero tyrimus. Per kitą ekspediciją ketinama atlikti žvalgomuosius gręžimo darbus ežero dugne.