Kembridžo universiteto (D. Britanija) profesorius Peteris Wadhamsas pareiškė, kad per artimiausius 20 metų Arkties vandenyne vasaromis gali visai nebelikti ledo, skelbia BBC.
Mokslininkas tokią nuomonę išdėstė spaudos konferencijoje, kuri buvo surengta po tyrimų projekto „Catlin Arctic Survey“ išvadų pristatymo.
Šių metų pavasarį surengtos arktinės ekspedicijos „Catlin Arctic Survey“ dalyviai įveikė 435 km atstumą, matuodami ledo dangos storį. Nustatyta, kad vidutinis jo storis yra maždaug 1,8 m – tai atitinka vadinamojo „jauno ledo“, kuris susidarė žiemą ir veikiausiai ištirps vasarą, storį.
Tuose Arkties regionuose, kuriuose turėtų būti daugiamečio ledo, vidutinis jo dangos storis siekė 4,8 m.
Pasak Peterio Wadhamso, „Catlin Arctic Survey“ tyrimo išvados patvirtina prielaidą, kad jau po 20 metų, priklausomai nuo sezoninių jūrinio ledo dangos pokyčių, jo storio, oro temperatūros, vėjų ir ledo sandaros, Arkties vandenyne vasaromis nebeliks ledo. Be to, manoma, kad greičiausiai ledas tirps per artimiausius 10 metų. Tai reiškia, kad laivai Arkties vandenyne vasaros sezono metu galės laisvai plaukti per Šiaurės ašigalį.