Švedijos Mokslų akademija 2009 m. Nobelio premiją už pasiekimus chemijos srityje paskyrė Venkatramanui Ramakrishnanui (D. Britanija), Thomui A. Steitzui (JAV) ir Adai E. Yonath (Izraelis). Taip buvo įvertinti šių mokslininkų nuopelnai tiriant ribosomų struktūrą ir funkcijas.
Ribosomos yra ląstelių dalelės, kurios, pasiremdamos DNR molekulėse esančia informacija, vykdo baltymų sintezę. Tūkstančiai ribosomų pagamintų baltymų, pradedant hemoglobinu, baigiant insulinu, daro poveikį arba kontroliuoja cheminius procesus, kurie būtini gyvybei sukurti ir palaikyti, teigiama Švedijos Mokslų akademijos pranešime.
Visi šių metų Nobelio chemijos premijos laureatai yra sukūrę 3D modelius, demonstruojančius, kaip įvairūs antibiotikai jungiasi su ribosomomis. Panaudoję Rentgeno kristalografijos metodą, šie mokslininkai atskleidė, kaip ribosomos funkcionuoja atominiame lygyje: jie sužymėjo šimtus tūkstančių ribosomą sudarančių atomų.
Žinios apie ribosomų sandarą padėjo nustatyti, kaip su jomis jungiasi įvairūs antibiotikai, o tai savo ruožtu suteikė galimybę kurti naujus ir efektyvius vaistus, teigiama pranešime.