REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tai istorija apie tėvystės nustatymo testą, genetinį chimerizmą ir vyrą, kurio vaiko tėvas iš tikrųjų jo paties negimęs dvynys.

Tai istorija apie tėvystės nustatymo testą, genetinį chimerizmą ir vyrą, kurio vaiko tėvas iš tikrųjų jo paties negimęs dvynys.

REKLAMA

Po daugybės vaisingumo procedūrų 2014 m. birželio mėn. anoniminei porai iš Vašingtono gimė berniukas. Atrodė, kad gimimas yra gana įprastas iki tol, kol kraujo tyrimai parodė tėvų ir kūdikio kraujo grupių neatitikimą. Dėl šių pradinių išvadų vyro buvo paprašyta atlikti tolesnius tėvystės nustatymo testus. Buvo išsiaiškinta, kad jis nėra kūdikio tėvas.

Moksliniai tyrimai atskleidė, kad tai nebuvo neištikimybės atvejis ar klastojimas vaisingumo klinikoje. Visų nuostabai išsiaiškinta, kad vyras yra chimera – individas, susidedantis iš ląstelių, turinčių daugiau nei vieną DNR rinkinį. Pasirodo, vaikas paveldėjo vyro negimusio dvynio, kuris buvo prarastas ankstyvo nėštumo metu, genus.

Vašingtono atvejis tapo tyrimo, paskelbto „Journal of Assisted Reproduction and Genetics“ 2017 m., tema. Genetiniai tyrimai parodė, jog vyras ir vaikas pasidalijo tik 25 procentais savo DNR – tiek pat, kiek ir dėdė su dukterėčia ar sūnėnu. Biologiniai tėvai turėtų dalytis 50 procentų savo DNR su savo vaiku. Tą išsiaiškinus, tyrėjai ėmė spėlioti, ar chimerizmo atvejis sujaukė rezultatus.

REKLAMA
REKLAMA

Tetragametinis chimerizmas yra įgimto chimerizmo forma. Ši būklė atsiranda, kai du atskirus kiaušinėlius apvaisina du spermatozoidai. Šios dvi atskiros struktūros toliau „maišosi“ blastocistos ar zigotos stadijoje, todėl išsivysto vienas organizmas su susimaišiusiomis ląstelių linijomis ir dviem DNR rinkiniais skirtingose kūno vietose.

REKLAMA

Žmonėse chimerizmo buvo rasta anksčiau, tačiau manoma, kad jis yra išskirtinai retas. 2009 m. amerikiečių dainininkė atrado, kad turi tetragametinį chimerizmą, ištyrusi retą apgamą, esantį jos kūno centre. Įvertinimai skiriasi, tačiau dauguma šaltinių rodo, kad užregistruota tik apie 100 chimerizmo atvejų.

Tačiau šis atvejis Vašingtone buvo labai neįprastas, nes vyro negimusio dvynio ląstelės buvo įtrauktos į jo reprodukcines ląsteles, todėl atsirado dviejų skirtingų ląstelių linijų sperma. Kitaip tariant, kai kurios jo spermos ląstelės buvo „jo“, o kitose buvo jo negimusio dvynio genetinė medžiaga. Atlikę tėvystės nustatymo testą, jie naudojo tėvo skruosto ląsteles, kuriose buvo rodomi tik jo genai, o ne spermos ląstelėse esantys dvynio genai, todėl buvo gautas neįprastas rezultatas.

REKLAMA
REKLAMA

Vyras su ta pačia partnere susilaukė ir antrojo sūnaus. Šį kartą vaikas gimė su vyro spermos ląstelėmis. Tėvystės nustatymo testai parodė, kad vyras ir antrasis vaikas dalijasi 50 procentų savo DNR. Tai reiškia, kad vaikai nebuvo techniškai broliai, nes apytiksliai turi tik 37,5 proc. bendrų genų (broliai ir seserys dalijasi apie 50 proc. DNR, pusbroliai ir pusseserės – apie 25 proc.)

Panašaus atvejo tyrimas buvo paskelbtas žurnale „New England Journal of Medicine“ dar 2002-aisiais. Karen Keegan ir jos suaugusiesiems sūnums buvo atlikti DNR tyrimai prieš jai reikalingą inksto transplantaciją ir paaiškėjo, kad ji nebuvo jų biologinė motina. Galų gale buvo nustatyta, kad K. Keegan turėjo tetragametinį chimerizmą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Net genetikai buvo nustebę“, – 2015 m. „BuzzFeed News“ sakė Vašingtono bylą tyręs Stanfordo universiteto genetikas Barry Starras.

B. Starras įtaria, kad gali būti daug daugiau chimerizmo atvejų, tačiau dauguma jų lieka nepastebėti ir nerasti, nes nerodo jokių išorinių fizinių požymių. Tačiau atsiradus lengvai prieinamiems DNR tyrimams, tai netrukus gali pasikeisti.

„Apie chimerizmą mes galvodavome mažai iki tol, kol DNR tyrimai pilnai neišsivystė“, – pridūrė jis. „Mes tikrai atrasime daugiau tokių atvejų.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų