• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Iš odos ląstelių mokslininkai pagamino akių ląsteles, jautrias šviesai. Šis atradimas gali būti labai svarbus gydant aklumą.

REKLAMA
REKLAMA

Mokslininkų perprogramuotoms žmogaus odos ląstelėms buvo būdingos tokios pačios savybės kaip ir toms, kurio sudaro tinklainę, rašo "The Telegraph".

REKLAMA

Proceso metu odos ląstelės pirmiausia buvo paverstos IPS kamieninėmis ląstelėmis, teoriškai galinčiomis tapti bet kokio audinio ląstelėmis.

Vėliau mokslininkai pavedė joms tapti dalinai išsivysčiusiomis tinklainės ląstelėmis - šviesai jautriomis ląstelėmis, esančiomis akies dugne, kurios nervinius signalus perduoda smegenims.

REKLAMA
REKLAMA

Nors darbas dar tik prasidėjo, tolesni rezultatai gali suteikti galimybę atstatyti tinklainę iš ląstelių, užaugintų iš paciento odos.

Artimiausioje ateityje mokslininkai galės naudoti dirbtinai gautas ląsteles genetinių akių ligų tyrimams ar vaistų, skirtų tinklainės ligoms gydyti, bandymams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tyrimui vadovavęs Viskonsino universiteto mokslininkas Davidas Gammas sako: "Tai labai svarbus žingsnis į priekį. Reikėtų atkreipti dėmesį  į tai, kad pradinės ląstelės labai skiriasi nuo tinklainės ląstelių, o visas procesas vyksta mėgintuvėlyje".

REKLAMA

Bandymai parodė, kad IPS ląstelės gali virsti įvairių tipų tinklainės ląstelėmis, taip pat ir fotoreceptorių, paverčiančių šviesos impulsus nerviniais signalais.

Praėjusių bandymų metu mokslininkams pavyko atstatyti regėjimą akloms pelėms: proceso metu jų tinklainė buvo atkurta iš kamieninių ląstelių.

REKLAMA

Tolimesni bandymai bus skirti padėti pacientams, sergantiems, pavyzdžiui, makulos degeneracija, sąlygojančia pagyvenusių žmonių aklumą.

Dar viena tinklainės pažeidimo sąlygota liga - pigmentinė tinklainės degeneracija, lemianti tunelinį vaizdą ir aklumą.

Beveik tuo pačiu metu mokslininkams pavyko iš kamieninių ląstelių sukurti audinį, kuriuo galima  atstatyti infarkto pažeistą širdį (suirusios širdies ląstelės natūraliai neatsinaujina).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų