Mokslo ir studijų reformos įstatymų paketas Seimui svarstyti bus pateiktas pavasario sesijos, kuri prasideda kovo 10 dieną, pradžioje.
Švietimo ir mokslo ministerijos sekretorius Giedrius Viliūnas BNS antradienį sakė, kad dabar ministerijoje pagal Vyriausybės nurodymus atliekami įstatymų projektų pataisymai. G.Viliūno teigimu, pataisytas reformos įstatymų paketas ministrų kabinetui turėtų būti pateiktas per dvi savaites.
"Ministerijos pozicija yra tokia, kad reformos projektas Seimui būtų pateiktas pačioje sesijos pradžioje", - sakė G.Viliūnas.
Tačiau, pasak ministerijos atstovo, reformos projektą perdavus Seimui, reforma nebus palikta vien tik parlamentarų valiai. Anot jo, yra sukurta inciatyvinė studentų, darbdavių, aukštųjų mokyklų ir valdžios atstovų grupė, kuri ateityje turėtų rengti pasiūlymus studijų kokybei gerinti.
Mokslo ir studijų sistemos pertvarkos gairėse, kurioms praėjusių metų spalį pritarė Vyriausybės strateginio planavimo komitetas, numatytas studijų kokybės gerinimas, studijų, mokslinių tyrimų finansavimo ir finansinės paramos studentams pertvarkymas, universitetų ir mokslinių institutų atnaujinimas, jų autonomijos ir atskaitomybės stiprinimas.
Pirmajame pertvarkos etape numatoma žymiai padidinti dėstytojų ir mokslininkų atlyginimus, sudaryti jiems geresnes darbo sąlygas. Specialios paramos priemonės bus skiriamos tobulinti dėstytojų kompetencijai. Papildomai lėšų taip pat bus skirta studijų paskolų ir stipendijų fondui.
Mokslo ir studijų reformos tikslas - pasiekti, kad aukštojo mokslo ir mokslinių tyrimų sistema atitiktų šalies ūkio, visuomenės ir individualaus žmogaus poreikius, užtikrintų ilgalaikę darnią šalies plėtrą ir tarptautinį konkurencingumą.
Dėl mokslo ir studijų pertvarkos principų dar 2007-ųjų birželį susitarė socialdemokratų, konservatorių, liberalcentristų, Liberalų sąjūdžio, valstiečių liaudininkų ir Pilietinės demokratijos partijos.
Susitarimas numato, kad už studijas turės mokėti visi studentai, tačiau nuo įmokos arba paskolos grąžinimo bus atleidžiami gerai besimokantys valstybinių aukštųjų mokyklų studentai. Aukštosios mokyklos pačios nustatys studentų skaičių ir tikslų studijų įmokos dydį, tačiau įmokos intervalą nustatys valstybė.
Anot partijų pasirašyto dokumento, studijų socialiniam prieinamumui užtikrinti bus sukurta efektyvi paskolų sistema, dengianti studijų įmoką ir iš dalies kitas studijų išlaidas. Paskola bus be palūkanų, ji turėtų būti grąžinama studijas baigusio asmens pajamoms pasiekus nustatytą lygį.
2008 metų valstybės biudžeto projekte mokslui ir studijoms iš viso numatyta beveik 1,7 milijardo litų. Tai yra 511,9 mln. litų daugiau nei 2007-aisiais. Mokslo ir studijų sistemos pertvarkai 2008-ųjų biudžete numatyta 122,2 mln. litų.