Kanados mokslininkai stengiasi išvesti mažiau riaugėjančias karves, kurios išleistų į atmosferą mažiau metano ir taip padėtų stabdyti pasaulinį atšilimą.
Metanas laikomas vienomis pavojingiausių „šiltnamio efektą“ sukeliančių dujų, o karvės, pasak mokslininkų, išskiria beveik 75 proc. viso į atmosferą patenkančio metano kiekio.
Karvės - vienas didžiausių metano emisijų šaltinių. "Scanpix" nuotr.
Albertos universiteto (Kanada) profesorius Stephenas Moore‘as tyrinėja genus, atsakingus už metano gamybą keturių kamerų karvių skrandyje, siekdamas išvesti mažiau aplinkai kenkiančias jų veisles. Žurnale „Journal of Animal Science“ mokslininkas paskelbė straipsnį, kuriame aptariami pirminių bandymų, vykdytų bandant išvesti 25 proc. mažiau metano išskiriančias karves, rezultatai.
Pasak jo, kad karvės išleistų į atmosferą mažiau metano, reikia, kad jos greičiau augtų ir gebėtų efektyviau maistą paversti kūno mase. Kitas galimas būdas – šerti raguočius specialiais pašarais, kurie skrandyje būtų fermentuojami greičiau, nei žolė ar kitas maistas.
Specialistų teigimu, jei kiekviename JAV ūkyje, kuriame gaminami pieno produktai, pavyktų sumažinti metano emisijas 12 proc., būtų pasiektas toks pat efektas, kaip ir pašalinus iš šalies kelių apie pusę milijono automobilių.